Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8926 EUR EUR - 4.5865 GBP GBP - 5.0451 DKK DKK - 0.6163
Archiwum
20.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,25 (- 0,24%), kukurydza LIS20 - 188,75 (+ 0,27%), rzepak LIS20 - 391,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.10.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Poradnik PTAcom – ptasie problemy mogą zostać rozwiązane

prof. Piotr Tryjanowski
RDOŚ Katowice

Co roku miliony ptaków giną w kolizjach z szybami. Ptaki ich nie widzą. Pomóż im dostrzec i ominąć choć jedną barierę. To dziecinnie proste. Tak, w prosty sposób reklamuje się Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych Pta.com (kliknij). Choć niespecjalnie ufam reklamom to tym razem, znając założycieli, ale przede wszystkim wykonywane przez nich projekty, chciałbym zarekomendować nie tylko ich działalność, ale przede wszystkim nowy poradnik o tym jak pomagać ptakom unikać kolizji. Można go pobrać całkowicie za darmo – w wersji PDF - kliknij tutaj lub na stronie PTAcom.

 

Wreszcie ktoś zabiera się za rozwiązywanie, rzeczywistego problemu dotyczącego wpływu na populacje ptaków. Może niespecjalnie podkreślanego medialnie, ginącego wśród doniesień o kolizjach z wiatrakami czy nawet pociągami, a o wiele, wiele ważniejszym. To najpoważniejsza przyczyna – bezpośredniego pochodzenia antropogenicznego – wpływająca na straty w ptasich populacjach. Warto sobie uświadomić, że uderzając w szyby budynków, w samych Stanach Zjednoczonych, ginie miliard ptaków rocznie. Ile ginie w Polsce. Zapewne także sporo, choć nie możemy pokusić się nawet o szacunki. Wiemy jednak, że to problem. Wystarczy przejść się, zwłaszcza wiosną czy jesienią, w trakcie sezonowych migracji w pobliżu dużych, oszklonych budynków w miastach. Zresztą i małe budynki, i te położone na wsiach wcale nie są bezpieczne. A ptakom możemy pomóc na wiele, często prostych sposobów. Wystarczy podpytać fachowców i chcieć! To co warte szczególnego podkreślenia, to fakt współpracy przyrodników – ornitologów z inżynierami – architektami. Praktyczne, inżynierskie spojrzenie na temat: konkretne i z sugestywnymi ilustracjami. Profesjonalnie i praktycznie. To pierwsza tego typu publikacja w naszym kraju!

 

W trakcie lektury, myśląc i o swoim wiejskim miejscu zamieszkania, jak i Czytelnikach naszego portalu zastanawiałem się czy ptaki nie rozbijają się np. o budynki szklarni. Zupełnie niezależnie zapytałem o to p. Aleksandrę Szurlej-Kielańską, główną Autorkę pracy. Szybko otrzymałem odpowiedź: W kwestii ptaków i szklarni - wiele badań pokazuje ze kolizyjne dla ptaków są nawet małe i niepozorne z naszego punktu widzenia obiekty przeszklone. Osobiście nie spotkałam się do tej pory z żadnymi informacjami na ten temat. Natomiast to może być kwestia nierozpoznania tematu - wszak szklarnie to zazwyczaj obiekty na terenie zamkniętym, więc i o rozgłos ciężko, jeśli nawet rolnik odnotowywał takie przypadki. Wśród ofiar spodziewałabym się głównie lokalnie występujących ptaków charakterystycznych dla środowisk krajobrazu rolniczego, w mniejszej skali migrantów - chyba że duże szklarnie stoją oświetlane nocą, wtedy mogą zwabiać migrujące ptaki w wyniku efektu latarni morskiej.

 

Podsumowując zatem zwracam się i do Państwa z apelem – pomóżcie nam rozpoznać problem, podyskutujcie z nami, a my postaramy się zaproponować sensowne rozwiązania. A Poradnik po prostu warto przeczytać i korzystać z zawartych w nim porad!

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Gniazda orlików magnesem dla innych zwierząt

W dyskusjach o potrzebie ochrony ptaków drapieżnych zwykle p

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt