Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Kozia alternatywa dla innych zwierząt gospodarskich

prof. Piotr Tryjanowski

W czasach ASF i powrotu małych gospodarstw, hodowcy chcą być wyjątkowi! Stąd renesans hodowli kóz! Ciekawym przykładem jest...

Koza brązowa krótkowłosa jest to rasa kozy mlecznej wyhodowana w pierwszej połowie XX wieku na terenie Czech. Od 1992 została sklasyfikowana, przynajmniej w Czechach, jako unikalny materiał genetyczny (rasa zachowawcza).

Kozy brązowe krótkowłose charakteryzują się spokojnym usposobieniem i przyjaznym temperamentem, tak dla hodowcy, jak i dla osób postronnych. Ich korpus ma kształt prostokąta, średnio-długi, z prostymi kończynami. Występuje w dwóch wariantach – bez rogów i z rogami, a obecnie proporcje tych dwóch wariantów na terenie Republiki Czeskiej rozkładają się w proporcji 60:40.

 

koza2

Fot. 1. Kozy spokojnie czekają na podanie paszy (fot. Gospodarstwo Państwa Domin).

 

Wysokość w kłębie u dorosłych kóz to 60-70 cm, zaś w przypadku kozłów to 70-80 cm, z masą ciała odpowiednio dla kóz wynoszącą 50-55 kg, a u kozłów 70-85 kg. Umaszczenie jest monochromatycznie brązowe, z czarnym pasem biegnącym po stronie grzbietowej, od czoła aż do ogona; brzuch i dolne części kończyn są czarne. Włosie jest krótkie i skondensowane, bardzo przyjemne w dotyku.

Kozy te szybko rosną i dojrzewają, są płodne (2-3 koźlęta) i charakteryzują się bardzo dobrą przyswajalnością paszy.

Co interesujące, dorosła koza daje 4-5 litrów mleka dziennie, a niektóre osobniki w szczytowym okresie laktacji nawet do 6 litrów mleka o kremowym smaku. Laktacja jest dość długa – aż 10 miesięcy na rok.

W Czechach pogłowie tej rasy, powoli, acz systematycznie rośnie. Jest coraz popularniejsza w hodowli ze względu na właściwości użytkowe, ale też piękny wygląd. To rasa bardzo wytrwała, nadająca się nawet do ostrzejszych warunków klimatycznych, szczególnie na terenach górskich i podgórskich.

 

koza3

Fot. 2. Mięso capa (!) z warzywami smakuje po prostu wybornie (danie wykonał inż. Roman Cieślar – zjedzono towarzysko z dobrym, delikatnym białym winem – rulanske sede; fot. Piotr Tryjanowski).

 

koza4

Fot. 3. Dobrze wygarbowana skóra jest nie tylko ładna, ale i praktyczna (fot. Piotr Tryjanowski).

 

 

Z racji geograficznej bliskości, jak i wymienionych przyjaznych cech charakteru tych zwierząt, można się spodziewać, że także w Polsce będzie chętniej hodowana.

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: