Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 23.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,75 (+ 0,36%), kukurydza LIS20 - 196,50 (+ 2,75%), rzepak LIS20 - 392,00 (- 0,70%) [euro/tona] +++ +++ +++

Z Bystrzycy w Beskidy

prof. Piotr Tryjanowski

Leżąca tuż przy polskiej granicy, na terenie Śląska Cieszyńskiego – często znanego pod nazwą Zaolzia – Bystrzyca (czeska Bystřice) to swoisty fenomen. Wieś leżąca w pobliżu przemysłowego Trzyńca, wyróżnia się ogromnymi tradycjami, piękną lokalizacją i nieustannymi staraniami łączenia tradycji z nowoczesnością. Owocem tego jest przypominanie dawnych lat Bystrzycy i okolic, czego najnowszym efektem jest wydana w końcu ubiegłego roku, staraniem lokalnych władz samorządowych, książka autorstwa Henryka Wawreczki zatytułowana Z Bystrzycy w Beskidy (Wyd. WART, Trinec – Nebory, 2019).

 

Książka ta, to w zasadzie album pięknych, starych, czarno-białych fotografii z okresu międzywojnia, II wojny światowej i okresu tuż po niej, wykonane głównie przez znanego lokalnego fotografa Jana Kaletę i jego syna Karola. Warto nadmienić, że cała treść książki, od wprowadzenia po podpisy pod zdjęciami, przygotowana została w trzech językach – czeskim, polskim i angielskim. Zatem to nie tylko zapis lokalnej tradycji, ale i krok w przyszłość – prezent dla turystów czy osób zza granicy zainteresowanych historią.

 

Z wiadomych racji mnie najbardziej zainteresowały fotografie przedstawiające zwierzęta domowe. Jest ich całkiem sporo – kaczki, gęsi, krowy, konie i oczywiście owce. Te ostatnie to coś, co i dziś wyróżnia okolicę, a w dziale Agroekosystem już wielokrotnie o tym wspominaliśmy (kliknij tutaj). Samo spoglądanie na fotografie to nie tylko zaduma nad kunsztem fotografów, autora koncepcji książki i wydawcy, ale też chwila bezpośredniego porównania. Jakże inny dziś jest widok na Czantorię i okoliczne szczyty. Gdzie się podziały te hale? Ileż to dzisiaj mamy lasu. Po prostu wspaniały zapis ekologicznej historii.

 

 

Bystrzyckiemu Staroście - Panu mgr. Romanowi Wróblowi dziękuję za miłe spotkanie i lokalne podarunki.

 

podarunki bystrzyca starosta cenyrolnicze pl

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Gniazda orlików magnesem dla innych zwierząt

W dyskusjach o potrzebie ochrony ptaków drapieżnych zwykle p

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt