Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7751 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 4,8457 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
21.01.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 205,00 (+ 0,49%), kukurydza MAR19 - 181,75 (+ 0,41%), rzepak LUT19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.01.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Będą owce, będzie człowiek…

prof. Piotr Tryjanowski
agroekosystem one health wspolne zdrowie owce

Krajobraz rolniczy to dzieło rąk ludzkich uwzględniające lokalne warunki środowiskowe – klimat, budowę geologiczną, a nawet wcześniejsze tradycje gospodarowania. Pod względem uroku rzucanego na nasze oczy, niewątpliwe w czołówce są krajobrazy pasterskie, czyli takie gdzie wypas zwierząt jest kluczowym elementem naszej percepcji.

Czy jest coś bardzie uspokajającego niż widok stada owiec na górskiej hali? Całość jednak musi się komponować. Żaden z tych elementów w pojedynkę: góra, owca, hala – nie są tak wspaniałe jak podane razem. By mogły zaistnieć potrzeba wrócić się do początków pasterstwa. Z czego ono wyrosło? Wyłącznie z chęci wypasu zwierząt i otrzymania wełny, mięsa i mleka? Czy może kultura pasterska jest tak samo ważna jak produkty żywnościowe? Szybko gnający świat zdaje się spoglądać wyłącznie na płytko podaną i krótkoterminową ekonomię, a tutaj trzeba czegoś więcej – refleksji i zadumy. Jeśli chcemy je dodatkowo wspomóc atrakcyjnie podaną wiedzą to warto sięgnąć po nową czeską, choć wydaną pod auspicjami międzynarodowej konfederacji pasterzy, książkę Pastevecký almanach. Zaczyna się od manifestu nowego pasterstwa – krótkie wyjaśnienie, że pasterstwo to nie wyłącznie działalność rolnicza, a po prostu pewien sposób na życie. Zupełnie zaskoczyły mnie informacje o rozprzestrzenieniu pasterstwa wśród Indian Navaho. Z kolei wiedziałem jak to popularna tradycja w Macedonii, czy w zasadzie na całych Bałkanach, ale przykłady powstawania pieśni pasterskich, pewnej hierarchii związanej z wypasem owiec i kóz, czy nawet sztuką tworzona z obserwacji owiec i dla owiec (tak, tak to nie pomyłka!) były dla mnie nowością.

Szkoda czasu na streszczanie treści książki, bo z nią trzeba obcować. Brać do ręki i praktycznie czytać i podziwiać! Podstawowe, ale naprawdę podstawowe – bo raptem 3 strony grafiki i informacje o możliwości zamówienia książki przedstawiono tutaj:

http://pastevci.org/index.html

Próżno tam jednak poszukiwać jakiś szczegółów, brak nawet numeru ISBN, chociaż jest miejsce wydania: Znojmo – Kravi Hora, bardzo urokliwe miejsce na Morawach. Ale czy te biurokratyczne rzeczy są aż tak istotne? Książka została wspaniale wydania, słowa poprzecinane są przez obrazy, a całość doprecyzowana w każdym detalu. Wygląda na dzieło przemyślane podczas pasterskich rozważań. Stare polskie powiedzenie mówiło: kto ma owce, ten ma co chce. Po przeczytaniu II części Almanachu potrafię to doprecyzować: kto ma owce ten ma wolność!

Życzę miłej lektury!

Piotr Tryjanowski

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora: