kps

kojs

CenyRolnicze
19 stycznia 2022, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9930 EUR EUR - 4.5279 GBP GBP - 5.4357 DKK DKK - 0.6084
Archiwum


19.01.2022 13:43 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,70 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

19.01.2022 SPRZEDAM DUŻE ILOŚCI JAJ, rozmiar: M, mazowieckie, żuromiński, 06-500, tel.: 739 443 590

19.01.2022 SPRZEDAM 50 TON PSZENICY PASZ., transport firmowy, świętokrzyskie, opatowski, 27-500, tel.: 513 853 622

19.01.2022 SPRZEDAM 100 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, średzki, 55-311, tel.: 607 633 522

19.01.2022 SPRZEDAM 25 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, mazowieckie, siedlecki, 08-125, tel.: 798 851 104

18.01.2022 SPRZEDAM 25 TON PSZENICY KONS., transport firmowy, lubelskie, biłgorajski, 23-413, tel.: 504 196 870

17.01.2022 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 650 kg, mazowieckie, nowodworski, 05-190, tel.: 512 683 420

15.01.2022 SPRZEDAM 50 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, pomorskie, kartuzki, 83-341, tel.: 530 525 404

13.01.2022 SPRZEDAM 5 PALET JAJ, rozmiar: XLL, podlaskie, białostocki, 15-378, tel.: 606 916 696

13.01.2022 SPRZEDAM 40 TUCZNIKÓW, 125 kg, dolnośląskie, oleśnicki, 56-420, tel.: 502 508 018

13.01.2022 SPRZEDAM 300 TYS. JAJ, rozmiar: S, lubuskie, nowosolski, 67-100, email: fermadrobiumikuliszyn@o2.pl

13.01.2022 SPRZEDAM 100 JAJ WIEJSKICH DZIENNIE, M, wielkopolskie, koniński, 62-500, tel.: 794 184 691

Dodaj komunikat

ph konrad

agrifirm

Wiosenne jeże

Agata Sieradzka

Na termometrach coraz wyższa temperatura, słońce pięknie świeci i zachęca nas do wyjścia na zewnątrz. Porządkując ogródek, spacerując z psem po pobliskiej polanie, czy też wybierając się do osiedlowego sklepu musimy pamiętać, że gościmy na terenie należącym do natury – żyją tu niezliczone ilości zwierząt i to one są rezydentami naszych trawników. Jednymi z ciekawszych lokatorów naszych domowych okolic są jeże. Ze względu na wysokie temperatury powietrza w tym roku, hibernujące zwierzęta zaczęły się wybudzać jeszcze w miesiącach zimowych; spowodowało to zmiany w ich rocznym cyklu. Niektóre jeże już mają młode, a inne dopiero wybudzają się ze snu, przez co ich potrzeby są bardzo zróżnicowane.

 

 

Jeże w Polsce

 

W Polsce występują dwa gatunki jeży: Erinaceus europaeus – jeż zachodni (znany też jako europejski) występujący w województwach zachodnich oraz Erinaceus roumanicus – jeż wschodni, którego można spotkać głównie w centralnej i wschodniej części Polski. Rozróżnić je można głównie po ubarwieniu – jeże zachodnie są całe brązowe, a jeże wschodnie szare lub ciemnoszare, z jasnym futerkiem na brzuchu i białą plamą na piersi. Te drobne zwierzęta można najczęściej spotkać na terenach zakrzewionych, na obrzeżach lasów, w parkach, nie tylko we wsiach, ale też coraz częściej w obrębie osiedli miejskich, na otaczających je trawnikach. Są to zwierzęta samotnicze – samce i samice schodzą się tylko na czas godów, a następnie samice same wychowują młode. Jeże widzą tylko na odległość około 2-3 metrów; mają za to doskonały węch oraz słuch – podczas żerowania, potrafią usłyszeć nawet owady będące pod ziemią. Żywią się one ślimakami, różnorakimi owadami, pajęczakami, a także drobnymi płazami, gadami oraz jajami i pisklętami ptaków, jeżeli nadarzy się okazja.

 
Dokąd nocą tupta jeż?

 

Jeże są zwierzętami nocnymi, dlatego raczej nie powinniśmy widzieć ich spacerujących za dnia. Jeż pojawiający się w widocznym miejscu w świetle dziennym może oznaczać, że jest to osobnik osłabiony lub chory. Jednak trzeba być ostrożnym w wysuwaniu pochopnych wniosków, ponieważ spotkane jeże mogą mieć już młode, dlatego zauważywszy jeża błąkającego się za dnia, należy mu się dokładnie przyjrzeć i ocenić, czy na pewno wygląda na poszkodowanego. Jeśli się nie trzęsie, nie wygląda na rannego i porusza się sprawnie, to najlepiej go zostawić, ponieważ może to być matka poszukująca pożywienia dla swoich młodych, a zabranie jej z dala od gniazda może skutkować śmiercią jej młodych.

 

Pomoc jeżom

 

Chcąc pomóc jeżowi należy podjąć odpowiednie kroki, które zależne są od sytuacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości w podejmowaniu decyzji o interwencji lub też chęci uzyskania porady dotyczącej dalszego postępowania, można zgłaszać się do Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży „Nasze Jeże” (kliknij).

 

Osobniki, które najczęściej potrzebują pomocy wiosną, to te poszkodowane podczas porządków w ogródkach, zaatakowane przez zwierzęta domowe, a także poparzone w trakcie, dodajmy nielegalnego, wypalania traw. Niezwykle trudnym przypadkiem są również młode jeże, których matka zginęła lub została przeniesiona, przez co nie może dotrzeć z powrotem do gniazda.

 

budka dla jeza mkw cenyrolnicze pl

 

Młode jeże zazwyczaj są mniej więcej wielkości cytryny, ale można też napotkać mniejsze osierocone osobniki; jeśli mają otwarte oczy oznacza to, że są ponad dwutygodniowe, jeśli nie – mogą być nawet kilkudniowe. Pierwszym krokiem powinno być delikatne podniesienie młodych i ostrożne ogrzanie każdego jeża w dłoniach (choć teraz ze względów epidemiologicznych może to być trudne i zalecamy stosowanie jednorazowych rękawiczek!) aż przestaniemy czuć, że jest chłodniejszy od naszych rąk. Należy to robić bardzo ostrożnie, ponieważ noworodki są delikatne i można je niechcący skrzywdzić. Nie mają jeszcze ostrych kolców, więc nie należy bać się o dłonie. W międzyczasie należy przyjrzeć się okolicy w poszukiwaniu rodzeństwa. W miocie jest zazwyczaj około 4-7 osobników, które mogą krążyć zazwyczaj wokół legowiska, dlatego szukać należy w promieniu maksymalnie 10 m od miejsca znalezienia pierwszych jeży. Przeszukując okolicę należy bardzo dokładnie patrzeć pod nogi, ponieważ młode mogą zastygać w bezruchu ze strachu, co powoduje, że stają się mniej widoczne. Po ogrzaniu osobników trzeba przełożyć je do przygotowanego pudełka o dość wysokich bokach ze spodem wyłożonym czystym ręcznikiem papierowym lub materiałem. Nie należy podawać im pożywienia ani wody. Do pudełka powinno się włożyć butelkę z ciepłą wodą owiniętą szmatką, aby utrzymywała jeże w cieple. W przypadku młodych osobników czas jest niezwykle istotny, ponieważ bez matki ich szanse na przeżycie maleją z każdą minutą, dlatego trzeba bezzwłocznie zadzwonić pod numer pogotowia jeżowego ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nasze Jeże” i postąpić zgodnie z ich zaleceniami.

 

W przypadku napotkanego za dnia dorosłego jeża, który jest zraniony lub chory należy również delikatnie (w grubych rękawicach) przełożyć go do przygotowanego pudełka (np.: kartonu po obuwiu) i niezwłocznie zabrać go do lekarza weterynarii. Wykaz polecanych lecznic znaleźć można na stronie wyżej wspomnianego stowarzyszenia lub też zadzwonić do najbliższej lecznicy i zapytać o możliwość udzielenia pomocy.

 

Pamiętajmy, że jeże nie przenoszą wścieklizny (ślina obecna czasem na ich kolcach wynika z ich zachowania wobec nowych smaków, nie jest objawem choroby), a kleszcze i pchły obecne na jeżach nie przechodzą na ludzi, ani na zwierzęta domowe.

 
Jak pomagać zdrowym osobnikom?

 

Bardzo ważna jest prewencja, czyli niedopuszczanie, aby nasze zachowania spowodowały uszczerbek na zdrowiu jeży. Przede wszystkim zanim zaczniemy porządki w ogrodzie rozejrzyjmy się, czy żaden nie zadomowił się u nas przez zimę. Jeśli tak, postarajmy się go nie wybudzić, ponieważ może jeszcze hibernować. Podczas koszenia trawnika zostawmy wokół krzewów trochę nieskoszonej trawy, aby podczas podkaszania nie uszkodzić jeży, które zwłaszcza w ciągu dnia mogą chować się w zaroślach. Należy też pamiętać, aby przed rozpaleniem ogniska sprawdzić, czy jeż nie śpi w przygotowanych na ognisko gałęziach. Nie wolno wypalać traw, jest to zabronione prawnie, a ponad to jest niezwykle niebezpiecznie dla natury, w tym też dla jeży. Nie wystawiajmy w ogrodach trutek na ślimaki i gryzonie, a zamiast nich pozwólmy do naszego ogrodu przychodzić jeżom. Żywią się one ślimakami oraz drobnymi gryzoniami, dlatego rozwiążą nasz problem. Ponadto, wykładanie trutek może zaszkodzić zdrowiu jeży przechodzących przez nasz ogród. Zwracajmy uwagę, aby nasze psy i koty nie bawiły się w zaroślach, ponieważ mogą tam znaleźć śpiące osobniki i wyrządzić im krzywdę. Warto też upewnić się, że nasze ogrodzenie ma prześwity średnicy około 13 centymetrów, by jeże mogły swobodnie przez nie przechodzić. Przerwy w ogrodzeniu o rozmiarze 5-10 centymetrów są dla jeży niebezpieczne, ponieważ mogą się one w nich zaklinować i w najgorszym przypadku zginąć z głodu. W miesiącach wiosennych można też zostawić dla jeży w płytkim naczyniu suchą karmę dla kotów oraz spodek z wodą, aby mogły się napoić i pożywić w czasie, gdy nie ma jeszcze tak wielu owadów. Niezwykle istotnym jest też, abyśmy jadąc autem po zmierzchu, zwolnili i bardzo uważnie patrzyli na drogę – potrącenie przez auto jest najczęstszą przyczyną śmierci jeży.

 

Pomoc jeżom jest wskazana

 

Jeże są zwierzętami objętymi częściową ochroną gatunkową i wymagają ochrony czynnej, dlatego należy pamiętać, że zabronione jest ich chwytanie, przemieszczanie, handel, przetrzymywanie, płoszenie lub też umyślne zabijanie i okaleczanie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja niezbędnej jeżowi pomocy medycznej. Wskazane jest też prowadzenie zabiegów ochronnych zachowujących naturalne siedliska jeży oraz ich leczenie i rehabilitacja w celu przywrócenia do środowiska naturalnego.

 

Jednym z bardziej skutecznych zabiegów ochrony czynnej tych zwierząt jest stawianie w spokojnych zakątkach ogrodów, specjalnych budek dla jeży (kliknij), w których mogą znaleźć schronienie przez cały rok. Szczególnie, że dzisiejsze przydomowe tereny zielone stają się coraz bardziej „higieniczne” tj. pozbawione pozostawionych pryzm liści, czy stert gałęzi – pod którymi jeże mogą zbudować sobie legowisko, czy miejsce rozrodcze.

 

Są to niezwykle pożyteczne zwierzęta, ponieważ żywią się owadami i zwierzętami postrzeganymi przez ludzi jako szkodniki, a także oczyszczają środowisko konsumując padlinę drobnych ssaków i ptaków. Musimy zacząć dokładać wszelkich starań, aby populacja jeży zaczęła wzrastać i abyśmy mogli jeszcze wiele lat podziwiać niezwykłe zachowania tych drobnych kolczastych zwierząt.

 

Polecam obejrzenie przepełnionego informacjami i pięknie wykonanego filmiku pt. „Hedgehog Close” - kliknij  (The British Hedgehog Preservation Society).

 

Bibliografia:

http://www.naszejeze.org/orj.html

https://www.britishhedgehogs.org.uk/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003347276801005

Agata Sieradzka
Autor: Agata Sieradzka
Studentka weterynarii, interesuje ją wpływ szeroko rozumianych działań człowieka na zwierzęta. Prywatnie miłośniczka tańca, robótek ręcznych i sztuki. Po studiach chciałaby podróżować w celu prowadzenia badań oraz leczenia zwierząt.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu