W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmniejszaniu się populacji pszczół zarówno miodnych, jak i dziko żyjących. Jaki jest w tym udział rolników i stosowanych środków ochrony roślin? Czy są sposoby, aby temu zapobiec? Co zrobić, aby skutecznie pomóc pożytecznym zapylaczom?
Bez zapylaczy nie ma żywności
Zapylacze to grupa owadów, które odgrywają kluczową rolę w rozmnażaniu większości gatunków roślin okrytozalążkowych. Ma to znaczenie dla produkcji rolniczej, ale także dla zachowania ciągłości istnienia wielu gatunków roślin nieużytkowanych rolniczo. Blisko 85% roślin uprawnych świata, które zapewniają 1/3 globalnej produkcji żywności wymagają zapylaczy. Bioróżnorodność na terenach rolniczych jest natomiast ważna, zarówno dla względów ekologicznych jak i ekonomicznych. Niestety w ciągu ostatnich dziesięciu lat coraz częściej spotykamy się z informacjami na temat zmniejszania się populacji tych pożytecznych owadów. Spośród przyczyn takiego stanu wymienia się: intensyfikację rolnictwa, utratę siedlisk, uproszczenia krajobrazu, monokultury czy też stosowanie pestycydów.
Czy neonikotynoidy faktycznie „trują” pszczoły?
Pestycydy stosowane w rolnictwie mają za zadanie skutecznie ograniczać populację szkodników roślin i utrzymywać wysoko jakościowo plony. Najczęściej stosowane insektycydy to preparaty o działaniu neurotoksycznym. Ich udział w rynku w ostatnich latach jest dosyć wysoki, a prym wiodą tutaj środki z grupy neonikotynoidów. Ta szczególna grupa insektycydów w ostatnich latach stała się obszarem zainteresowania naukowców, urzędników i opinii publicznej. Neonikotynoidy to syntetyczne związki chemiczne, które atakują system nerwowy i blokując przepływ informacji powodują paraliż, a następnie śmierć owada. Są niezwykle toksyczne już w bardzo małych ilościach. Często używane są także jako zaprawy nasienne. Powleka się nimi nasiona przed wysiewem, a kiełkująca roślina w trakcie wzrostu wchłania je i rozprowadza po całej sobie. Owad, będący szkodnikiem, próbując zjeść dowolną część rośliny umiera pod wpływem preparatu. Można uznać, że systemowe działanie substancji neonikotynoidowych w roślinie jest zarówno zaletą, jak i wielką wadą. Z jednej strony dzięki krążeniu składnika w roślinie ograniczyć można stosowanie nalistnych środków ochrony roślin. Z drugiej strony, jak argumentują zwolennicy zakazu stosowania takich substancji, obecny on może być we wszystkich częściach rośliny – w tym także nektarze i pyłku, a przez to oddziaływać na owady zapylające. Czy faktycznie zatem neonikotynoidy szkodzą?
Badania rejestracyjne
Zanim jakikolwiek preparat zostanie dopuszczony do stosowania w rolnictwie testuje się jego bezpieczeństwo. Sprawdza się m.in. dawkę śmiertelną (LD50) – czyli taką ilość związku chemicznego, po której podaniu połowa osobników umiera. Prowadzone badania na pszczołach miodnych wskazały, że żeby potencjalnie zawarta substancja w pyłku wpłynęła na pszczołę musiałaby ona pobrać pyłku więcej niż sama waży. Z większości badań wynikało, że nawet jeżeli w naturze pszczoły trafiają na plantacje traktowane zarejestrowanymi zaprawami, pszczoły nie umierają lub umierają bardzo nielicznie. Inne badania wskazują jednak, że neonikotynoidy jako neurotoksyny, nawet pobierane w mniejszych ilościach, ale przez długi czas, mogą wpływać na zachowanie owadów. Eksperymenty na trzmielach i pszczołach miodnych wskazują na to, że nawet mała ilość substancji może spowodować zakłócenia zdolności do uczenia się i przynoszenia pożywienia do gniazda, zdolność latania czy wpływają na odżywianie.
Źródło: FB Yara Poland, Pszczoła w rzepaku
Pszczela nauka
Czego tak właściwie zapylacze muszą się uczyć? Otóż w naturalnym swoim środowisku szukają jedzenia i oddalają się od gniazda. Muszą uczyć się znajdować pokarm, wydobywać nektar i pyłek z kwiatów o różnej budowie, ale także, co najważniejsze muszą umieć znaleźć drogę powrotną. W przeprowadzonym eksperymencie z trzmielami, zostały one podzielone na dwie grupy. Jedna z nich była obiektem kontrolnym, gdzie poszczególne osobniki były karmione nektarem i pyłkiem bez użytego pestycydu, natomiast druga grupa była karmiona pyłkiem i nektarem zmieszanym z imidaklopridem (substancją czynną z grupy neonikotynoidów) w odpowiedniej proporcji tak, aby odtworzyć niskie stężenie. Stężenie takie, jakie może znaleźć się w pyłku i nektarze zaprawionych roślin rzepaku. Po dwóch tygodniach owady wypuszczono na wyznaczony teren – aby sprawdzić jak radzą sobie znajdując pożywienie. Po ośmiu tygodniach, gdy owady zaczęły się starzeć, zapylacze zostały zebrane, aby dokładnie policzyć jaja, larwy, poczwarki oraz dorosłe osobniki. Trzmiele z podtrutych gniazd były nie tylko mniejsze, co było zauważalne na pierwszy rzut oka, ale było w nich mniej poczwarek i dorosłych owadów. W gniazdach kontrolnych zostało znalezione około trzynaście nowych królowych. W traktowanych preparatem średnio po dwie – co wychodzi średnio 85% mniej. Jest to wstrząsająca wiadomość, ponieważ młode królowe jako jedyne są wstanie przeżyć zimę i na wiosnę założyć swoje gniazdo. Z badań wynika, że robotnice z podtrutych gniazd często się gubiły, co powodowało mniej nektaru i pyłku dla królowej, a to łączyło się z mniejszą ilością złożonych jaj. Nawet, jeżeli w warunkach laboratoryjnych dopuszczalne dawki neonikotynoidów nie mają wpływu na owady zapylające, w naturze, po regularnym stosowaniu w dłuższym okresie czasu mogą już mieć.
Inne przyczyny
Spadek populacji pszczoły miodnej powodowany może być za to, także przez wiele innych czynników. Należy do nich pasożyt Varroa destructor. Jest to azjatycki roztocz, który przez przypadek został przeniesiony przez ludzi i w ostatnich latach jest rozprzestrzeniany na całym świecie. Ten pasożytniczy gatunek stanowi duże zagrożenie dla pszczół miodnych. Nieleczona choroba w krótkim czasie doprowadza do śmierci całej rodziny i obecnie nie ma lekarstwa na nią. Drugim sprawcą chorób pszczół są pasożyty wewnętrzne z rodzaju Nosema, które jako pasożyty wewnętrzne bytują w jelitach cienkich pszczół. Wywołuje zakaźną chorobę: nosemozę. Przeważnie objawia się biegunką lub napuchnięciem odwłoka, skutkiem zaburzeń trawienia. W późniejszym etapie rozwoju choroby może to doprowadzić do masowego umierania pszczół. Ale to tylko wybrane przyczyny chorób dotykających pszczołę miodną.
Jak pomóc zapylaczom?
Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń Integrowanej Ochrony Roślin. Zgodnie z nią rolnicy powinni monitorować liczebność organizmów szkodliwych i używać środków ochrony roślin tylko wtedy, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości i stosować go tylko tam gdzie jest to konieczne. Ponadto, jeżeli już będzie konieczne stosowanie pestycydów należy stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi na etykiecie. Rolnicy powinni zwrócić uwagę, aby nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin, a zabiegi wykonywać tylko po zakończonych lotach owadów zapylających. Rolnicy powinni starać się także zmaksymalizować ilość dzikich zapylaczy poza polami – na przykład poprzez utrzymywanie miedz, zarośli śródpolnych porośniętych drzewami i krzewami, które będą idealną ostoją dla drapieżnych naturalnych wrogów szkodliwych owadów. Patrząc ekologicznie należy, tam gdzie jest możliwe wybrać nie chemiczne środki ochrony roślin, a latem dopilnować koszenia łąk w odpowiednich terminach (druga połowa czerwca, koniec sierpnia).
Bez owadów nie ma żywności
Braki populacji owadów zapylających wpłynąłby na dostępność owoców, warzyw i roślin paszowych wykorzystywanych do produkcji mięsa i mleka. Wielkie straty i ubytki byłyby np. w produkcji truskawek, pomidorów, migdałów i jabłek, gdzie udział zapylaczy w tych uprawach jest bardzo wysoki. Wyginięcie zapylaczy spowodowałoby niewyobrażalne straty w rolnictwie. Producenci zmuszeni zostaliby do skorzystania z innych sposobów na zapylanie roślin, a to na pewno przełożyłoby się na cenę żywności. O jakich kosztach mówimy? Z najnowszych danych wynika, że wartość usługi zapylania wynosi 265 mld EUR rocznie (jest to wielkość, która jest ustalona względem wartości zbiorów zależnych od zapylania. Brak pszczół to nie tylko straty ekonomiczne, ale także wielkie straty żywnościowe na rynku światowym, łącznie z klęską żywnościową na niespotykaną skalę.
Literatura:
- Pamminger, T., Botías, C., Goulson, D., & Hughes, W. O. (2018). A mechanistic framework to explain the immunosuppressive effects of neurotoxic pesticides on bees. Functional Ecology, 32(8), 1921-1930.
- Feltham, H., Park, K., & Goulson, D. (2014). Field realistic doses of pesticide imidacloprid reduce bumblebee pollen foraging efficiency. Ecotoxicology, 23(3), 317-323.
- Hladik, M. L., Main, A. R., & Goulson, D. (2018). Environmental risks and challenges associated with neonicotinoid insecticides.
- BOCZEK, J., & PRUSZYŃSKI, G. (2015). Pozytywna rola owadów w gospodarce i życiu człowieka. Wydawcy: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu, 98.
Komentarz działu OneHealth - mgr inż. Stanisław Świtek
Artykuł p. Martyny Mrozkowiak powstał w ramach przedmiotu: Ochrona Upraw Ekologicznych realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Problem zmniejszenia się liczebności owadów nasila się. Spośród wielu przyczyn wymienia się stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie. Chcąc chronić bioróżnorodność, w tym zapylacze Komisja Europejska wycofuje z użycia szereg substancji chemicznych stosowanych do tej pory. W śród nich także preparaty neonikotynoidowe, których wycofywanie wywołuje dużą dyskusję w branży. Stosowane do tej pory zaprawy nasienne zawierające tę substancję pozwalały na ochronę plantacji i roślin na początkowym etapie wzrostu, ulegając rozkładowi w roślinie z biegiem czasu. Zwolennicy dopuszczenia zapraw neonikotynoidowych wskazują, że skutkiem wycofania ich z użycia jest zmuszenie rolników do stosowania ochrony nalistnej, w której to ilość stosowanej substancji jest wielokrotnie większa, a przez to wywołuje to jeszcze większą presję środowiskową. Przeciwnicy stosowania takich zapraw wskazują natomiast na potencjalnie negatywny ich wpływ na owady zapylające i możliwość przemieszczenia się substancji do pyłku. Zarówno jedna i druga strona może znaleźć argumentację w bogatej literaturze naukowej (choć najprawdopodobniej niewiele osób sięga do źródeł opierając dyskusję na emocjach; chętni mogą sięgnąć po ten artykuł - kliknij. W analizie problemu powinno brać się pod uwagę także synergistyczne działanie tych preparatów z innymi substancjami. Stwierdzony jest np. bardzo duży wzrost toksyczności neonikotynoidów w połączeniu z fungicydami.
Jak zwykle czas i zwiększona liczba badań w tym zakresie pozwoli jednoznacznie ocenić obecną sytuację. A liczba publikacji od roku 2010 rośnie wykładniczo. Także w tym kontekście warto przypomnieć sobie tutaj słynne powiedzenie Paracelsusa: Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. Pamiętajcie, że do wszelkich zabiegów ochrony roślin wykonywanych w fazie kwitnienia roślin podchodzić należy z wielką rozwagą. Pod uwagę powinno się brać nie tylko kwitnienie roślin uprawnych ale także chwastów i innych roślin występujących na plantacji lub w jej pobliżu!
Zapraszam czytelników do dzielenia się uwagami i opiniami w tym temacie. Temat będziemy na pewno kontynuować.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Ornitologia terapuetyczna - czyli o zbawiennym wpł
Z autorami książki Ornitologia terapuetyczna – prof. Piotrem
Absurdalna polityka Brukseli ws. środków ochrony r
Za co najmniej kontrowersyjną można uważać politykę Komisji
Pasy uprawne wolne od oprysków i nawozów? Choroby,
Jednym z ekoschematów zawartych w projekcie Wspólnej Polityk
Nielegalne chemikalia mogą zniszczyć plony
Początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin do wio
Problemy pójdźki ziemnej
Wpływ zmian klimatycznych na środowisko naturalne i żyjące w
Co ze szkoleniami z zakresu środków ochrony roślin
W związku ze zgłaszanymi kolejnymi wątpliwościami dotyczącym
Praca rolnika na polu, z roku na rok staje się cor
Odczuwalne już powszechnie skutki zmiany klimatu, a co za ty
Kto poniesie koszty Zielonego Ładu?
Unia nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na realizację nowe
Plany UE dla lepszej ochrony pszczół
Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą
Biologiczna ochrona upraw z dopłatą dla rolnika? P
Zespół Badawczy Uczelni Instytutów Badawczych i Branżowych,
Wczoraj obchodziliśmy światowy Dzień Wspólnego Zdr
Pierwsza połowa listopada to dwie istotne daty, z punktu wid
Na rynku ziemniaków kłopoty pojawiły się wraz z na
Zdaniem ekspertów Copa-Cogeca na rynku ziemniaków do marca 2
Afryka: jak poprawić hodowlę bydła i los rolników?
Firma zajmująca się genetyką zwierząt otrzymała dotację na p
Nawłoć kanadyjska – ładna, choć bardzo niebezpiecz
Późnym latem i wczesną jesienią przemierzając Polskę niemal
Rusza program naturalnego zwalczania insektów - g
W lipcu 2020 roku ruszył ogólnopolski „Program naturalnego z
Zakazane pestycydy w rzepaku i zbożu z państw trze
Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że konieczne jest wzmocni
Chorwacja: padło 60 mln pszczół. Władze ogłosiły s
W Chorwacji zaobserwowano masowe padnięcia rodzin pszczelich
Numer partii oraz data produkcji środków ochrony r
Walne zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej podjęło stanowi
Czy ministerstwo planuje wprowadzić dotacje na roz
Nikogo nie trzeba przekonywać, że pszczoły mają duży wpływ n
NIK o pestycydach w płodach rolnych. Próbki bada s
Zbyt długi czas badania obecności pestycydów – zarówno w pło
Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka
Miód ze Wspólnej
– Za nami kolejne miodobranie z naszych uli stojących na dzi
Strategie „Od pola do stołu” oraz „Zielony Ład”. J
Polska i europejska żywność będzie mniej konkurencyjna cenow
Pszczelarze chcą otrzymywać dopłaty za zapylanie
PZP zwrócił się do Ministra Środowiska z prośbą o rozważenie
Bruksela chce o połowę ograniczyć stosowanie chemi
Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie konsultacji społeczn
Brzęczące lato. Komary i meszki
Przed nami lato. Okres wyjazdów wakacyjnych, przesiadywania
Ujawniono 70 ton nielegalnych środków ochrony rośl
W Polsce, tak jak w latach ubiegłych, w ramach akcji Silver
Rolnicy w Niemczech znowu są obwiniani o psucie śr
Po przymusowej przerwie związanej z epidemia koronawirusa, j
Opryski, pszczoły, procedury,kary - co warto wiedz
Z perspektywy rolnika sama sprawa oprysków to wystarczający
Minister Ardanowski: Błędy popełniane przez rolni
– Szczególna jest rola pszczół i owadów zapylających w rolni
Jest zezwolenie na zastosowanie zaprawy nasiennej
- Zezwalam na wprowadzenie do obrotu, z przeznaczeniem do st
Skażenia żywnościowych produktów pochodzenia zwier
Skażenia żywnościowych produktów pochodzenia zwierzęcego to
Wiosenne jeże
Na termometrach coraz wyższa temperatura, słońce pięknie świ
Czas zapyleń to czas przyszłych plonów
Wiosna to dla rolnictwa i całej przyrody czas, który znacząc
Co dalej z uprawnieniami na stosowanie środków och
W związku rozpoczynającym się okresem wiosennych prac polowy
Bayer: Produkcja i dostawy wiosennych herbicydów z
W ostatnim czasie dużo słyszy się o brakach w dostępności ni
Zielona i niebieska infrastruktura miast: spotkani
Już ponad połowa populacji Homo sapiens żyje w miastach, a w
Unijna produkcja miodu zagrożona. Niepokojąca skal
W obliczu krytycznej sytuacji rynkowej, europejscy producenc
Kuriozum pod Zieloną Górą. Pszczoła użądliła dziec
W podzielonogórskim Jędrzychowie właściciel przydomowej pasi
Środki fosforoorganiczne zagrażają zdrowiu rolnikó
Insektycydy fosforoorganiczne należą do najczęściej stosowan
Wielkopolski PIORiN wydał nakaz utylizacji 12 ton
Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznani
KRIR apeluje do resortu Rolnictwa o pilną aktualiz
Ze względu na wycofanie przez Komisję Europejską szeregu sub
Unia wycofuje kolejne substancje czynne. Będą wyżs
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przesłał na ręce
Niebawem wejdą w życie przepisy ograniczające ryzy
Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła trzy proj
Dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasi
Bakterie glebowe kluczowe dla zdrowia roślin
Naukowcy odkryli, że drobnoustroje żyjące w glebie mogą zwię
KE cofa pozwolenia na środki ochrony roślin z desm
27 czerwca 2019 r. Komisja Europejska zadecydowała o nieodno
Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin z
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o
Ujawniono ponad 92 tony nielegalnych środków ochro
W wyniku działań kontrolnych, przeprowadzonych w ramach ogól
Miejski miód może być zdrowszy od wiejskiego
W Polsce rośnie zarówno liczba rodzin pszczelich, jak i cena
Żarłoczny szkodnik upraw coraz bliżej Europy
Nazywany jest przez niektórych „roślinnym ASF” lub „potworem
Jad pszczeli pomocny w leczeniu prosiąt
Apiterapia to dziedzina medycyny alternatywnej wykorzystując
Minister rolnictwa wydał czasowe zezwolenie dotycz
Podczas spotkania z producentami rzepaku minister Jan Krzysz
Znaczenie starych tradycyjnych sadów dla ptaków
Tradycyjne stare sady tworzą przeważnie drzewa silnie rosnąc
Jeszcze przed żniwami przyjęta zostanie ustawa o n
W ubiegłym tygodniu, przy okazji uroczystego zainstalowania
Biegacze i murawy kserotermiczne – lubią, gdy jest
Nie wszystkie organizmy czekają na deszcze – tak można by w
Policjanci zabezpieczyli nielegalne środki ochrony
W ramach międzynarodowej akcji Silver Axe IV na terenie powi
Krowy i nietoperze – czyli jak wypas zwiększa atra
Wśród osób zajmujących się ochroną przyrody i ochroną środow
Obornika nie zastąpisz!
Bobik nawożony mineralnym nawozem zawierającym NPK lub PK da
Prosty, naturalny sposób na wzrost plonów
Czy można w sposób prosty, w zasadzie bez kosztowy, ekologic
Trzmiele w mieście i okolicy
Trzmiele – to owady, których często nawet nie dostrzegamy. N
Pamiętaj o wymogach chemicznej ochrony roślin
Wiosna to okres intensywnych prac polowych związanych równie
Uwaga! Kwarantanna!
Sezon wegetacyjny rozpoczął się na dobre. Mamy już w końcu k
Drugi niekorzystny wyrok dla producenta Roundup'u
Przysięgli sądu federalnego w San Francisco w Kalifornii uzn
Od początku roku nie działa ministerialna wyszukiw
Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zwalczanie szkodników w uprawach rzepaku - zalecen
Rozpoczynający się okres wegetacyjny to idealny moment na pr
Pszczoły w winnicach
Pszczoły chyba niewielu osobom kojarzą się z winem. Jeśli ju
Przestrzegają przed zakupem podrobionych środków
Zbliża się początek sezonu wegetacyjnego – to również czas p
Policja przejęła kradzione środki ochrony roślin w
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policj
Jak się pozbyć opakowań po pestycydach? Możliwości
W dobie walki o ekologię i utrzymanie środowiska bez zaniecz
Dieta pszczół kluczowa w walce z warrozą i innymi
Spośród wszystkich stawonogów pszczoły odgrywają najistotnie
Czesi ograniczają stosowanie glifosatu w uprawie z
Nowe przepisy dotyczące stosowania substancji czynnej glifos
Greenpeace donosi do prokuratury na ministra rolni
- Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski od samego pocz
Francja wycofuje zezwolenia na stosowanie pestycyd
Francuckie władze postanowiły wycofać pozwolenia na dopuszcz
Minister zezwolił na stosowanie zapraw neonikotyno
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski,
Które kraje zużywają najwięcej pestycydów?
Statystyki dotyczące sprzedaży pestycydów są wykorzystywane
Polski rolnik ma pod górkę?
- Światowe koncerny sterują i manipulują rynkiem. Silne gosp
Rok więzienia za zabicie pszczół
Austriacki sadownik z Karyntii w minioną środę został skazan
Zabicie pszczoły w Niemczech może kosztować nawet
W Niemczech dużą wagę przywiązuje się do owadów. Na dowód te
Chmiel nie jest wystarczająco chroniony
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej I
Nie tylko pszczoły! DNA z miodu wskazuje znaczenie
Miód to jeden z tradycyjnych produktów wytwarzanych przez ow
KZPRiRB: Nie obserwujemy zmowy cenowej na rynku na
W reakcji na sugestie Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący
Ekolodzy protestowali przeciwko stosowaniu neoniko
Wczoraj rano przedstawiciele Greenpeace Polska pojawili się
Dlaczego nasiona rzepaku są drogie?
W związku z pismem Izby Rolniczej w Opolu, 2 sierpnia 2018 r
Bayer walczy z ograniczeniem stosowania neonikotyn
Bayer złoży odwołanie od niedawnego orzeczenia Sądu Unii Eur
Pszczelarze protestują przeciwko stosowaniu neonik
Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego protestuje z powodu
Czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych z
Sprzedawał podrobione środki ochrony roślin
W zeszłym tygodniu kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w
Bayer przejął Monsanto
W miniony czwartek Bayer z powodzeniem zakończył transakcję
Grupa CIECH przejmuje hiszpańskiego dostawcę środk
Spółka CIECH S.A. podpisała umowę o wartości 33,5 mln euro n
KRIR wspiera polskie pszczoły
20 maja 2018 r. obchodzono pierwszy Światowy Dzień Pszczół,
Zmiana ustawy o ochronie roślin
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o oc
Ceny azoksystrobiny, diachloprydu i deltametryny,
W zależności od odmiany oraz regionu kraju, już w tym tygodn
Ograniczenie stosowania neonikotynoidów w Polsce
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzeń ogranic
Koniec z przekraczaniem norm pozostałości środków
Ochrona roślin jest istotnym elementem produkcji roślinnej.
PIORiN: Drugi sezon miejskiej pasieki eksperymenta
Panujące w ostatnich dniach nadspodziewanie wysokie temperat
KOMUNIKAT DOTYCZĄCY WYCOFANIA ZEZWOLENIA NA STOSOW
Z powodu nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej ipro
NSZZ RI "Solidarność" w sprawie przedłużenia zezwo
W dniu 28 marca br. Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" Ter
Robotyczna pszczoła w rolnictwie
Walmart chce zbudować robotyczne pszczoły. Mówi się, że amer
Jakich chorób grzybowych spodziewać się tej wiosny
Zeszłoroczna jesień była stosunkowo chłodna i mokra. Do końc