Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Drzewostan słowiański

prof. Piotr Tryjanowski

W naszym dziale OneHealth często poszukujemy rzeczy nietypowych, nieoczywistych, ale promujących poznanie przyrody i zachowanie jej we właściwym stanie. Czy możemy tego dokonać jedynie w gronie zadeklarowanych ochroniarzy przyrody i pozostać na przekonywaniu przekonanych? Moim zdaniem zdecydowanie – nie! Dlatego też wyszukuje interesujących pozycji pisząc o nich zarówno na naszym portalu, jak i w innych miejscach.

 

Ostatnio wpadła mi w ręce książka dość niezwykła Słowiańszczyzna z ptasiej perspektywy i napisałem o niej na łamach czasopisma Biologia w Szkole - kliknij tutajPodążając tym tropem dowiedziałem się, środowisko slawistyczne postanowiło wątek przyrodoznawczy rozwinąć i zorganizować konferencję pod intrygującym tytułem Drzewostan słowiański, będącej rozwinięciem pierwszej – ptasiej, wspólnie połączonych w cykl Międzynarodowych Konferencji Naukowych „Humanistyka w Przyrodzie – Przyroda w Humanistyce”. Ich celem jak wspominają Organizatorzy jest interdyscyplinarne humanistyczne – diachroniczne i synchroniczne spojrzenie na przyrodę ożywioną, a w perspektywie również nieożywioną. Tematyka cyklu pozwala na przedstawienie aspektów przyrodniczych w rozważaniach filologicznych, kulturoznawczych, folklorystycznych, historycznych i antropologicznych. W organizowanym cyklu spotkań jako humaniści wkraczamy na teren badań tradycyjnie eksplorowany przez przyrodników, dlatego też zapraszamy do współpracy biologów, geografów, geologów czy fizyków, którzy chcą zaakcentować humanistyczny pierwiastek swoich rozważań naukowych.

 

Refleksją humanistyczną w czasie drugiego spotkania chcemy objąć drzewa – rośliny, które nie tworzą osobnej jednostki taksonomicznej w systematyce przyrodniczej, jednak wyróżniają się w królestwie roślin swoją budową, wielkością i długowiecznością. Ludzie byli i są zafascynowani drzewami, dawniej uważali je za uosobienie bóstw, wierzyli w ich nadprzyrodzone moce, a lasy będące skupiskami drzew w większej liczbie budziły grozę, ale też dawały pożywienie, schronienie i opał, co wielokrotnie pozwalało przetrwać trudne okresy historyczne lub klimatyczne. Dziś także drzewa i lasy są obecne w świadomości językowej i kulturowej ludzkości. Głównie to właśnie drzewom nadajemy miano pomników przyrody, ceniąc ich długowieczność i ważność dla danej społeczności. Drewno pozyskiwane z drzew stało się materiałem, który znacznie przyczynił się do rozwoju kultury, np. jako budulec, ale też jako główny składnik papieru z celulozy produkowanego na masową skalę od XIX wieku, co sprawiło, że przechowywanie, przekazywanie i przetwarzanie większych ilości informacji doprowadziło jak w czasach historycznych do ponownego skoku w rozwoju nauki, gospodarki a zwłaszcza kultury w XX wieku, czyniąc je bardziej dostępnymi dla przeciętnego mieszkańca ziemskiego globu.

 

W ramach konferencji organizatorzy proponują następujące kręgi tematyczne:

  • Drzewa jako motyw literacki w literaturach słowiańskich;
  • Drzewa-symbole w Słowiańszczyźnie;
  • Drzewa w sztuce narodów słowiańskich;
  • Drzewa w folklorze Słowian;
  • Drzewa w językach słowiańskich;
  • Drzewa w historii Słowiańszczyzny;
  • Rola drzew i drewna w rozwoju narodów słowiańskich;
  • Drzewa we współczesnej i historycznej świadomości społecznej Słowian;
  • Drzewo – Pomnik Przyrody w krajach słowiańskich.

 

Więcej o konferencji – warunkach uczestnictwa, terminach etc. – można dowiedzieć się tutaj - kliknij. 

 

Jeśli zaś na jej bazie powstanie kolejna książka to z radością o tym poinformuję.

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dzieciństwo w świecie zwierząt

Początek czerwca z przyczyn wiadomych (kliknij) często skłan

Rolnicy wracają do zadrzewień śródpolnych. To spos

Wzorowo na apel zmniejszenia efektów suszy oraz zapewnienia

Memy w służbie ochronie przyrody

W trakcie rozważań nad trudnościami w ochronie przyrody, czę