Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8860 EUR EUR - 4.5890 GBP GBP - 5.0607 DKK DKK - 0.6168
Archiwum
27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Čoban – nr 2 – zima 2019/2020

prof. Piotr Tryjanowski

Z pewnym opóźnieniem omawiam najnowszy, drugi, numer zina – starsi może jeszcze pamiętają to słowo – Čoban. Pismo jednak jest tak robione, że naprawdę pośpiech jest niewskazany, a poślizg czasowy w pełni zrozumiały i może nawet wskazany.

 

Przypomnę, że Čoban to mały magazyn poświęcony owcom i kulturze pasterskiej. Wydawany w Czechach (w zasadzie na Morawach), ale poruszający zagadnienia z praktycznie całej Europy. Jest pismem społeczności pasterstwa tradycyjnego; o samej inicjatywie nieco więcej można znaleźć tutaj (kliknij); na łamach CR wspominałem tę grupę omawiając Pasterski Almanach (kliknij).

 

Motywem przewodnim omawianego numeru są konflikty na linii pasterstwo – dzikie drapieżniki. Co interesujące, redakcja wcale nie przyjmuje prostego stanowiska, często mechanicznie powielanego przez wielu hodowców – wilk nasz wróg! Wręcz przeciwnie widzi duże drapieżniki – niedźwiedzie, rysie i wilki – jako część naturalnego ekosystemu i stały element przyrody, z którym w czasach historycznych pasterstwo musiało się mierzyć. Pojawiają się nawet argumenty za tym, że dzięki obecności drapieżników pasterstwo może zostać ożywione i powrócić do korzeni. W praktyce oznacza to większe staranie o owce, ich częstsze doglądanie, wykorzystywanie pracy psów pasterskich i lepszą współpracę międzysąsiedzką. Podano ciekawe aspekty kulturowe współwystępowania wilków i owiec. Autorzy zina zastanawiają się nad tym jak ta relacja trafiła do legend, opowieści, pieśni, a nawet sielskich obrazków przedstawiających trud pasterskiej pracy. To spojrzenie historyczne. Jest i wątek współczesny: jak zbudować najlepszy płot do ochrony pastwiska? Czy on jest naprawdę potrzebny? Czasem tak, a czasami nie, a wszystko zależy od lokalnych warunków.

 

Mnie jednak najbardziej ujęła zapowiedź tradycyjnego spotkania pasterskiego (30 VII – 2 VIII 2020). To nie zwykła reklama imprezy, a informacja o spotkaniu przyjaciół z doskonałym, szczegółowym, planem organizacyjnym. Tablicą zakazów i zaleceń, jasnym pokazaniem co wolno, a czego nie wolno, chcąc uczestniczyć w imprezie. W skrócie: dzieci – tak, zabierać, w każdym wieku, dla najmłodszych zostanie zorganizowane przedszkole w tipi; psy – tym razem muszą pozostać w domu; spanie – we własnym zakresie, pod namiotem lub pod gwiazdami; samochody – parkować dalej, poza strefą wzroku; jedzenie – będzie sporo, przynajmniej dwa ciepłe posiłki dziennie. Będzie muzyka i możliwość sprzedaży własnych wyrobów. Zabrać zapałki i świece, wszystko odbywa się „bez prądu”.

 

Nawet nie wiadomo czy z racji obecnych ograniczeń epidemiologicznych impreza się odbędzie. Z całego serca życzę południowym sąsiadom by się udało! W czasach pandemii, myślenie o lokalności ma (jeszcze większy) sens.

 

coban tryjanowski cenyrolnicze pl

 

 

 

psy pohalanskie tryjanowski cenyrolnicze pl

 

Czyżby nas czekał powrót psów pasterskich? – rodzinka owczarków podhalańskich na Zaolziu.

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Gniazda orlików magnesem dla innych zwierząt

W dyskusjach o potrzebie ochrony ptaków drapieżnych zwykle p

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt