Susza już w całym kraju. Dwanaście upraw pod poważną presją niedoboru wody

Redakcja
susza, susza rolnicza

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w piątym okresie raportowania, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 

- W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -137 mm.W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 29 mmw stosunku do poprzedniego okresu (21 IV-20 VI). Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju – informuje IUNG-PIB w Puławach

 

Największy deficyt wody notowano na terenie Kotliny Sandomierskiej od –210 do–229 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Polesiu Lubelskim, Wyżynie Lubelskiej oraz na Nizinie Śląskiej od -190 do -219 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na Nizinie Wielkopolskiej, w południowej części Niziny Podlaskiej, we wschodniej części Pogórza Karpackiego od – 170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Pojezierzu Wielkopolskim i Pomorskim oraz na Pobrzeżu Słowińskim od -160 do -179 mm. Na obszarze Pojezierza Mazurskiego, Przedgórza Sudeckiego, na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskie niedobory wody były już mniejsze od 0 do -119 mm.

 

Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw kraju, powodując obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

 

Susza występowała w dwunastu uprawach:

- Zbóż jarych,

- Rzepaku i rzepiku,

- Krzewów owocowych,

- Zbóż ozimych,

- Roślin strączkowych,

- Kukurydzy na ziarno,

- Kukurydzy na kiszonkę,

-Truskawek,

- Tytoniu,

- Warzyw gruntowych,

- Drzew owocowych,

- Chmielu.


W piątym okresie raportowania od 1 maja do 30 czerwca 2022 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1680 gminach (67,82% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 30,85 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania.

 

Suszę notowano na obszarze 23,47% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 15,99 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

 

IUNG informuje, że zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.) „suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”. A zatem w obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona susza, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

 

W tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 30 czerwca opracowano pięć raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla 12 upraw wymienionych powyżej. 

 

Pełna treść raportu znajduje się tutaj – kliknij.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz