Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 października 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.9313 EUR EUR - 4.6189 GBP GBP - 5.0998 DKK DKK - 0.6207
Archiwum
28.10.2020 13:39 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,40 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Mój sąsiad wilk

Weronika Kopa

Psowate towarzyszyły nam przez dziesiątki tysięcy lat. Z czasem psy postanowiły pozostać naszymi wiernymi towarzyszami, a my zaprosiliśmy je do swoich domów. Natomiast wilki Canis lupus wybrały schronienie w lesie z dala od ludzkich siedzib stając się symbolem zła i okrucieństwa, ale także siły i niezależności. Obecnie wilk nadal stara się unikać kontaktu z człowiekiem, ale rozwijająca się infrastruktura i malejące z obszary leśne powodują, że nasze ścieżki coraz częściej się przecinają. Jak żyć w sąsiedztwie wilka? Badacze z Uniwersytetu Zachodniej Australii - literatura na końcu tekstu - zadali to pytanie mieszkańcom Parku Narodowego Bale w Etiopii, których sąsiadem jest rzadko spotykany wilk etiopski Canis simensis.

 

Okazuje się, że mieszkanie na terenie Parku prowadzącego program ochrony tego gatunku narażonego na wyginięcie (obecnie na świecie żyje jedynie 500 wilków etiopskich) wiąże się z możliwością zarobku na turystach, którzy chcą na własne oczy zobaczyć tego drapieżnika w jego naturalnym środowisku. Zachęceni tą wizją byli szczególnie właściciele wypasanych na tych terenach stad owiec. W opozycji stali natomiast mieszkańcy spoza terenu Parku Narodowego mieszkający tuż przy jego granicy. Wydawać by się mogło, że sytuacja powinna być zgoła odwrotna i to pasterze powinni być nastawieni sceptycznie z uwagi na bezpieczeństwo ich zwierząt. Mieszkańcy terenów zajmowanych przez wilki wiedzą jednak, że nie stanowią one dla nich żadnego zagrożenia.

 

Wilki etiopskie żyją w niewielkich stadach składających się z samców urodzonych w stadzie na przestrzeni ubiegłych lat oraz kilku samic. Polują najczęściej w pojedynkę, ponieważ podstawą ich diety są … gryzonie, a w szczególności szczury. Niezwykle rzadko zdarza im się zapolować wspólnie na małą antylopę lub zająca. Warto zatem podkreślić to jak kluczowe jest poznanie biologii danego gatunku, a przede wszystkim odpowiednia edukacja przyrodniczo-ekologiczna.

 

Powiedzenie “Nie taki wilk straszny jak go malują” ma w sobie wiele prawdy. Wystarczy, że poświęcimy choć odrobinę czasu, aby poznać bliżej te fascynujące zwierzęta, aby przekonać się, że mieszkanie w ich sąsiedztwie jest prawdziwym zaszczytem aniżeli przykrym zrządzeniem losu.

 

Estifanos, T. K., Polyakov, M., Pandit, R., Hailu, A., & Burton, M. (2020). Managing conflicts between local land use and the protection of the Ethiopian wolf: Residents’ preferences for conservation program design features. Ecological Economics169, 106511.

 

Weronika Kopa
Autor: Weronika Kopa
Studentka zootechniki. Interesuje się fauną polskich lasów oraz ornitologią, ze szczególnym zamiłowaniem do sów. Na co dzień ogromna fanka twórczości Tolkiena, klasyki rocka i barda Jaskra.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt

Co zrobić ze Wschodem Europy? Ptaki, przyroda i ni

Kilka lat temu na łamach specjalistycznego periodyku Acta Or

Zwierzaki – gra (nie tylko) dla dzieci

W naszym dziale (kliknij), ale też w czasopiśmie Biologia w