Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Z Bystrzycy w Beskidy

prof. Piotr Tryjanowski

Leżąca tuż przy polskiej granicy, na terenie Śląska Cieszyńskiego – często znanego pod nazwą Zaolzia – Bystrzyca (czeska Bystřice) to swoisty fenomen. Wieś leżąca w pobliżu przemysłowego Trzyńca, wyróżnia się ogromnymi tradycjami, piękną lokalizacją i nieustannymi staraniami łączenia tradycji z nowoczesnością. Owocem tego jest przypominanie dawnych lat Bystrzycy i okolic, czego najnowszym efektem jest wydana w końcu ubiegłego roku, staraniem lokalnych władz samorządowych, książka autorstwa Henryka Wawreczki zatytułowana Z Bystrzycy w Beskidy (Wyd. WART, Trinec – Nebory, 2019).

 

Książka ta, to w zasadzie album pięknych, starych, czarno-białych fotografii z okresu międzywojnia, II wojny światowej i okresu tuż po niej, wykonane głównie przez znanego lokalnego fotografa Jana Kaletę i jego syna Karola. Warto nadmienić, że cała treść książki, od wprowadzenia po podpisy pod zdjęciami, przygotowana została w trzech językach – czeskim, polskim i angielskim. Zatem to nie tylko zapis lokalnej tradycji, ale i krok w przyszłość – prezent dla turystów czy osób zza granicy zainteresowanych historią.

 

Z wiadomych racji mnie najbardziej zainteresowały fotografie przedstawiające zwierzęta domowe. Jest ich całkiem sporo – kaczki, gęsi, krowy, konie i oczywiście owce. Te ostatnie to coś, co i dziś wyróżnia okolicę, a w dziale Agroekosystem już wielokrotnie o tym wspominaliśmy (kliknij tutaj). Samo spoglądanie na fotografie to nie tylko zaduma nad kunsztem fotografów, autora koncepcji książki i wydawcy, ale też chwila bezpośredniego porównania. Jakże inny dziś jest widok na Czantorię i okoliczne szczyty. Gdzie się podziały te hale? Ileż to dzisiaj mamy lasu. Po prostu wspaniały zapis ekologicznej historii.

 

 

Bystrzyckiemu Staroście - Panu mgr. Romanowi Wróblowi dziękuję za miłe spotkanie i lokalne podarunki.

 

podarunki bystrzyca starosta cenyrolnicze pl

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dzieciństwo w świecie zwierząt

Początek czerwca z przyczyn wiadomych (kliknij) często skłan

Memy w służbie ochronie przyrody

W trakcie rozważań nad trudnościami w ochronie przyrody, czę

Poradnik PTAcom – ptasie problemy mogą zostać rozw

Co roku miliony ptaków giną w kolizjach z szybami. Ptaki ich