Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8926 EUR EUR - 4.5865 GBP GBP - 5.0451 DKK DKK - 0.6163
Archiwum
20.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 211,25 (- 0,24%), kukurydza LIS20 - 188,75 (+ 0,27%), rzepak LIS20 - 391,00 (+ 0,58%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.10.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,70 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Gra: Ptaki Europy – dodatek do Na skrzydłach

prof. Piotr Tryjanowski

Na łamach czasopisma Biologia w Szkole* przedstawiłem niedawno grę planszową, mocno utytułowaną i zdobywająca nowych fanów, znana pod nazwą Na skrzydłach, albo w oryginale Wingspan. Gra jest bardzo dobrze przygotowana, uczy i bawi, a jedyne poważniejsze zastrzeżenie jakie miałem dotyczyło wyboru gatunków. Po prostu sięgnięto po gotowe, amerykańskie rozwiązania i polski gracz musiał wykorzystywać karty i informacje o amerykańskich gatunków ptaków.

 

Gracz może nawet nabywał nieco wiedzy zoogeograficznej, ale niestety troszkę zapominając o tym, co może zobaczyć przez okno własnego domu czy szkoły. Rynek jednak nie znosi próżni, i co mnie bardzo (i pozytywnie!) zaskoczyło, polski wydawca szybko uzupełnił grę o specjalny dodatek nazwany po prostu Ptaki Europy. Formalnie to rozszerzenie do bazowej gry i posiada podobne zalecenia jak produkt wyjściowy (1-5 uczestników w wieku od 10 lat, czas rozgrywki 40-75 minut). Dzięki grze zobaczymy, że europejskie ptaki też są barwne, charakteryzują się wielkim zróżnicowaniem zwyczajów lęgowych i pokarmowych, czy wreszcie zastanowić się jak różnym gatunkom pomagać (np. budując budki lęgowe i karmniki). Liczę na to, że gra dostarczy nie tylko koleżeńskiej czy rodzinnej rozrywki, ale też (niejako przy okazji) spełni funkcję edukacyjną. Godna polecenia!

 

*https://www.czasopismobiologia.pl/artykul/na-skrzydlach-uczy-i-bawi

https://www.wydawnictworebel.pl/games/na-skrzydlach-ptaki-europy-1453.html

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt

Mój sąsiad wilk

Psowate towarzyszyły nam przez dziesiątki tysięcy lat. Z cza