Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 lutego 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9448 EUR EUR - 4,2714 GBP GBP - 5,1271 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Krajobrazowe sentymenty i emocje

prof. Piotr Tryjanowski

Często się zastanawiam, dlaczego w jednych miejscach się czuję lepiej, a w innych ot tak sobie? I bynajmniej nie chodzi o to co jem czy popijam, ani nawet o spotykanych ludzi, a tylko o pewną percepcję widoków z okna czy drogi. Rzecz jasna i ludzie i produkty lokalne ze sobą zwykle dobrze współgrają, lecz jednak wiąże je razem coś jeszcze. To krajobraz.


Według Europejskiej Konwencji Krajobrazowej to obszar, którego charakter wynika z działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub kulturowych. Badacze całkiem niedawno zauważyli, że jeden z poziomów interpretacji krajobrazu dotyczy sytuacji, gdy ludzie interpretują̨ krajobraz z ich osobistej i subiektywnej perspektywy. Czyli krajobraz po prostu wywołuje emocje, ba - bywa nośnikiem silnych emocji. Gdy ulega przemianom wielokrotnie w ludziach budzi tęsknotę, a wcześniej także opór przeciw zmianom.

Takiemu emocjonalnemu podejściu do krajobrazu poświęcona jest monografia Iwony Markuszewskiej, która badała trzy podstawowe zagadnienia w miejscu silnych przemian krajobrazowych – planowanej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Południowej Wielkopolsce. Badaczka sprawdziła zatem: 1) więzi emocjonalne z miejscem zamieszkania; 2) więzi emocjonalne ze społecznością̨ lokalną; 3) więzi emocjonalne z otaczającym środowiskiem.
Krótko podsumowując: tak, więzi te istnieją, zależą od statusu materialnego, okresu zasiedzenia, a nawet wykonywanej profesji. Po szczegóły sugeruję jednak sięgnąć do książki. Zdobyta wiedza może się przydać nie tylko w interpretacji ludzkich zachowań w trakcie planowanych inwestycji, ale także pomóc w wyjaśnianiu zjawisk społecznych dziejących się na styku: polityka – ekonomia – środowisko.

Z własnego życiowego doświadczenia wiem jednak, iż tęsknota za pięknem krajobrazu to coś więcej niż przywiązanie do miejsca urodzenia. Sam lubię przestrzeń półotwartą, a najlepiej, gdy można podziwiać pasące się owce. Nie musi to być wcale ulubione Zaolzie, bowiem polskie Polesie też jest niczego sobie. Niestety i tam docierają problemy górnictwa odkrywkowego. Nim to nastąpi – oby nigdy (!) – to tymczasem podzielę się widokami z tamtejszych łąk i pól.

 

krajobrazowe sentymenty 2

 

Krajobraz zatem nie tylko oglądamy rozumem, opisujemy ilościowymi i jakościowymi parametrami, ale czujemy związane z nim emocje. Te zaś ciężko oddać w rygorystyczny, naukowy sposób. Jednak one są i działają. Nie można ich ignorować.

 

emotional landscape

 

Markuszewska I. 2019. Emotional landscape: socio-environmental conflict and place attachment. Experience from the Wielkopolska Region. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, ISBN 978-83-7986-228-3, pp. 152, Poznań.

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: