Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Beskidzkie łapanie oddechu. Beczenie owiec

prof. Piotr Tryjanowski

Kto ma owce ten ma co chce! – powiada stare przysłowie. W latach kryzysu raczej mawiano, kto ma owce, ten jest baran… ale mamy nadzieję, że ta pesymistyczna wizja właśnie przemija. Tradycyjne pasterstwo wraca do łask w wielu częściach Europy, hodowla i chów owiec stają się całkiem przyjemnym hobby. Pisaliśmy już z resztą o tym wielokrotnie w naszym dziale na portalu CenyRolnicze.pl.

 

W pandemicznych, czy postpandemicznych czasach ludzie poszukują wytchnienia i spokoju. Jeszcze nie bardzo wyobrażamy sobie jak będzie wyglądała letnia turystyka, ale już wiemy, że po obfitych deszczach i aktualnie pięknej pogodzie pastwiska są wyjątkowo piękne. Zieleń dosłownie bije po oczach, w mocno uspokajającej barwie. Jednak to nie wypoczynku poszukiwaliśmy, a możliwości dokończenia projektu o relacjach owce – pasożyty – drapieżniki – ludzie. Każdy z tych elementów składowych, to praktycznie wielka opowieść, a ich wzajemne interakcje bywają wręcz nieprzewidywalne. By je poznać już nie wystarczają zwykłe ankiety, rozmowy z ludźmi, czy też obserwacje terenowe. Potrzeba porządnych eksperymentów, stosowania zaawansowanego sprzętu i przede wszystkim dobrej współpracy z hodowcami. Nie chcemy chwalić dnia przed zachodem słońca, więc o wynikach napiszemy, gdy już ujrzą światło dzienne w postaci publikacji naukowych, a teraz jedynie chcemy podzielić się naszą radością.

Jak to czasami w terenie bywa, od początku prześladował nas pech. Wcześniej zamknięte granice z powodu COVID-19, później kłopoty z ustawianiem kamer, niespecjalnie przygotowanych na deszczowa wiosnę, czy też trudności w koordynacji sprzętu, wspomnianych kamer, noktowizorów, kamer termowizyjnych, akcelerometrów i drona. Na szczęście już wszystko działa i pewnie wczesną jesienią otrzymamy kolejne wyniki.

Zapis z jednej z kamer okazał się tak relaksujący, że zachęceni przez innych, przygotowaliśmy na jego podstawie krótki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=yjBc-Cj3uKs

Z poczucia reporterskiego obowiązku jesteśmy winni tylko małe wyjaśnienie. Nagrania dokonano kamerą SONY HDR-AS50 w dniu 24 czerwca 2020 wieczorem, w miejscowości Bystrzyca (Zaolzie, Republika Czeska). W tle słychać przynajmniej kilka gatunków ptaków i szczekanie psa, ale głównymi bohaterami są owce. Najpierw skubiące trawę w końcu pastwiska, a później przywołane na noc do stodoły – to jedno z zabezpieczeń stosowanych tutaj w obronie przed drapieżnikami (głównie wilkami).

W czasach koronawirusa chętnie oglądano zapisy kamer z ptasich gniazd. Skandynawska miłość do kamer założonych na lokomotywy jadące przez góry i filmujące mijane krajobrazy czy kino islandzkie – to były nasze inspiracje. Powtarzamy inspiracje i zdecydowanie nie mamy aż takich ambicji. Wiemy jednak, że w czasach deficytu natury, poszukiwania spokoju wewnętrznego, oglądanie przyrody, choćby zdalne, bardzo pomaga! Zatem miłych wrażeń i zdrowia!

Państwu Annie Trlifajovej i Romanowi Cieślarowi bardzo dziękujemy za umożliwienie prowadzenia badań i nagrywania filmów na ich farmie. Aniczko i Romanku – bez Was by tego nie było!

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

Dr inż. Stanisław Świtek

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

foto 1

Pastwisko już przygotowane do działań.

 

foto 2

Montowanie kamery z możliwością podglądu obrazu na smartfonie.

 

foto 3

Dronem wykonujemy pomiary zdalne.

 

foto 4

Podstawą działań są zdrowe owce – te – rasy szetland - korzystają ze specjalistycznych lizawek.

 

foto 5

Sprzętu, owiec i domostwa pilnują psy pasterskie. Na zdjęciu Lara – młody owczarek podhalański.

 

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: