Alergia na mięso po ugryzieniach kleszczy

Martyna Frątczak
Zdjęcie: Sam Droege; https://www.flickr.com/photos/54563451@N08/18479816573

Wydzielina kleszczy z gatunku Amblyomma americanum może powodować alergię na czerwone mięso (baraninę, cielęcinę, wieprzowinę i wołowinę). Do objawów należą obrzęk warg, gardła, trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia krwi, w niektórych przypadkach poważnie zagrażające życiu. W Stanach Zjednoczonych notowane przypadki odkleszczowej alergii są coraz częstsze.

 

Opisana alergia nosi nazwę zespołu alfa-gal. Powstaje w wyniku reakcji krzyżowej na substancję obecną zarówno w ślinie kleszcza, jak i czerwonym mięsie (alergen o budowie oligosacharydu). Objawy pojawiają się natychmiast po spożyciu mięsa lub nawet ze znacznym opóźnieniem. Czas ich ujawnienia zależy od wielu czynników; przyśpieszyć może je m.in aktywność fizyczna, czy - niewesoła wiadomość dla miłośników trunków i zagorzałych mięsożerców - spożywany alkohol.

W przypadku szybkiej reakcji alergicznej wystąpić może klasyczny wstrząs anafilaktyczny wymagający szybkiego podania pacjentowi adrenaliny. Przejawia się obrzękiem okolicy gardła i twarzy, trudnością w oddychaniu i nagłym spadekiem ciśnienia krwi. Pojawić mogą się również bóle brzucha, nudności i wymioty. W opóźnionej reakcji głównymi objawami są zazwyczaj niestrawność, bóle i skurcze brzucha lub pokrzywka skórna na całym ciele.

Kleszcze powodujące tego typu alergię spotkać można na obszarze Ameryki Północnej oraz Australii. W USA obserwuje się obecnie ich rozprzestrzenianie i wzrastającą liczbę przypadków alergii w społeczeństwie. Poza alergią na mięso kleszcz Amblyomma americanum przekazywać może w swojej ślinie wiele groźnych patogenów, w tym niedawno odkrytego wirusa.

Źródło:

https://www.sciencemag.org/news/2012/11/ticked-about-growing-allergy-meat

http://kleszcze.pl/alergie-na-mieso-wywolane-przez-kleszcze-zespol-alpha-gal/

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz