Wczoraj obchodziliśmy światowy Dzień Wspólnego Zdrowia

Redakcja

Pierwsza połowa listopada to dwie istotne daty, z punktu widzenia tematyki tego działu.  3. listopada obchodziliśmy piąty światowy Dzień One Health, czyli Wspólnego Zdrowia. Dla przypomnienia, One Health to inicjatywa podejmowana przez specjalistów zajmujących się zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska, która dąży do ponownej ścisłej współpracy przedstawicieli tych nauk.

 

O tym, jak istotne są to działania, możemy właśnie przekonywać się na własnej skórze. Od roku 2006, czyli odkąd powstała pierwsza grupa zadaniowa poświęcona propagowaniu koncepcji OH, nigdy nie byliśmy w sytuacji jak ta, kiedy to specjaliści wszystkich dziedzin skupieni są na badaniu przyczyn i skutków jednej tylko choroby. Nie tylko lekarze, epidemiolodzy, biolodzy i bioinformatycy, ale też ekonomiści, psychologowie, czy marketingowcy. Żadna inna choroba zakaźna – nawet ta nieporównywalnie śmiertelniejsza jak np. wścieklizna – nie zyskała dotychczas takiej uwagi i finansowania. Wydatki związane z badaniami, ochroną zdrowia, produkcją środków ochrony i potencjalnej szczepionki są liczone w bilionach, a może i jeszcze więcej. Straty gospodarcze i przede wszystkim straty związane ze zgonami (nie tylko osób zakażonych rzeczonym wirusem) są natomiast niepoliczalne. Ignorowanie głosów poszczególnych środowisk, które być może nie do końca odpowiadają głównemu nurtowi, również prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Potrzeba wyważonego, zbalansowanego podejścia do kontroli zakażeń, by lekarstwo nie okazało się gorsze w swoich skutkach niż sama choroba. Jeśli obecna sytuacja na świecie nie pokazuje wystarczająco dobitnie, że inicjatywa One Health ma sens i bardzo trzeba nam ze sobą współpracować, to tylko dlatego, że multidyscyplinarność konieczna do sensownego opanowania tej sytuacji jest to zbyt rzadko zauważana i podkreślana.

 

Druga data to 10. listopada, kiedy to świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. O jeżu (głównie w kontekście miejskim) na łamach Cen Rolniczych było już ostatnio dość obszernie napisane. Z racji na wspominaną sytuację epidemiologiczną, wiele wydarzeń przeniosło się do sieci i nie inaczej stało się z Poznańskim Dniem Jeża, który rozpocznie się 14. listopada. Oprócz sporej dozy praktycznej wiedzy dotyczącej biologii i ochrony tego intrygującego mieszkańca miast i wsi, dzięki sponsorowi, MKW Pracowni Przyrodniczo-Rolnej, w tym roku będzie można również wygrać zupełnie praktyczną rzecz, która pomoże nam czynnie chronić to zwierzę. Jaką? O tym już wkrótce! Po więcej informacji zachęcamy sięgnąć na stronę wydarzenia (kliknij), na której wkrótce będą podane wszelkie szczegóły.

 

Autor: lek. wet. Patrycja K. Woszczyło (Kwiatkowska)

 

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz