Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 14.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (0,00%), kukurydza STY20 - 164,00 (+ 0,46%), rzepak LUT20 - 389,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++

Kolejny sezon badań w brazylijskim cerrado

prof. Piotr Tryjanowski

O sytuacji środowiskowej w Ameryce Południowej, a szczególnie w Brazylii jest ostatnimi czasy niezwykle głośno. Podejrzewam, że niemal każdy słyszał o pożarach w lasach Amazonii, ale już pewnie znacznie mniej osób wie, że jednym z najbardziej zagrożonych biomów Ziemi jest cerrado –trawiasta formacja roślinna, czasami nazywana brazylijską sawanną.

 

Nieco na ten temat pisaliśmy przed rokiem (kliknij), a obecnie prowadzone badania są kontynuacją tych rozpoczętych już w 2017 roku.

 

Wcześniejsze prace koncentrowały się na reakcjach behawioralnych ptaków na obecność człowieka. I nawet w tropikach widać – a nasza publikacja w Journal of Tropical Ecology jest po prostu świeżutka – że ptaki szybko przyzwyczajają się do obecności ludzi, a nawet chętnie korzystają z resztek pokarmowych pozostawianych przy domostwach. Jedną z popularnych miar oceny zachowań adaptacyjnych, jest mierzenie dystansu ucieczki. Jak wykazaliśmy w cytowanej pracy i zobrazowaliśmy na poniższym schemacie dystans ucieczki jest wielokrotnie większy w mniej przekształconych siedliskach, niż w osiedlach ludzkich (nawet na małych farmach!). Ma to nie tylko znaczenie teoretyczne, ale na przykład może służyć do edukacji ptasiarzy i zachęcać ich by robili zdjęcia ptaków w miasteczkach i na farmach. Wtedy nie tylko mniej niepokoją ptaki, ale też otrzymają lepszej jakości zdjęcia. Rzecz jasna dotyczy to tylko pewnej grupy gatunków, ale zmniejszenie presji turystycznej, nawet nieznaczne, w bardziej naturalnych fragmentach ekosystemów, to już coś.

 

tabelka cerrado 2cenyrolnicze pl

 

Prace tego typu są relatywnie proste do realizacji w terenie, jednak poza pewnym ogólnym schematem nie zawsze odpowiadają na mechanizm powstania adaptacji behawioralnej? Czy za zmniejszenie dystansu ucieczki wpływa efekt habituacji – przyzwyczajenie i wreszcie ignorowania obecności człowieka, czy też może dostęp do przewidywalnych źródeł pożywienia? Postanowiliśmy to sprawdzić korzystając z dobrze znanej metody, przez dziesiątki lat praktykowanej w Europie i Ameryce Północnej, celowego dokarmiania ptaków. Karmniki, podobne do tych stosowanych u nas, w tropikach są rzadkością. Jednak już wcześniej zauważyliśmy, że czasami i tutaj chętnie dokarmia się ptaki.

 

Tym razem prace terenowe wykonuję wspólnie z moim dawnym doktorantem, a obecnie już dr hab. Łukaszem Jankowiakiem z Uniwersytetu Szczecińskiego. Najważniejsze jest przygotowanie badań. Koncepcja i podstawy metodyczne powstały już parę miesięcy wcześniej, w Polsce. Jednak życie, to radość, ale i udręka pracy w tropikach, mocno weryfikuje założenia. Pogoda, możliwość skorzystania z elektryczności czy możliwość dokonania niektórych zakupów na miejscu, powodują sporo stresu i zachęcają do poszukiwania niecodziennych rozwiązań.

 

profesor cerrad cenyrolnicze pl

Fot. 1. Przygotowanie fotopułapek – niestety w ostrym słońcu i ruszającej się na wietrze trawie, rozwiązania z polskiej zimy nie zawsze się sprawdzają.

 

karminik z daszkiem cerrado ceny rolnicze pl

Fot. 2. Karmnik z daszkiem – wielka rzadkość w cerrado…. Ewidentny wpływ amerykańskich doświadczeń mieszkańca.

 

talerzyk woda cerrado ceny rolnicze pl

 Fot. 3. Nasz prosty układ doświadczalny – 3 talerzyki – z wodą, z jedzeniem i pusty – służacy jako kontrola.

 

talerz karma cerrado

Fot. 4. To co ptaki lubą najbardziej – mieszanka jajek, ryżu, mielonej kukurydzy i słonecznika. Już w terenie wkrawamy na to nieco owoców.

 

baza terenowa cerrado

Fot. 5. Nasza baza terenowa – rezerwat Velozza – widok z drogi dojazdowej.

 

zgrywanie danych cerrado

Fot. 6. Zgrywanie pierwszych danych – umiarkowany sukces, ale coś się dzieje. Znaczy system działa.

 

O kolejnych postępach w trakcie prowadzenia prac terenowych będziemy informować na bieżąco. Od jutra rozpoczynamy kolejne zbieranie danych. Tym razem dotyczące reakcji ptaków na głosy pasożytów gniazdowych i badania wpływu obecności zwierząt gospodarskich, głównie wypasu, na dziką florę i faunę.

 

Literatura:

 

Tryjanowski P, Kosicki JZ, Hromada M, and Mikula P. The emergence of tolerance of human disturbance in Neotropical birds. Journal of Tropical Ecology https:// doi.org/10.1017/S0266467419000282

Zalles, V., Hansen, M. C., Potapov, P. V., Stehman, S. V., Tyukavina, A., Pickens, A., ... & John, N. (2019). Near doubling of Brazil’s intensive row crop area since 2000. Proceedings of the National Academy of Sciences, 116(2), 428-435.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dokarmianie ptaków w tropikach – wszystko nieco in

Dokarmianie ptaków z wykorzystaniem celowo przygotowywanych

Tropikalne fascynacje

Nietypowo mi się zebrało na refleksje z okazji Święta Niepod

Co dalej z rynkiem mięsnym? Miejsce małych gospoda

Tak postawionym pytaniem można by podsumować czternaste spot