Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Wędrówka, ciągła wędrówka…

prof. Piotr Tryjanowski

Nie żebym był jakoś uzależniony i wybierał wyłącznie rzeczy z ptasimi elementami, ale tak się dzieje, że być może na kanwie historii opisanych w książce Rozum z ptakami odlatuje (książka dostępna tutaj), że wiele ptasich i ptasiarskich rzeczy, dziwnym losem do mnie trafia: kubki, koszulki, książki, a nawet płyty CD, co nie ukrywam bardzo lubię. Tak bardzo, że z radością chciałbym podzielić się tym z innymi.


Szukałem klucza, który pomógłby mi napisać o płycie – celowo pisze płycie, a nie wyłącznie muzyce, bo to produkt finalny, który muzykę opakowuje przyjemną grafiką i treścią. Nie mam kwalifikacji, by posłużyć się kluczem muzycznym. Posiadam za to pierwszy stopień umuzykalnienia – rozróżniam, kiedy grają, a kiedy nie grają. Jako człowiekowi lubiącemu ciszę z wiekiem ten aspekt podziału staje się coraz bliższy. Niestety w świecie antropogenicznego hałasu coraz trudniejszy do realizacji. Głosy i śpiewy ptaków, szum traw i drzew, a nawet brzęczenie owadów to przecież inna sprawa.

Może zatem klucz socjologiczny? Autor – Waldemar Leśniewski – jak się zorientowałem z zamieszczonej informacji o Autorze, co prawda jest ode mnie dekadę starszy, ale tworzył klimat kultury studenckiej końca lat 70-tych: poezji śpiewanej, ballad i szant. Zdążyłem się na to załapać i do dziś przechowuję nieco kaset magnetofonowych (pewnie osoby bardziej doświadczone wiekowo będą jeszcze pamiętały co to takiego!). Kultura studencka była zróżnicowana i trudno by jej zróżnicowanie oddano na jednym CD, ale naprawdę otrzymujemy namiastkę tego zróżnicowania. Płyta zawiera 14 piosenek i 5 utworów instrumentalnych (te uważam za najciekawsze). Czasem to piękne, szlagierowe melodie, poprzecinane zmianami nastrojów i konwencji; od tematów radosnych po refleksyjne.

Wybieram jednak klucz ornitologiczny. Dołączone fotografie autora, a także wizyta na jego stronie internetowej jasno wskazują, że mamy do czynienia z bacznym obserwatorem przyrody, a w szczególności ptaków. Jako, że to wszystko po godzinach i wbrew wyuczonemu zawodowi prawnika – rejenta, tym łatwiej możemy otrzymać kolejny dowód na to, że ptaki są dla wszystkich i ptaki cieszą wszystkich. Wystarczy tylko je zauważyć i choć trochę poznać.
W zasadzie z każdym utworem miałem pewne skojarzenia ze studenckich i nieco późniejszych czasów. To było ewidentne, w przypadku utworu Skowronki (czasy magisterki i doktoratu, gdzie przemierzałem pola szukając gniazd tego gatunku), czy też piosenki nr dwa – tablica poniżej – gdy skojarzenia popłynęły do Taty Chrześniaczki, w świecie znanym bliżej jako Kudłaty – choć kudły już nie te, to wiele rzeczy pasuje:

 

wedrowka agroekosystem1

 

Aż się znowu chce powędrować. Tak tradycyjnie, z plecakiem, lornetką, spaniem na stogu siana, bieszczadzką przyrodą wokół. Z poezją śpiewaną słyszana gdzieś z oddali…

 

wedrowka agroekosystem2

wedrowka agroekosystem3

 

Wybranych sześć utworów można w całości posłuchać tutaj.
Natomiast z poczucia obowiązku pragnę nadmienić, że płytę otrzymali ostatnio prenumeratorzy magazynu Ptaki Polski, a wspominam o tym także dlatego, iż wewnątrz ostatniego numeru (właśnie tego z płytą) znajduje się mój tekst Ptasia awangarda – zresztą z nawiązaniem do muzyki.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: