Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Pszczoły w winnicach

prof. Piotr Tryjanowski

Pszczoły chyba niewielu osobom kojarzą się z winem. Jeśli już, to raczej z miodami pitnymi czy popularnymi zwłaszcza w górach miodulami – silnymi (czasem > 50%) alkoholami, znanymi na przykład na Zaolziu pod wdzięczna nazwą Mama z Tatą (lokalnie czasem zabawniej zapisywaną).

I tylko wyjątkowo, w porównaniu z innymi grupami zwierząt, pszczoły trafiają na etykiety win. Wspominałem zresztą o tym na spotkaniu Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w Poznaniu (grudzień 2018), gdy opowiadałem o wizerunkach zwierząt gospodarskich na etykietach wina.

 

Wypada jednak koniecznie zaznaczyć, że pszczoły to znacznie liczniejsza grupa owadów, niż znany nam dobrze gatunek – pszczoła miodna Apis mellifera. Do nadrodziny pszczół (Apoidea) zalicza się bowiem aż około 20 tysięcy gatunków owadów, bardzo ważnych z ekonomicznego punktu widzenia, przede wszystkim jako zapylacze wielu gatunków roślin. To zróżnicowanie potrafi uchwycić wprawne oko entomologa, a posłuszna ręka narysować. Zaś próbkę takich działań na szklanych, w tym także po szlachetnych trunkach butelkach, można obejrzeć na blogu prof. Stanisława Czachorowskiego, gdzie sprytnie wiąże entomologiczne wątki, z ornitologicznymi, enologicznymi i wreszcie bibliofilskimi – tutaj i kliknij

I autor bloga nawet na potrzeby niniejszego tekstu podesłał fotografię, na której dostrzeżemy i bardziej pszczele malowidło.

 

butelki2 ceny rolnicze pl

 

To wątki kolorowe i estetyczne, jednak występowanie pszczół w winnicach zdecydowanie nie sprowadza się do zdobienia butelek. Pszczoły, owady zanikające praktycznie na całej kuli ziemskiej, stanowią obiekt badań i refleksji wielu osób – teoretyków i praktyków. Ci zaś, w poszukiwaniu swoich ulubionych owadów (a może nawet pomimo, któż to wie?) trafili do winnic.

 

Bardzo ciekawe wyniki pszczelich analiz na łamach specjalistycznego czasopisma Agriculture, Ecosystems & Environment, przedstawił zespół z Austrii, badający niewielkie (0,4 – 1 ha) winnice w tym kraju. W ciągu dwóch lat prac terenowych (2015-2016) przebadano 16 winnic, w wieku 6-58 lat, zarówno z białymi, jak i czerwonymi odmianami winorośli (nawiasem mówiąc zestaw całkiem pokaźny: Zweigelt, Blue Frankish, Blue Portuguese, Grüner Veltliner, Welschriesling, White Burgundy, Chardonnay i Muscatel). Porównano w zasadzie dwa systemy gospodarowania w winnicach: (1) bez orki i systematycznie prowadzonego przycinania roślinności zielnej pomiędzy rzędami winorośli i (2) orką i koszeniem, wykonywanym 3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Pszczoły zaś odławiano 5 razy w sezonie, od kwietnia do sierpnia, koncentrując się na gatunkach dziko żyjących i celowo pomijając udział pszczoły miodnej. Zebrali tych owadów całkiem sporo: 493 osobniki należące do 84 gatunków, w tym Lasioglossum laterale, gatunek pszczoły po raz pierwszy stwierdzony w Austrii.

 

W winnicach, gdzie pozostawiano pasy ziołorośli stwierdzono więcej gatunków i większą liczbą dzikich pszczół. Badacze jednak twierdzą, że to nie tylko dostępność kwitnących roślin kwiatowych oraz oferowanego przez nie pyłku i nektaru wpływała pozytywnie na pszczoły. Drugim, ważnym czynnikiem jest bowiem struktura gleby. W tej nienaruszanej, w naturalnych szczelinach znajduje schronienie i miejsce na gniazda znacznie więcej pszczół.

 

 wino pszczoly 1 ceny rolnicze pl

 

Naukowcy sami zaznaczają, że to dopiero początek przygody na pograniczu entomologii i winiarstwa, i że czeka ich jeszcze sporo pracy nim będzie można pokusić się o ogólniejsze wnioski. Zapewne mają rację. Bo w innych krajach i to o sporej winiarskiej tradycji – czyli we Włoszech i w Republice Południowej Afryki, wykonano szeroko zakrojone badania porównawcze zgrupowań pszczół w winnicach. Chciano odpowiedzieć, czy winiarstwo organiczne, oparte na znacznie mniejszym zużyciu środków chemicznych, pozytywnie wpływa na pszczoły. Intuicyjnie wszak byśmy spodziewali się właśnie takiej zależności. Życie okazało się jednak bardziej skomplikowane. W RPA wszystko działa jak należy: mniej chemii – więcej kwiatów – więcej owadów. W słonecznej Italii nie dostrzeżono takiej zależności. Dlaczego? Niestety trudno o jakiekolwiek szersze wnioski. Co kraj to obyczaj i jak widać nie tylko winiarski.

 

Literatura:

Kratschmer, S. et al. (2018). Tillage intensity or landscape features: What matters most for wild bee diversity in vineyards? Agriculture, Ecosystems & Environment266, 142-152.

Kehinde, T., et al. (2018). Organic farming promotes bee abundance in vineyards in Italy but not in South Africa. Journal of Insect Conservation22, 61-67.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ule na celowniku obrońców praw zwierząt. Jak można

Wg Fundacji Viva, miód budzi liczne kontrowersje nawet wśród

Plany UE dla lepszej ochrony pszczół

Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą

Nawłoć kanadyjska – ładna, choć bardzo niebezpiecz

Późnym latem i wczesną jesienią przemierzając Polskę niemal