Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wyjście po angielsku: Brexit i … ptaki

prof. Piotr Tryjanowski

Ostatnimi miesiącami, a dniami w szczególności, nie ma chyba gorętszego tematu w polityce europejskiej niż opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię. Uda się czy się nie uda? Nerwy w londyńskim citi, pohukiwania w parlamencie i wielka niewiadoma. Niczym tradycyjna, angielska mgła. Tylko flegmy brak, bo dzieje się wszystko szybko, bez namysłu i zdaje się bez pomysłu. Brexitem straszą albo się nim zachwycają. Jest odmieniany przez przypadki i łączony z egzotycznymi tematami. Strach otworzyć będzie lodówkę, bo rzeczy gotowe z niej wyjść i to nie tylko te z napisem Made in Britain.

 

Gdy w styczniu tego roku w Pekinie lokalnie obserwatorzy ptaków dostrzegli rudzika Erithacus rubecula to nie tylko zainteresowali się nim ptasiarze, przyrodnicy i fotograficy. Informacja o nim obiegła chińskie, brytyjskie i światowe media – relacja na przykład tutaj (kliknij), a samego ptaszka nazwano brexitowym uchodźcą. 

 

Rudzik w Europie jest bardzo pospolitym gatunkiem, jednakże w Chinach to ornitologiczna rzadkość. Poprzednio obserwowano ten gatunek w Pekinie w 2014 roku. I jego przylot wyzwolił to co w ptasiarzach pojawia się często - fascynacja na pograniczu obłędu. Znałem to z Wielkiej Brytanii, ale żeby już eksport do Chin? Ważniejsza, jednakże jest inna rzecz. Rudzik to prawdziwie angielski symbol, część tamtejszej kultury. Znany ze znaczków pocztowych, kartek świątecznych, sweterków, a nawet piwnych etykiet.

 

rudzik ceny rolnicze pl

 

stout robin ceny rolnicze pl

Zresztą rudzik 7 maja 2015 roku (koincydencja z wyborami parlamentarnymi nie była bynajmniej przypadkowa) ponownie został wybrany na narodowego ptaka.

 

Zbłąkany rudzik w Pekinie to tegoroczna historia, a sprawy Brexitu i ptaków były poruszane już wcześniej. Przede wszystkim w mowach parlamentarnych, ale i licznych wywiadach brytyjska premier Theresa May przekonywała, że opuszczenie UE nie oznacza zaniedbania spraw środowiskowych. Wręcz przeciwnie, a słowa wprowadziła w czyn. Sama przybijała w londyńskich parkach budki lęgowe (kliknij) dla płomykówki, sikor i nietoperzy (kliknij). Zupełnie profesjonalne, prawie jak nasze!

 

Akcję zawieszania budek można obejrzeć na łamach dziennika The Sun - kliknij. 

 

Zresztą Pani Premier lubi się fotografować z lornetką na piersi czy też dokarmiając ptaki. Wiadomo, w Anglii to dobrze działa na wyborców. Na blogach politycznych i ptasiarskich zresztą często pojawiają się informacje, że po parlamentarnych sprzeczkach, również po tych dotyczących Brexitu, politycy brali lornetki i wychodzili na przechadzkę po parku. Obserwować ptaki i nabrać dystansu. Niech widzą wyborcy!

 

Na jednej z debat parlamentarnych profesor Sue Hartley, szefowa British Ecological Society, powiedziała mniej więcej tak: „Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej to poważne ryzyko, ale także znaczące możliwości. Nie wszystkim spodobały się te słowa, a przypomnijmy, iż mówiła wyłącznie o sprawach środowiska przyrodniczego. Nie od dziś wszak wiadomo, że kosztowny projekt Wspólnej Polityki Rolnej, w tym realizacja pakietów mających służyć środowisku i na przykład zachowaniu populacji wybranych gatunków ptaków, wcale nie spełnia tej roli. Mnóstwo marnotrawstwa, zaś skutki często odwrotne od zakładanych. Stąd wiele gatunków krajobrazu rolniczego – skowronek, czajka, potrzeszcz czy trznadel – to rzadkości w angielskim sielskim krajobrazie.

 

trznadel zwyczajny ceny rolnicze pl

 Fot.: Cezary Korkosz

 

Tym bardziej powinniśmy doceniać to co mamy w Polsce i tychże ptasich argumentów używać w negocjacjach z UE.

 

Powróćmy jednak na Wyspy. Brytyjczycy to poważny naród. Przygotowani są na różne warianty Brexitu (czy jego braku). W tym te związane z rolnictwem, przyrodą i handlem. Przypominam zatem nieco zapomniana prawdę, iż żeby z kimś robić interesy nie wystarczy wiedza o geografii kraju i znajomość języka. Zdecydowanie pomaga obycie kulturalne. A ptaki, jak wspomniano (piszę też o tym szerzej, w aspekcie nieco obsesyjnym tutaj (kliknij) zaś pewne wątki brytyjskie pojawiły się w tym nagraniu - kliknij. są częścią angielskiej kultury. Ich znajomość stanowi ważny element edukacji i wychowania. Jest ważna tak jak sprawne posługiwanie się powiększonym zestawem sztućców, wypowiadaniem zdań z należytym akcentem, czy trzystuletnie uprawianie trawnika. Znają je brytyjscy rolnicy, politycy i dyplomaci, listonosze i targowe przekupki. Ci co handlują z Chinami i z Polską. Może czas na lekcje ornitologii w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych? W innych ministerstwach też koniecznie, zwłaszcza jak w tym pierwszym się nie uda i trzeba będzie wyjść po angielsku.

 

Literatura:

Cressey, D. (2018). Brexit offers rare chance to make Britain greener. Nature News541(7636), 145.

Dicks, L. V., Hodge, I., Randall, N. P., Scharlemann, J. P., Siriwardena, G. M., Smith, H. G., ... & Sutherland, W. J. (2014). A transparent process for “evidence‐informed” policy making. Conservation Letters7, 119-125.

Gawith, D., & Hodge, I. (2017). Policy Brief on an alternative approach to rural land policy after Brexit.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Nierozerwalna więź rolnictwa z leśnictwem i łowiec

Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów

Plany UE dla lepszej ochrony pszczół

Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą

Na rynku brytyjskim większa konkurencja ze strony

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę o współpracy polit