Wodniczka - gatunek zależny od tradycyjnego rolnictwa

prof. Piotr Tryjanowski

Gdyby zapytać rolników, właścicieli łąk, o wodniczkę to raczej bezładnie rozłożą ręce. O wodniczce – składowej części komórki roślinnej zwanej wakuolą - pewnie słyszeli na lekcjach biologii, ale żeby kojarzyć ją z ptakiem potrzeba nieco bardziej specjalistycznych zainteresowań. Tymczasem wodniczka, ta wodniczka o naukowej nazwie Acrocephaluspaludicola jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych, występującym w kontynentalnej części Europy. Polska w jej ochronie odgrywa szczególna rolę, gdyż na terenie naszego kraju żyje około 25 procent całej światowej populacji. Wielkość jej populacji dramatycznie spadła, co związane jest z zanikiem siedlisk występowania: torfowisk niskich oraz podmokłych łąk. Czy można tym negatywnym trendom zapobiec? Jak to zrobić?

 

Międzynarodowy zespół badaczy wodniczki Aquatic Warbler Conservation Team zastanawiał się nad tymi i podobnymi pytaniami na konferencji, która odbyła się w niemieckiej wsi Brodowin w kwietniu ubiegłego roku. Sama wieś, niedaleko granicy z Polską, ma charakter ekologicznej osady, jest bardzo malownicza i zaopatrzyć się w niej można w produkty spożywcze z gospodarstw biodynamicznych - https://www.brodowin.de

Można w niej wynająć salę i porozmawiać w pięknych okolicznościach przyrody na przykład o wodniczce. Efektem rozmów jest książka The Aquatic Warbler Conservation Handbook. Dowiemy się z niej sporo o tajemnicach życia wodniczki, wymaganiach siedliskowych, sposobach ustalania liczebności, ale przede wszystkim o metodach skutecznej ochrony. To wspólne dzieło aż 48 autorów z wielu krajów. Ma charakter przyjaznego użytkownikowi podręcznika – ze sporą liczbą schematów, tabel, rysunków. Jest i kluczowe przesłanie – dla zachowania gatunku niezbędna jest współpraca z rolnikami.

Całą książkę można pobrać za darmo z Internetu – jednak plik jest spory 60 MB – do pobrania tutaj:

http://www.lifeschreiadler.de/data/user/Downloads/D06_Aquatic%20Warbler%20Conservation%20Handbook%20-%20LfU%202018.pdf


Swój papierowy egzemplarz otrzymałem od prof. Janusza Kloskowskiego – jednego z autorów wspomnianej monografii. Lubię papierowe, tradycyjnie wydane książki. Ta jest dodatkowo bardzo ładnie wydana i okraszona fantastycznymi ilustracjami. Janusz – bardzo dziękuję! Jako, że Kolega gustuje w ptasich trunkach to poszukiwałem wina z wodniczka. Bezskutecznie. Za to podczas poszukiwań znalazłem ciekawe piwa. Niestety było w tej serii kiedyś piwo z trzcinniczkiem, teraz pozostały inne niezwykle gustowne:

https://birdbrewery.com/#bier

Janusz – wybór należy do Ciebie! To z perkozem też śliczne.

 

wodniczka 2

 

Byłoby wskazane, żeby rolnicy gospodarujący na podmokłych, turzycowych łąkach zwrócili uwagę na tego małego ptaszka. Nie jest łatwo go zobaczyć, ale zdradza swoją obecność charakterystycznym śpiewem, którego można posłuchać w wielu wariantach na stronie - https://www.xeno-canto.org/explore?query=wodniczka.


W Polsce program pomocy wodniczce realizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – więcej informacji tutaj:

https://otop.org.pl/naszeprojekty/chronimy/wodniczka/

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: