Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 23.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 196,25 (+ 0,26%), kukurydza MAR20 - 172,50 (0,00%), rzepak LUT20 - 407,00 (- 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++

Trzmiele w mieście i okolicy

prof. Piotr Tryjanowski
Pixabay

Trzmiele – to owady, których często nawet nie dostrzegamy. Nazywane często kosmatymi pszczołami, pozostają w cieniu pszczoły miodnej, niejako swojej kuzynki.

 

W Polsce stwierdzono 37 gatunków trzmieli, a 30 z nich poświęcono opracowanie zatytułowane Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia – przygotowane przez autorów ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Trzmiele budzą zachwyt. Potrafią wystartować wczesna wiosną, gdy pszczoły miodne nie są jeszcze aktywne. Radzą sobie nawet w czasie niespecjalnie ciepłych dni, byle było powyżej 12oC i nie przeszkadza im nawet mżawka czy lekka mgła. Ponadto mają dłuższe języczki co pozwala im oblatywać kwiaty o głębokich kielichach, niedostępne dla pszczoły miodnej. Można na nie patrzeć i patrzeć, bowiem poruszają się niczym skrzyżowanie bombowca z helikopterem. Taki lot pomaga w zapylaniu wibracyjnym; wprawiają kwiaty w drgania umożliwiając roślinom wysypanie pyłku, z którego zresztą część pada także na ciało owada. Są one doskonałymi zapylaczami zarówno upraw polowych i szklarniowych, jak też sadów. Świetnie sprawdzają się w uprawach pomidorów i borówek.

 

Trzmiele są też doskonałymi bioindykatorami stanu środowiska. Jest w okolicy dobrze, to spotkasz trzmiele – będzie ich sporo - jakościowo i ilościowo. Niestety trzmiele giną, choć paradoksalnie w miastach i wnętrzach wsi znajdują schronienie. Prawdopodobnie dlatego, że większa jest tutaj dostępność kwiatów i ogólnie niższe chemiczne skażenie środowiska, wynikające np. z oprysków.

 

Czy możemy pomóc tym niezwykle pożytecznym owadom? Oczywiście, przede wszystkim zarządzając w sensowny sposób zielenią przy domach, w ogrodach, na trawnikach. Niezwykle ważną rolę pełnią tradycyjne sposoby gospodarowania. Szczególnie istotne jest zapewnienie trzmielom tzw. taśmy pokarmowej. Pod pojęciem tym kryje się stały dostęp do źródła pokarmu w postaci nektaru i pyłku w okresie aktywności tych niezwykłych zapylaczy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Brak różnorodnych źródeł pokarmu w bliskim sąsiedztwie gniazd zmusza je do podejmowania długich i ryzykownych lotów. To z kolei wymaga większego nakładu energii i w ostateczności obniża prawdopodobieństwo przetrwania trzmielej rodziny, w tym także właściwe przygotowanie się do zimowania przyszłej matki. Możemy i powinniśmy dostarczać schronienia dla trzmieli i świetnie spisują się specjalnie dla nich budowane budki - kliknij. 

 

Były przez nasz zespół sprawdzane w krajobrazie rolniczym Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Kujaw – spisują się znakomicie i mogę te metodę rekomendować.

 

Pamiętajmy jednak, że równie ważnym jest utrzymywanie istniejących, naturalnych siedlisk tych pożytecznych owadów, w których zakładają swoje gniazda i zimują. Często są nimi weterańskie, wiekowe drzewa, kępy suchej trawy czy stosy kamieni pozostawione na miedzach.

 

Wracając zaś do książki o trzmielach. Jeszcze niedawno można było ją otrzymać w ramach internetowego konkursu tutaj - kliknij.  Warto spróbować!

 

ksiazka okladka trzmiele ceny rolnicze pl

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Pogoda nie rozpieszcza kanadyjskich farmerów. Zbio

Obfite opady śniegu i opady podczas żniw drastycznie zmniejs

Duży wzrost eksportu rzepaku. Ogromną większość ku

Według MRiRW w okresie styczeń-czerwiec 2019 Polska wyekspor

Coraz niższe prognozy dotyczące zbiorów zbóż w Nie

Według najnowszych szacunków Niemieckie Stowarzyszenie Rolni