kps

kps

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Kulturalny urok ptaków krukowatych

prof. Piotr Tryjanowski
Pixabay

Ptaki krukowate budziły zainteresowanie ludzi praktycznie od zawsze. Nawet osoby niefascynujące się przyrodą wiedzą co to wrona, kruk czy sroka. Z jednej strony budzą zachwyt, z drugiej są powodem do narzekań. Rolnicy często postrzegają, a raczej postrzegali, je jako szkodniki plonów, a mieszkańcy miast za hałaśliwe źródło zanieczyszczeń skwerów i parków.

 

Czasu przeszłego użyłem celowo, bowiem ostatnimi czasy najliczniejszy i budzący negatywne często emocje krukowaty – gawron, zmniejsza swoją liczebność i zamiast przepędzenia i tępienia wymaga już teraz nie tylko zrozumienia, ale wręcz ochrony. O zmianach liczebności krukowatych wiemy stosunkowo wiele, bo ich gniazda są łatwo wykrywalne i policzalne, dzięki czemu w wielu gminach czy powiatach liczono je czy to w ramach prac na olimpiady biologiczne, czy nawet prac magisterskich i doktoratów. Dzisiaj stanowią fantastyczny materiał do porównań i są cennym wskaźnikiem zmian zachodzących w ekosystemach.

Przez łatwą rozpoznawalność trafiły do kultury ludzkiej. Zostały wielokrotnie przedstawione w prozie, poezji, na rzeźbach i obrazach. Ciekawe kulturowe znaczenie krukowatych oddaje amerykański badacz interakcji człowieka i zwierząt Boria Sax, w książce zatytułowanej po prostu Crow, a po czesku Vrána. I tylko wyjaśniając pewien niuans lingwistyczny, warto wiedzieć, że słowo to, choć tłumaczone na polski jako wrona, w szerszym kontekście dotyczy całej rodziny ptaków wróblowych, Corvidae, czyli po polsku krukowatych. Sax rozpoczyna króciutkim wprowadzeniem do biologii krukowatych – zupełnie podstawowe informacje, które można znaleźć w wielu innych miejscach. To jedynie prolog; dalej jest znacznie lepiej, bowiem zaczynają się odniesienia do podtytułu książki – krukowate w życiu ludzi, kulturze i historii. Nawiązania kulturowe zaczynają się w rozdziale Mezopotamia, który otwiera odnośnik do Ewangelii św. Łukasza (12: 24): Przypatrzcie się krukom: nie sieją ani żną; nie mają piwnic ani spichlerzy, a Bóg je żywi. W Starym Testamencie takich wspomnień krukowatych (co ciekawe w wielu miejscach Biblii u nas występuje kruk, w krajach anglosaskich wrona, a w języku czeskim gawron) jest dziesięć, w Nowym jeden. Następnie krukowate stają się motywami powstających mitów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Jest tego całkiem sporo i od tego czasu ich nazewnictwo wchodzi do szerszego użycia.

 

Ciekawe rzeczy dzieją się też w Europie w Średniowieczu i Renesansie. Opowieści o krukach, wronach i srokach stają się coraz powszechniejsze. Symbole ptaków trafiają nie tylko na obrazy i rzeźby, ale i do herbów zacnych rodów. Najprawdopodobniej wtedy kruki, czy ogólniej czarno ubarwione krukowate, zaczynają kojarzyć się ze śmiercią. Jednak i na to powstaje odtrutka. Piekna opowieść, wsparta zresztą graficznie obrazem Diego Velázqueza Św. Paweł Pustelnik i św. Antoni Opat, gdzie czarny ptak przynosi z nieba chleb. Motyw powtarza też na drzeworycie Albrecht Dürer. Historia ta w języku polskim została opisana np. tutaj - kliknij. Z Europy zaś trafiamy do dalekiej Azji. Tam wizerunki krukowatych trafiały na makaty ścienne, misy obiadowe, a ich piękne wzornictwo stanowiło element identyfikacyjny kultury wyższej. Specyficzny stosunek do kruka i innych krukowatych posiadali Indianie Ameryki Północnej. Wizerunki tych ptaków trafiały na obrazy, totemy, a nawet stawały się ważnymi odnośnikami w tańcach plemiennych.

 

W czasach bardziej nam współczesnych krukowate trafiły do pop-kultury. Do dziesiątek bajek, opowiadań, programów telewizyjnych, a nawet gier komputerowych. Zdarzają się ich dziwne połączenia z innymi bytami Wszechświata przypominające raczej spożywanie substancji początkowo stymulujących, a konsekwencji degradujących umysł. Warto jednak się im przyjrzeć i poznać.

 

Jeden obraz wart tysiąc słów. I coś w tym jest. Chociaż sam nie jestem wielkim miłośnikiem nadmiernego ilustrowania książek – słowo ma bronić się samo, to jednak ludzkiego (a i prawdopodobnie ptasiego!) mózgu nie oszukamy. Ilustracje poprawiają przekaz, pozwalają oddać niuanse i piękno. Czarno-białe obrazki świetnie pasują do barw krukowatych (by być precyzyjnym do zdecydowanej większości z nich) i oddają także kontekst historyczny. Jeden z obrazów zatytułowany Agonia autorstwa francusko – niemieckiego malarza Augusta F. A. Schencka szczególnie mnie zainteresował. Czytelnicy działu OneHealth z łatwością zdiagnozują, dlaczego. Z pomocą Internetu odnalazłem też kolorową wersję, choć uważam, że czarno-biała jest bardziej urokliwa.

 

obraz wrony wikipedia ceny rolnicze pl

 

 

Z własnych obserwacji dopiszę, że krukowate stosunkowo często trafiają na etykiety win – o czym wspominam tutaj - kliknij,  jednak dla estetyczności tychże etykiet nie odnotowałem istotnej pozytywnej korelacji z jakością trunku w butelce. Z obserwacji terenowych nie wnoszę też, by ich spożywanie poprawiało aktywność umysłową i zdolność rozwiązywania problemów przez pijących, czego może należałoby się spodziewać. Wszak krukowate to inteligencja w ptasim świecie.

 

W rozważaniach Saxa – jak też w cytowanej literaturze i odnośnikach do stron internetowych - zupełnie nie znalazłem nawiązań do naszej części Europy, a wszak i u nas kulturowych aluzji do ptaków krukowatych jest całkiem sporo, zostały one nawet zebrane i opracowane. Musimy wykonać jeszcze sporo pracy, by kulturowe wizje z Polski miały szerszy odbiór. Dotyczy to rzecz jasna nie tylko symboliki ptasiej.

 

I jeszcze króciutka refleksja na zakończenie. Pisałem powyższe uwagi o ptakach krukowatych zainspirowany wspomnianą książką Boria Saxa, wydaną w 2003 i ponownie w 2017 w języku angielskim przez londyńskie wydawnictwo Reaktion Books. Korzystałem jednak z tłumaczenia książki na język czeski (Grada Publishing, Praha 2018; 184 strony; cena: 269 CZK; ISBN: 978-80-271-0722-3), którą zakupiłem sobie w praskiej księgarni Academia. Stale nie mogę wyjść z podziwu, ileż to, w relatywnie małych Czechach, wydaje się książek (własnych czeskich, jak i tłumaczeń) o charakterze akademickim. W księgarniach uniwersyteckich ruch, wymiana myśli pomiędzy czytelnikami, jak nie przymierzając w stadzie ptaków krukowatych. Co więcej można poczytać przy kawce (zresztą nawiązania do ptaka o tej nazwie wykorzystuje mnóstwo barów kawowych i palarni kawy, czasem nawet przekornie wykorzystując angielską nazwę gatunku – dobry przykład Jackdaw ( dziękuję Endis za kawę!), bo w księgarni jest także kawiarenka. Lubię takie klimaty.

 

Literatura:

Jerzak, L., Kavanagh, B. P., & Tryjanowski, P. (Eds.). (2005). Ptaki Krukowate Polski/Corvids of Poland. Bogucki Wydawnictwo Naukowe.

Szyjewski, A. (1991). Symbolika kruka: między mitem a rzeczywistością. Zakład Wydawn. Nomos.

Zbyryt, A. (2014). W sprawie zmiany statusu ochronnego gawrona Corvus frugilegus. Chrońmy Przyrodę Ojczystą70(4).

 

wrona okladka ceny rolnicze pl

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu