Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Birdwatching w czasach zarazy

prof. Piotr Tryjanowski

Przymusowy pobyt w domach w związku z zarządzonymi przepisami zaczyna coraz bardziej doskwierać. Porządki porobione, wykłady zdalne przygotowane, internet coraz wolniejszy* i trudno o obejrzenie czegoś sensownego. Z mediów dobiegają pesymistyczne komunikaty. Lepiej się wyłączyć. Warto nadrobić zaległości i poczytać - to normalne! – książki, a nawet pograć w gry planszowe. Szybko jednak cztery ściany zaczynają zwyczajnie męczyć.

 

Ciągnie wilka do lasu, czyli ptasiarza do obserwacji ptaków

 

Nie trzeba być jakimś uzależnionym od lornetki osobnikiem (kliknij), by stwierdzić, iż wiosna ma po prostu swój urok. Przez otwarte okna wpada zapach świeżego powietrza i dobiegający, z dnia na dzień coraz głośniejszy, gwar ptaków. Ze światowych blogów birdwatcherskich przebija ta sama myśl – trzeba uciec w teren! I na szczęście można. Najlepiej w samotności, by z rygorem zachować zalecenia epidemiologicznne. Lepiej jednak z dzieckiem – przy okazji ziarenko edukacji i budowania więzi rodzinnych. Wypad z dzieckiem do lasu to coś więcej niż tylko wspólne przebywanie na świeżym powietrzu, wśród zieleni, łapanie witaminy D i wypoczynek przy ptasich trelach. Warto wybrać spektakularne miejsce, a jednocześnie blisko domu. Na szczęście z tym nie mamy problemu i przysłowiowy rzut beretem od domu mamy rezerwat Śnieżycowy Jar, znany ze wspaniałego stanowiska śnieżycy wiosennej Leucojum vernum. Choć to rezerwat florystyczny, to ptaków jest tam pod dostatkiem, a o tej porze roku szaleją dzięcioły i kowaliki i zaczynają śpiewać swe miłosne pieśni drozdy. To też nasz stary poligon doświadczalny, gdzie zbiera się informacje o fenologii kwitnienia śnieżycy. Wyniki wspólnych badań opublikowaliśmy już jakiś czas temu, w 2012 roku, w branżowym czasopiśmie International Journal of Biometeorology – praca dostępna w trybie otwartego dostępu tutaj - kliknij. 

 

Opisywaliśmy czas kwitnienia śniezyc, ale też przewidywaliśmy, że początek kwitnienia będzie następował coraz wcześniej. Tak jest w istocie. Kwitnienie w pełnej krasie. Śniezyce zachwycają, śpiewające ptaki także. Warto odwiedzić rezerwat, zwłaszcza, że doczekał się nowego elementu infrastruktury – pięknej kładki turystycznej.

 

*https://gsmonline.pl/artykuly/predkosc-internetu-marzec-koronawirus-statystyki

 

lornetka dziewczyna cenyrolnicze pl

tryjanowski notes las cenyrolnicze pl

las ptaki obserwacja cenyrolnicze pl

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Perfidne oszustwo. Przekonują, że mają mleko, któr

- Z przykrością informujemy, że w okresie pandemii pojawiają

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy

Świadectwa zdrowia zwierząt i paszportów dla bydła

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, w odpowiedzi na problem ro