Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 maja 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8620 EUR EUR - 4,3098 GBP GBP - 4,8906 DKK DKK - 0,5771
Archiwum
22.05.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 21.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,25 (+ 0,14%), kukurydza CZE19 - 163,25 (+ 0,31%), rzepak SIE19 - 365,00 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Karmniki i budki – bądź dobrym dla zwierząt

prof. Piotr Tryjanowski

W styczniowym numerze (1/2019) specjalistycznego czasopisma Medycyna Weterynaryjna natknąłem się na dość niecodzienny artykuł ks. Krzysztofa Smykowskiego Zwierzęta w publikacjach polskich myślicieli katolickich I połowy XX wieku (do przeczytania tutaj - kliknij). Uważam, że dla skutecznej ochrony przyrody, ale też zapewnienia warunków koegzystencji człowieka i zwierząt niezbędne i ciekawe jest poznawanie historycznych, socjologicznych, w tym i religijnych, odniesień.

 

Zachęcony lekturą sięgnąłem i po kolejne opracowanie, tym razem dotyczące zwierząt jako przedmiotu przedsoborowej (chodzi o sobór watykański II) myśli teologicznej. Współcześnie w wielu miejscach, zarówno w popularno-naukowych periodykach, jak i zwłaszcza w mediach społecznościowych, panuje swoista moda na pokazywanie, że chrześcijaństwo nie jest religią przyjazną przyrodzie, a zwierzętom w szczególności. Jest to bezmyślnie powielane à rebours przez tzw. polityczną prawicę i publicystycznych akolitów, że prawdziwy Polak i katolik o psa i kota się nie martwi, a mięso je nawet w piątek, bo już niby wolno. Z obu stron społecznej wrzawy, i z lewa, i z prawa, zdarza się kompletne niezrozumienie sprawy i pomijanie źródeł.

 

By jednak nie pozostać wyłącznie przy smutnej kontestacji, w spisie literatury w pracach ks. Smykowskiego zauważyłem książkę autorstwa dra Kazimierza Lubeckiego, noszącego tytuł papieskiego szambelana, o intrygującym tytule Chrześcijaństwo o dobroci dla zwierząt. Tenże tytuł, w kontekście niniejszych rozważań, brzmiał tak zaskakująco, że postanowiłem zdobyć książkę Lubeckiego, i przyjrzeć się jej bliżej. Choć to niewielka, bo licząca zaledwie 38 stron książeczka, na dodatek napisana nieco archaicznym językiem, to jej lektura okazała się zaskakująca. W żadnym wypadku nie zamierzam jej streszczać, sporo o jej zakresie i oddziaływaniu na ówczesną myśl teologiczną i społeczną można przeczytać w przywoływanych pracach ks. Smykowskiego (2014, 2019). Chciałbym zwrócić uwagę na dwa interesujące - przynajmniej mnie prywatnie - aspekty. Po pierwsze, broszura dra Lubeckiego została opatrzona obrazkiem papieża św. Piusa X ze specjalnym błogosławieństwem dla miłośników zwierząt. Tego świętego papieża, w żaden sposób nie można podejrzewać o zarażenie modernizmem czy innymi, równie dziwnymi, współczesnymi nowinkami (por. http://www.piusx.org.pl/sw-Pius-X/). Zatem można przypuszczać, a utwierdza nas w tym lektura broszury, że dobroć dla zwierząt ma potwierdzenie i w Tradycji, i jak pisze Lubecki, w dokumentach rzymskich. I nie jest to podlewana mdłym, pseudoekologicznym sosem współczesna tania propaganda.

 

Budka typ A PREMIUM w lesie bukowym

Fot.: budka typ A PREMIUM w lesie bukowym.

 

Zawodowo jednak niespodziankę sprawił mi fragment ze strony 14, który cytuję: Jest dowodem subtelnego serca, troszczyć się w zimie o ptaki i posypywać im pożywienie, albo w lecie zakładać im na drzewach pudła na gniazda. Taka delikatna troskliwość, według spostrzeżeń na okrutnych dzieciach i na więźniach, wpływa na charakter uszlachetniająco.

 

Sikorki bogatki w karmniku typ Profesor

 

Fot.: sikorki bogatki w karmniku typ Profesor

 

Warto zwrócić uwagę, że to wszystko pisze autor sprzed ponad wieku, kiedy to o ochronie przyrody niewielu słyszało. Z takiej perspektywy na własne i zespołu prace z karmnikami i budkami lęgowymi, nawet bardziej naukowe niż ochroniarskie, spoglądam teraz z innej, szerszej, perspektywy. Sancte Pie X, gloriose Patrone, ora pro nobis!

 

 

Literatura:

Lubecki K. 1909. Chrześcijaństwo o dobroci dla zwierząt. Krakowskie Towarzystwo

Opieki nad Zwierzętami, Czas, Kraków.

Smykowski K. 2014. Zwierzęta jako przedmiot przedsoborowej myśli teologiczno-moralnej. Studia Bydgoskie 8: 77-88.

Smykowski K. 2019. Zwierzęta w publikacjach polskich myślicieli katolickich I połowy XX wieku. Medycyna Weterynaryjna 75: 59-62.

 

Ilustracje:

Replika obrazka św. Piusa X z książki dra Lubeckiego

Budka lęgowa i karmnik MKW

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: