zm skiba

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Ochrona orangutanów – niekonwencjonalne metody – współpraca nauk społecznych i przyrodniczych

Aleksandra Szczot
Wikipedia

Ochrona orangutanów Pongo wywołuje wielkie zainteresowanie badaczy i opinii publicznej. Pojawia się coraz więcej opracowań dotyczących ich niebanalnego zachowania oraz ochrony, a w języku polskim warto przeczytać choćby to opracowanie - kliknij tutaj. 

 

Orangutany sumatrzańskie Pongo abelii należą do najbardziej zagrożonych, ale także najbardziej zagadkowych gatunków małp. W przeszłości ich zasięg obejmował większość Sumatry o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne oraz zapisy historyczne. Obecne rozmieszczenie gatunku jest ograniczone wyłącznie do niewielkich części lasów na północnym krańcu wyspy. Przyczyną bardzo drastycznego spadku populacji orangutanów są przede wszystkim czynniki antropogeniczne, przede wszystkim polowania oraz wylesianie. Populacje orangutanów sumatrzańskich są niejednorodnie rozmieszczone, ponieważ są podzielone przez duże rzeki i łańcuchy górskie, a jeszcze większe rozdrobnienie siedlisk spowodowała masowa eksploatacja lasów, co w konsekwencji doprowadziło do rozproszenia populacji lokalnych i znacząco zmniejszyło różnorodność genetyczną.

 

Jedną z metod poprawy struktury genetycznej lokalnych populacji, jest wypuszczanie osobników z ośrodków rehabilitacyjnych, a wcześniej odebranych handlarzom tych zwierząt. Kiedy naczelne są ponownie wprowadzane do środowiska naturalnego większość z nich potrzebuje szkolenia, tak aby zdobyć umiejętności niezbędne do przetrwania na wolności. Takie szkolenie może mieć negatywny lub pozytywny wpływ na zachowanie i przetrwanie w naturalnym środowisku. Do oceny skuteczności takich działań podjęto próby śledzenia radiotelemetrycznego 32 orangutanów. Badano wpływ wieku, czas trwania rehabilitacji i szkolenia oraz miejsce wypuszczenia na późniejszy sukces przeżycia i wybór siedliska. Uwalniane orangutany w starszym wieku wykazywały większą selekcję siedlisk po uwolnieniu porównywalną do tych, które wykazują dzikie osobniki, tzn. wybrały obszary blisko rzek i o niższych wysokościach (150–250 metrów n.p.m.), w których miały lepszy dostęp do źródeł pokarmu. Natomiast osobniki młodsze wykazywały zakłócone wzorce selekcji siedlisk i wybierały miejsca położone bliżej ośrodka, w którym były rehabilitowane.

 

Choć przygotowanie zwierząt do wypuszczenia i ich późniejsze losy są podstawą programów przywracania do naturalnego środowiska, to warto zwracać uwagę nie tylko na czynniki przyrodnicze, ale także socjologiczne, a nawet psychologiczne. To one pozwalają odpowiedzieć na pytanie: dlaczego część projektów nie kończy się sukcesem? Po raz kolejny spotykamy się z sytuacją, że aby rozwiązać problemy ochrony, niezwykle ważne jest to aby ci, którzy nad tym pracują nie poprzestawali wyłącznie na istniejących metodach i strategiach. Włączenie informacji pochodzących z nauk społecznych jest niezbędne do skutecznej ochrony orangutanów, ale także wielu innych gatunków. Ważne jest rozpoznanie nie tylko użyteczności różnych metod i ram poznawczych, ale także ich wpływ na lokalną politykę, ograniczenia i posiadany potencjałem do zmiany zastanego status quo. Dopiero po przeglądzie i weryfikacji dotychczas stosowanych metoda, warto się porywać na realizacje bardziej ambitnych wizji.


Literatura:

Chua, L., Harrison, M. E., Fair, H., Milne, S., Palmer, A., Rubis, J., ... & Puri, R. K. (2020). Conservation and the social sciences: Beyond critique and co‐optation. A case study from orangutan conservation. People and Nature2(1), 42-60.

Fechter, D., Ciuti, S., Kelle, D., Pratje, P., Dormann, C. F., & Storch, I. (2019). Spatial behavior in rehabilitated orangutans in Sumatra: Where do they go? PloS One14(5).


 

Aleksandra Szczot
Autor: Aleksandra Szczot
Studentka weterynarii. Szczególnie zainteresowania anatomią zwierząt. Pasjonatka koni i instruktorka jazdy konnej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu