Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Wiosenne przygotowanie pastwiska

prof. Piotr Tryjanowski

Kto ma owce ten ma co chce! – głosi stare porzekadło. Jednak trzeba odpowiedzieć równie ważnym – Bez pracy nie ma kołaczy! Oba powiedzonka są na Zaolziu stale popularne. Wszak kryją się za nimi odwieczne prawdy.

 

Jeszcze tydzień temu leżał tutaj na górskich halach śnieg, a w Beskidach hulały wichury, łamiąc zresztą sporo drzew. Jednak za trzy tygodnie wykoty i wiosna w powietrzu. Nie ma rady, trzeba przygotować pastwisko na najbliższy sezon. Wszystko ma swój cel. Chcemy nie tylko prowadzić tradycyjny wypas, ale i prowadzić badania – obserwować owce i poznawać ich relacje z otaczającą naturą to jest to wręcz koniecznością. Zapewniam, że dla tych widoków warto popracować fizycznie. Ich choc nie zdarza się to zbyt często, to przyznaję, iż bardzo lubię ten rodzaj aktywności. Zwłaszcza, że z pobliskiego lasu dobiegają już wiosenne śpiewy ptaków. Wspaniale, fletowo zawodzą drozdy: kos, śpiewak i paszkot.

 

tryjanowski pastwisko ceny rolnicze pl

Wykonuję głównie prace porządkowe. Przerzucam gałęzie. Przygotowują miejsca do poboru prób parazytologicznych.

 

przycinanie galezi ceny rolnicze pl

Samej przycinki profesjonalnie dokonuje właściciel.

Pastwisko otoczone jest lasem, jednak wzdłuż granic dróg i dawnych posesji pozostały stare, często ponad stuletnie, drzewa owocowe. Domagają się specjalnej troski. W ich pobliżu, zwłaszcza w letnie dni, owce będą poszukiwać cienia. Praktycznie przez cały rok lubią się schronić przy nich przed deszczem i wiatrem. Wolą naturę niż tradycyjna owczarnie, z profesjonalnym zadaszeniem i podajnikami siana. Jesienią będą nawet zajadać spadające owoce.

 

Grusze i śliwy wymagają przycięcia, zwłaszcza że część gałęzi niedawno połamał wiatr. Dla poprawienia kondycji i lepszego owocowania, zostają nawożone owczym obornikiem.

 

drzewa obornik nawozenie ceny rolnicze pl

Śliwy nawiezione obornikiem.

 

Przycinka budzi wielkie zainteresowanie stada, podbiegają, oglądają i zaczynają konsumpcje gałęzi. Szybko znika cała kora. Owce uzupełniają minerały, a przeciskając się przez gałęzie zostawiają na suchych kikutkach kawałki runa, owczej wełny. I te też zaczynają znikać. Dosłownie po paru minutach źródło wyściółki gniazdowej odnajdują sikory bogatki i ubogie.

 

owce galezie ceny rolnicze pl

 

 

owca zjada kore cenyrolnicze pl

To jest niesamowite jak szybko owce pałaszują korę!

 

galezie owcze runo ceny rplnicze pl

Owcze runo na gałęziach – szybko zbierane przez ptaki jako materiał gniazdowy.

 

Gdy gałęzie zostaną okorowane przez owce i lekko przyschną, to przygotuje się ognisko. Owce później zlizują pozostały popiół, także zawierający sporo minerałów, np. zapobiega biegunkom w czasie gdy zaraz skosztują świeżej, zielonej trawy. Pełen cykl w przyrodzie i w niego wpisują się nasze wiosenne porządki.

 

Naprawdę widać, jak działa cały ekosystem! Pełna symbioza i samo zdrowie, OneHealth!

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Masowa rzeź jagniąt w Wielkiej Brytanii po Brexici

Brexit bez odpowiednich porozumień handlowych będzie „absolu

Biały kruk, czyli dzieje jednego życia między Pryp

Nie jestem wielkim miłośnikiem autobiografii, szczególnie pe

Nazwisko zobowiązuje! Zwłaszcza tak bardzo ptasie…

Pomysł na powyższy tytuł to intelektualna pamiątka z jakiejś