Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 października 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.9313 EUR EUR - 4.6189 GBP GBP - 5.0998 DKK DKK - 0.6207
Archiwum
28.10.2020 13:39 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,40 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Nie tylko w ptasim świecie

prof. Piotr Tryjanowski

Ostatnio książek o ptakach i przyrodzie pojawia się całkiem sporo. I dobrze. A przy tym bardzo zróżnicowanych, od zaawansowanych naukowo, po te najbardziej popularne. Jednakże o poziomie czasem lepiej nie dyskutować, bo chęci, niestety, zabijają warsztat pisarski i merytoryczną zawartość tekstu. Ale cóż rynek ukształtował świadomość i w księgarniach nie zawsze to co tam być powinno. Ba, czasami prawdziwe perełki są do kupienia wyłącznie w Internecie. Brak przepływu informacji (czyż to nie paradoks w erze informacji właśnie!) powoduje, że doprawdy nie wiadomo czego, gdzie i jak poszukiwać.

 

Przepraszam za ten przydługawy wstęp, ale uznałem go za konieczny, by przedstawić książkę, której Autora – prof. Zbigniewa Jakubca – dobrze znam i poważam, a o książce w zasadzie nie miałem pojęcia, choć została wydana parę miesięcy temu. Na szczęście podczas prywatnej wymiany emalii ze Zbyszkiem raczył napomknąć o książce. No i mam. Z poczucia przyzwoitości i podziękowania zobowiązałem się napisać o niej parę słów, co – nie ukrywam – czynię z prawdziwą przyjemnością. A jako dodatek dołożę fotografię starej kartki pocztowej, którą znalazłem wraz z życzeniami wetkniętą pomiędzy karty książki. Piękna! Jako dowód pokazuję jej fotografie i dla porządku dodaję, że autorem tejże kartki, bodajże z 1971 roku (!) jest Janusz Grabiński. 

 

ptak kasiazka tryjanowski cenyrolnicze pl

 

Ale wróćmy do sprawy zasadniczej, do książki. Ma ona charakter diarystyczny, takich codziennych, rocznie datowanych, zapisków. Z tym, że układ nie jest stricte dziennikowy, bowiem całość została zaaranżowana według pór roku. To rzecz nie tylko o ptakach, a ogólnie o przyrodzie, o pasji do jej poznawania, do zachwytem, ale i refleksją nad wieloma aspektami Natury. Wiosna tuż, tuż… ale można w zasadzie książeczkę otwierać na chybił trafił i czytać. Składa się bowiem z drobnych, maksymalnie do 2 stron, zapisków z codzienności. Jak pisze Jakubiec powstał w zasadzie w marszu, w nawiązaniu do starej rzymskiej zasady: verba volant, scripa mabet – słowa ulatują, pismo pozostaje. Święte słowa. Sam lubię prowadzić zapiski i bywa, że po latach bywam zaskoczony ich aktualnością, ale też tym, że przetrwały w starych notesach czy głęboko ukrytych folderach komputera. Kolorytu i uroki dodają ładne i fikuśne obrazki autorstwa Justyny Kierat.

 

Na zakończenie jednak przywołam słowa Autora ze wstępu, gdzie pisze po prostu tak: [...] Uważam się za człowieka szczęśliwego dzięki temu, że mówi do mnie całe bogate otoczenie, że potrafię odbierać i rozumieć to co nas otacza. Życie tak realizowane staje się o wiele bogatsze nić ograniczone do codziennego zabiegania o podstawowe sprawy. Chciałbym aby zwrócenie uwagi na te proste zasady przyczyniło się do wzbogacenia życia wielu ludzi, często nie zdających sobie sprawy z tego, jak fascynujący jest świat, który nas otacza.

 

Mogę wyłącznie dodać - Niech się tak stanie!

Książkę wydała Fundacja Przyrodnicza „pro Natura” (2019), a do nabycia drogą kupna jest tutaj. 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Gniazda orlików magnesem dla innych zwierząt

W dyskusjach o potrzebie ochrony ptaków drapieżnych zwykle p

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt