Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 23.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,75 (+ 0,36%), kukurydza LIS20 - 196,50 (+ 2,75%), rzepak LIS20 - 392,00 (- 0,70%) [euro/tona] +++ +++ +++

Doktorat honoris causa dla prof. Piotra Tryjanowskiego, redaktora działu Agroekosystem portalu CenyRolnicze.pl

Redakcja

Przyznaję, że z takim wyróżnieniem jednego z naszych przyjaciół i autorów dotychczas nie mieliśmy miejsca. Aż trudno cokolwiek napisać, zatem odnotujmy podstawowe fakty.

W poniedziałek, 25 listopada 2019 roku, prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu otrzymał najwyższą godność akademicką, tytuł doktora honoris causa Czech University of Life Sciences. O samej Uczelni można więcej przeczytać tutaj: https://www.czu.cz/en/ i jak się dowiedzieliśmy, wkrótce zostanie tam zamieszczone sprawozdanie z uroczystości.

Dzięki uprzejmości Rodziny prof. Tryjanowskiego, jako pierwsi publikujemy kilka zdjęć (od razu przepraszamy za ich słabą jakość, ale na te lepsze przyjdzie chwilkę poczekać) i tekst, krótkiego wystąpienia przełożony na język polski (w oryginale wygłoszony w języku angielskim, a dla uczestników uroczystości przełożony także na język czeski).

 

Naszemu Autorowi dziękujemy za współpracę, liczymy na kontynuację i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

 

Mateusz Konrad Wójcik z zespołem portalu CenyRolnicze.pl

 

 

Magnificencjo Rektorze,
Szanowani Członkowie wysokiego Senatu,
Drodzy Koledzy,
Panie i Panowie,

Otrzymanie tytułu doktora honoris causa, Waszego, a teraz powinienem już powiedzieć, naszego, znamienitego Uniwersytetu, jest, dla mnie wielkim zaszczytem i uznaniem dla mojej pracy naukowej, głównie w ekologii i zoologii, ale przecież z odniesieniami do paru innych zagadnień.

Moje osiągnięcia naukowe były możliwe, ponieważ zawsze uwielbiałem czytanie książek i rozmowy z przyjaciółmi; zawsze też miałem doskonałe warunki w stałych miejscach pracy na uniwersytetach: kiedyś na mojej Alma Mater – Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a od ponad dekady na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jednak zdecydowanie najbardziej stymulująca część mojej kariery to współpraca z młodszym pokoleniem: studentami, magistrantami, doktorantami i postdokami. Nadal pozostaję w kontakcie z dziesiątkami z nich. Staram się zawsze pamiętać nasze stymulujące dyskusje, pomysły na rozwiązywanie problemów, czy tego jak nauczali mnie nowych technologii, by efektem współpracy były publikacje naukowe. Jestem szczególnie dumny, że dwaj z moich byłych doktorantów uzyskali już stanowiska profesorskie. Zawsze mieliśmy wspólne, ba ciągle mamy, fascynacje światem zwierząt. Obecnie nawet kontynuujemy badania zoologiczne w bardzo egzotycznych miejsc, przy użyciu nowoczesnych technologii. Moim marzeniem od wczesnego dzieciństwa było czytanie i pisanie książek, pooglądanie ptaków i owiec, ale też czas na chwilę refleksji w cieple domowego kominka, przy dźwiękach chorału gregoriańskiego, w towarzystwie dobrego jedzenia, wspieranego zacnym winem.

Oczywiście, jak wiele dobrych rzeczy, sukces jest możliwy tylko w bardzo specyficznych warunkach. Doktorat honorowy przypomina mi, że rodzina, w dawnych czasach rodzice i dziadkowie, a teraz moja wspaniała żona i trzy córki, zawsze zapewniły mi tyle wolności, że byłem wchłaniany przez naukę. Może nawet wsiąknąłem za bardzo! Wiem, że czasami traktowano mnie w domu niczym "profesora wizytującego", nie za dobrze przygotowanego do pokonywania trudności normalnego życia. Proszę najbliżsi wybaczcie mi, od teraz obiecuję być lepszym, normalniejszym człowiekiem. Otrzymany zaszczyt traktuję naprawdę jako wielki czas na refleksję. Deo gratias!

Poniekąd czuję się uhonorowany w imieniu mojej dyscypliny, ekologii zwierząt, we wszystkich jej fascynujących odsłonach, ale z mocnym ugruntowaniem w klasycznej, czasami nawet może nieco staromodnej, historii naturalnej. Spędzanie czasu w tradycyjnym krajobrazie rolniczym, takim z pastwiskami, żywopłotami, owcami, krowami, i oczywiście z lornetką na szyi, to jest, co naprawdę lubię. To daje mi wielką przyjemność, generuje wiele pomysłów naukowych, i co powinienem szczególnie podkreślić, to również rodzaj swoistej terapii własnej psychiki. Ptaki są naprawdę fascynujące, prawie jak ludzie, a przy tym o wiele ładniej śpiewają.

Oczywiście, to, że stoję tutaj przed Państwem jest również wynikiem mojej długoterminowej współpracy z partnerami naukowymi z wielu krajów, w tym Anglii, Francji, Izraela, Brazylii, Słowacji i oczywiście, Republiki Czeskiej. Mówiąc wprost, lubię ludzi i współpracę, lubię cieszyć się smakiem lokalnych pokarmów i dobrym winem, choć czeskie piwo jest również akceptowalne! Zawsze staram się pracować z ludźmi, nie tylko realizując jeden, konkretny projekt, ale tak, by znajomość i wspólne pomysły realizować dłużej, o wiele dłużej. W tym świecie zmian, jest wielką rzeczą, posiadanie niezmiennych przyjaciół - słowa Johna Henry'ego kardynała Newmana, znanego angielskiego filozofa, teologa i nauczyciela akademickiego, są zarazem streszczeniem wielkiego pomysłu na życie uniwersyteckie. To bardzo ważne i paradoksalnie świeże słowa, zwłaszcza w naszych czasach. Dziękuję zatem moim przyjaciołom, szczególnie tym z Czech University of Life Science, za wszystko. I zapewniam, że największe projekty są dopiero przed nami.

Dziękuję bardzo!

 

Prof. Piotr Tryjanowski

Może zainteresuje Cię również:

Gniazda orlików magnesem dla innych zwierząt

W dyskusjach o potrzebie ochrony ptaków drapieżnych zwykle p

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt