Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Nawet przysłowia nie są takie same jak kiedyś! Badanie sprawdzalności przysłów prognozujących pogodę

prof. Piotr Tryjanowski

Przysłowia są ważnym elementem wiedzy tradycyjnej. Kiedyś, gdy brakowało profesjonalnych prognoz meteorologicznych, ludzie kierowali się nimi, by zaplanować choćby prace polowe. Przysłowia te są powszechnie znane. Mimo to – trudno je zweryfikować.

 

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza (Piotr Matczak), Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (Dariusz Graczyk, Adam Choryński, Iwona Pińskwar) oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Viktoria Takacs) analizowali sprawdzalność przysłów dotyczących pogody. Artykuł został właśnie opublikowany w renomowanym amerykańskim czasopiśmie naukowym „Weather, Climate and Society” – dostępny tutaj - kliknij. 

 

Z ponad 2000 przysłów wybrano te, których tematem była temperatura oraz można było je zweryfikować (ostatecznie wyselekcjonowano ich 28). Prognozy zawarte w wybranych przysłowiach porównywano z danymi z 20 polskich stacji meteorologicznych dla lat 1951-2012. Sprawdzano trafność, wyliczano wskaźniki przeznaczone do testowania prognoz metrologicznych (np. Heidke index), oraz to, czy czas i lokalizacja wpływa na sprawdzalność (za pomocą modeli liniowych). 

 

Zaskakujące jest to, iż proporcja trafnych prognoz była niska: 26,6%. Tylko osiem przysłów zawierało prognozy, które sprawdzały się częściej niż losowo (biorąc pod uwagę rzeczywistą częstotliwość występowania danego zjawiska).

 

Najczęściej sprawdziły się przysłowia; „Gdy Maciej święty (24.02.) cokolwiek lodu nie stopi, będą długo chuchali w zimne ręce” (83% sprawdzalności), oraz „Gdy Zbigniew i Patryk (17.03) mrożą ludziom uszy, zima jeszcze 2 niedziele mrozem i śniegiem prószy’’ (66% sprawdzalności).

 

Nie jest rzeczą dziwną, że przysłowia, które przewidują zmiany w krótkim terminie, sprawdzają się lepiej. Natomiast wyszukano też jedno przysłowie, który w miarę trafnie prognozuje sytuację nawet z półrocznym wyprzedzeniem: „Kiedy lipiec chłodzi, twarda zima i śnieg nadchodzi”. Co interesujące, taką długoterminową, skuteczną prognozę, nawet z wykorzystaniem nowoczesnych metoda stosowanych przez meteorologów, trudno osiągać.

 

Ciekawym uzyskanym wynikiem jest to, że ogólna sprawdzalność przysłów zmienia się wraz z czasem (rysunek) oraz wraz z lokalizacją.

  

Okazało się, że przysłowia 50 lat temu sprawdzały się lepiej niż teraz. Powodem może być zmiana klimatu. W kierunku północno-wschodnim przysłowia sprawdzają się bardziej. Czy jest to spowodowane tym, że na tym terenie klimat zmienia się inaczej, czy też tym, że przysłowia powstały w tych rejonach, to już temat do następnych badań.Literatura: Piotr, Matczak, Graczyk Dariusz, Choryński Adam, Pińskwar Iwona, and Takacs Viktoria. "Temperature forecast accuracies of Polish proverbs." Weather, Climate, and Society 2020 (2020).

 

udzial trafionych prognoz cenyrolnicze pl

 

Długoterminowy spadający udział trafionych prognoz opartych na polskich przysłowiach.

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Gwałtowna zmiana pogody. Może spaść śnieg

Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet

Opady na południu kraju, północ nadal czeka na des

W poniedziałek prognozuje się wystąpienie intensywnych opadó

Spadnie długo wyczekiwany deszcz. Niestety opady b

- Choć dzisiaj cieszymy się ciepłą, wręcz letnią pogodą, to