Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 października 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.8860 EUR EUR - 4.5890 GBP GBP - 5.0607 DKK DKK - 0.6168
Archiwum
27.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,75 (- 0,72%), kukurydza LIS20 - 197,50 (+ 0,51%), rzepak LIS20 - 387,75 (- 0,89%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Będą owce, będzie człowiek…

prof. Piotr Tryjanowski
agroekosystem one health wspolne zdrowie owce

Krajobraz rolniczy to dzieło rąk ludzkich uwzględniające lokalne warunki środowiskowe – klimat, budowę geologiczną, a nawet wcześniejsze tradycje gospodarowania. Pod względem uroku rzucanego na nasze oczy, niewątpliwe w czołówce są krajobrazy pasterskie, czyli takie gdzie wypas zwierząt jest kluczowym elementem naszej percepcji.

Czy jest coś bardzie uspokajającego niż widok stada owiec na górskiej hali? Całość jednak musi się komponować. Żaden z tych elementów w pojedynkę: góra, owca, hala – nie są tak wspaniałe jak podane razem. By mogły zaistnieć potrzeba wrócić się do początków pasterstwa. Z czego ono wyrosło? Wyłącznie z chęci wypasu zwierząt i otrzymania wełny, mięsa i mleka? Czy może kultura pasterska jest tak samo ważna jak produkty żywnościowe? Szybko gnający świat zdaje się spoglądać wyłącznie na płytko podaną i krótkoterminową ekonomię, a tutaj trzeba czegoś więcej – refleksji i zadumy. Jeśli chcemy je dodatkowo wspomóc atrakcyjnie podaną wiedzą to warto sięgnąć po nową czeską, choć wydaną pod auspicjami międzynarodowej konfederacji pasterzy, książkę Pastevecký almanach. Zaczyna się od manifestu nowego pasterstwa – krótkie wyjaśnienie, że pasterstwo to nie wyłącznie działalność rolnicza, a po prostu pewien sposób na życie. Zupełnie zaskoczyły mnie informacje o rozprzestrzenieniu pasterstwa wśród Indian Navaho. Z kolei wiedziałem jak to popularna tradycja w Macedonii, czy w zasadzie na całych Bałkanach, ale przykłady powstawania pieśni pasterskich, pewnej hierarchii związanej z wypasem owiec i kóz, czy nawet sztuką tworzona z obserwacji owiec i dla owiec (tak, tak to nie pomyłka!) były dla mnie nowością.

Szkoda czasu na streszczanie treści książki, bo z nią trzeba obcować. Brać do ręki i praktycznie czytać i podziwiać! Podstawowe, ale naprawdę podstawowe – bo raptem 3 strony grafiki i informacje o możliwości zamówienia książki przedstawiono tutaj:

http://pastevci.org/index.html

Próżno tam jednak poszukiwać jakiś szczegółów, brak nawet numeru ISBN, chociaż jest miejsce wydania: Znojmo – Kravi Hora, bardzo urokliwe miejsce na Morawach. Ale czy te biurokratyczne rzeczy są aż tak istotne? Książka została wspaniale wydania, słowa poprzecinane są przez obrazy, a całość doprecyzowana w każdym detalu. Wygląda na dzieło przemyślane podczas pasterskich rozważań. Stare polskie powiedzenie mówiło: kto ma owce, ten ma co chce. Po przeczytaniu II części Almanachu potrafię to doprecyzować: kto ma owce ten ma wolność!

Życzę miłej lektury!

Piotr Tryjanowski

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt

Mój sąsiad wilk

Psowate towarzyszyły nam przez dziesiątki tysięcy lat. Z cza

Co zrobić ze Wschodem Europy? Ptaki, przyroda i ni

Kilka lat temu na łamach specjalistycznego periodyku Acta Or