Wspólne zdrowie na pustyni

Redakcja
Fot.: Pierwszy dzień działania nowego portu lotniczego Ejlat – Ramon i już tutaj jesteśmy!

Czasem z życiu nawet najtwardszego naukowca wygrywają sentymenty. Był koniec lat 90-tych ubiegłego wieku i jako świeżo upieczony doktor wyjechałem na staż podoktorski do IBRCE w Ejlat, na południu Izraela. Wtedy to była egzotyka, a wyjazdy nie były ani tak popularne, ani tak proste jak dziś.

 

Wymagały zdobycia środków finansowych i specjalnego zaproszenia. Ale udało się! Moim opiekunem naukowym był prof. Reuven Yosef. Do dziś pozostajemy w ścisłych rodzinnych i naukowych relacjach. Po latach postanowiłem odby właśnie nieco sentymentalną podróż. Jej towarzyszem jest dr hab. Jakub Z. Kosicki, profesor z UAM. Kuba był moim doktorantem, więc można powiedzieć, że to naukowe spotkanie trzech pokoleń.

 

 

 

 

 

Ejlat jest dobrze znany przede wszystkim jako kurort turystyczny. Bardzo się zmienił w ciągu ostatnich dwóch dekad – beton, stal i dziwna estetyka. Jednak wielu ornitologom i ptasiarzom na świecie Ejlat jednoznacznie kojarzy się z cudem ptasich wędrówek. To takie wąskie gardło, kawałek lądu wśród morza, gdzie wiele ptaków koncentruje się lecąc jesienią z Euroazji do Afryki na zimowiska albo wiosną wracając na tereny rozrodcze. Świetne miejsce na badanie ptaków, przenoszonych pasożytów i interakcji zwierząt z ludźmi. Idealny punkt badawczy na brzegu pustyni. Materiału badawczego pod dostatkiem, a otoczenie iście bajkowe. Pewnie dlatego trafiało tutaj tak wielu badaczy ptaków z praktycznie całego świata, także z Polski. A powstałych prac naukowych niełatwo policzyć. Ukazywały się w najbardziej prestiżowych czasopismach. Jednak nie samą pracą żyje człowiek, a jak zabraknie sił to zawsze można pójść popływać na pobliską rafę koralową, czy też spróbować smakołyków lokalnej kuchni. Wszystko zaiste znakomite. Idealne miejsce na znalezienie balansu w ciężkim życiu naukowca.

 

Pracujemy w pięknej wiosennej atmosferze. Słońce świeci. Rozmawiamy z miejscowymi badaczami, zbieramy materiały, prowadzimy zajęcia z OneHealth dla uczniów miejscowej szkoły średniej. Fascynujące jest to jak młodzież zainteresowana jest przyrodą, Polską i możliwościami naukowej współpracy. Czuć, że to zasługa wspomnianego już wyżej człowieka – prof. Reuvena Yosefa. Reuven nie tylko naucza w tradycyjny mentorski sposób, ale zachęca młodzież do prowadzenia naukowych projektów. Jest prawdziwym Tutorem w pełni tego słowa znaczeniu. Nieco można zobaczyć na tym króciutkim filmie – komentarz jest w języku hebrajskim, ale obrazy mówią same za siebie:

 

tryjanowski grupa naukowcow ceny rolnicze pl

Fot.:W Rabin High School ביה"ס תיכון ע"ש רבין  spotkanie z Pania Dyrektor i gronem pedagogicznym.

 

Wspólnie publikują wyniki w najprawdziwszych czasopismach naukowych. Patrzymy na nowo zebrane dane i już wiemy, że będziemy spora część z nich analizować. Teraz przyglądamy się lokalnym warunkom, sprawdzamy kolejne możliwości współpracy, w tym nawet możliwość odbywania praktyk dla naszych studentów. Rzecz jasna obserwujemy ptaki, sporo dyskutujemy o strategiach migracji i jej dynamice. Wracamy myślami do dawnych publikacji, ale w głowach rodzą się nowe pomysły. Rysujemy schematy, podsumowujemy pierwsze wyniki i nie możemy się nagadać. Lubię takie badania.

 

wrona pustynia ceny rolnicze pl

Fot.: Wrona orientalna (Corvus splendens) – gatunek inwazyjny w Ejlat – bardzo sprytny i wspaniały obiekt badań.

 

Całość – zarówno badania, jak i prace edukacyjne i kameralne - dokumentuje znakomity fotograf i filmowiec Krzysztof Chomicz (http://fotochomicz.pl) Chcemy by po wizycie powstały nie tylko prace naukowe, ale i materiały popularne, do wykorzystania na przykład w edukacji.

 

Autorzy: prof. dr hab. Piotr Tryjanowski (UP Poznań), dra hab. Jakub Z. Kosicki (UAM Poznań) i por. Krzysztof Chomicz (Szkoła Orląt w Dęblinie)

 

Będziemy o tym informować! (Z lepszymi fotami!!!)

 

Literatura – wyłącznie nieco pozycji dla pokazania szerokości poruszanych zagadnień i związków z polskimi badaczami

Paperna, I., Rózsa, L., & Yosef, R. (2016). Avian Haemosporidian blood parasite infections at a migration hotspot in Eilat, Israel. European Journal of Ecology, 2, 47-52.

Tryjanowski, P., & Yosef, R. (2002). Differences between the spring and autumn migration of the Red-backed Shrike Lanius collurio: record from the Eilat stopover (Israel). Acta Ornithologica37, 85-90.

Wojciechowski, M. S., Yosef, R., & Pinshow, B. (2014). Body composition of north and southbound migratory blackcaps is influenced by the lay‐of‐the‐land ahead. Journal of Avian Biology45, 264-272.

Yosef, R., & Meissner, W. (2006). Seasonal age differences in weight and biometrics of migratory Dunlins (Calidris alpina) at Eilat, Israel. Ostrich77, 67-72.

Yosef, R., & Tryjanowski, P. (2002). Avian species saturation at a long-term ringing station. Journal of the Yamashina Institute for Ornithology34, 89-95.

Yosef, R., Gołdyn, B., & Zduniak, P. (2011). Predation of migratory Little Stint (Calidris minuta) by Barbary Falcon (Falco pelegrinoides) is dependent on body mass and duration of stopover time. Journal of Ethology29, 257-261.

Yosef, R., Lontkowski, J., Stawarczyk, T., & Fehervari, P. (2002). Biometric variation in three migratory Accipiter species at Eilat, Israel. Sandgrouse24, 55-57.

Yosef, R., Strutzer, O., Tabibi, R., & Róssa, L. (2019). Infestations of Lice of Steppe Buzzards (Buteo buteo vulpinus) Differ from those of Common Buzzards (Buteo buteo buteo). Journal of Raptor Research, 53, 102-108.

Yosef, R., Tryjanowski, P., & Remisiewicz, M. (2002). Migration characteristics of the Wood Sandpiper (Tringa glareola) at Eilat (Israel). Ring24, 61-67.

Zduniak, P., Yosef, R., & Tryjanowski, P. (2009). Effect of flooding on Palearctic migrant birds at the Eilat stopover site in Israel. Ekológia28, 291-299.

 

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz