Konflikty o wodę

prof. Piotr Tryjanowski

Każdy miesiąc suszy przypomina nam jak cenna jest woda. Nieco o tym zapomnieliśmy. Oczywiście codziennie musimy się napić, umyć, podlać ogródek. Gdy wody brakuje rozpaczamy, patrząc na puste pola załamujemy ręce i prosimy o deszcz. Mapy suszy wprawiają nas w zakłopotanie.

 

Rolnicy są przerażeni. Ile jeszcze lat z tak niewielkimi opadami? Czy gleba to wytrzyma? Czy rolnicze rodziny udźwigną to finansowo? Wtedy przypomniałem sobie o książce wydanej już 12 lat temu Konflikty o wodę. Jej autorem jest związany z IMGW Piotr Kowalczak. Książki w encyklopedycznym zarysie przedstawiającej wiedzę hydrologiczna w tle mającą wielką i małą politykę, zmienność klimatu i regulacje prawne. Nie jest to książka, która pomoże rozwiązać nasze problemy. Na pewno jednak skłoni do refleksji, a to już coś.

 

- Globalnie wody słodkiej jest obfitość. Niestety nie występuje we właściwym miejscu i we właściwym czasie. To cytat przywołany już we wstępie książki. A jego konsekwencje są brutalne – jeśli brakuje zasobów, to niewątpliwie rozpocznie się o nie konflikt. Taka jest logika systemu. I o wodę, tak o zwykłą codzienną wodę, toczą się najprawdziwsze wojny. Wojny, które są nieprzewidywalne – czasami z niewiadomej przyczyny i z niewiadomym końcem. Z doktryny Clausewitza, wielkiego teoretyka wojny, warto przypomnieć jedno, ponoć najczęściej sprawdzające się zdanie: Na wojnie wszystko jest bardzo proste, lecz rzeczy nawet najprostsze są trudne. Wpisuje się ono idealnie w znaczenie i role wody w konfliktach zbrojnych. Przywołajmy Wietnam, Somalię, Irak i Liban. Wody zawsze było albo za dużo, albo za mało. Leciała z góry, z gór albo nie było jej zupełnie. Arnold J. Toynbee w Wojnie i cywilizacji pisze tak: Z punktu widzenia ofiary nie istniała wyraźna różnicą między niespodziewanym najazdem, a pojawieniem się chmar szarańczy lub morowego powietrza. Jednak problemy związane z niedoborem dziś wydają się znacznie poważniejsze, niż nawet najgroźniejsze epidemie…

 

konflikt o wode ceny rolnicze pl

 

Kowalczak, P. (2007). Konflikty o wodę. Wydawnictwo Kurpisz SA, Poznań.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz