Matif: Najdroższe od połowy stycznia euro zwiększyło presję spadkową na unijne kontrakty

Redakcja
matif, giełda, zboża, ceny zbóż, notowania zbóż, notowania rzepaku

- W Paryżu unijna kukurydza obniżyła swoje notowania w ubiegłym tygodniu o ponad 5 euro do 251,75 eur/t na piątkowym zamknięciu. Kontrakt na pszenicę przebił w czwartek styczniowy dołek i był notowany na poziomie z października ubiegłego roku (265,5 eur/t). W piątek wycena pszenicy podniosła się o kilka euro za tonę – informuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej.

 

Zboża taniały też za oceanem, a prym wiodła pszenica po fatalnych czwartkowych danych eksportowych. Jednak tam skala spadku notowań pszenicy była mniejsza z uwagi blisko 3% osłabienie dolara wobec euro.

 

Najdroższe od połowy stycznia euro zwiększyło presję spadkową na unijne kontrakty (mniej konkurencyjny eksport z UE). Euro umacnia się, ponieważ na czwartkowym posiedzeniu ECB zapowiedziano możliwość dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku (dla strefy euro).

 

W  Chicago ceny pszenicy wróciły w pobliże dołka z połowy stycznia

 

Na razie uspokojenie sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej przekłada się na niższe ceny zbóż. Wydaje się, że inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę nie nastąpi, przynajmniej w czasie Igrzysk Olimpijskich w Chinach, na której otwarciu będzie prezydent Putin.

 

Nadal bardzo konkurencyjny eksport pszenicy i kukurydzy z basenu Morza Czarnego odbiera część rynków zbytu krajom UE i Stanom Zjednoczonym. Amerykański kontrakt tanieje wraz z poprawą warunków pogodowych na terenach upraw twardej czerwonej pszenicy ozimej. W Chicago ceny pszenicy wróciły w pobliże dołka z połowy stycznia, a w czwartek pomogła w tym tygodniowa sprzedaż eksportowa (zamówienia netto) na symbolicznym poziomie 57,5 tys. ton.

 

W Chicago kukurydza, która dotąd korzystała ze wzrostów cen soi, straciła w ubiegłym tygodniu na wartości pod presją tygodniowych danych pokazujących mniejszą produkcję etanolu i jednoczesny wzrost zapasów. Dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych netto były jednak dobre (zgodne z oczekiwaniami) i wyniosły 1,175 mln ton.

 

Swoje 7-miesięczne maksima zaliczała w ubiegłym tygodniu soja po 6% wzroście w skali tygodnia. Cenom soi sprzyja stały silny popyt eksportowy na amerykańskie nasiona, zwłaszcza ze strony Chin przy spadających oczekiwaniach zbiorów u konkurentów z Ameryki Południowej. W tygodniu kończącym się 27 stycznia importerzy zmówili 1,096 mln ton amerykańskich nasion soi (zgodnie z oczekiwaniami).

 

Unijny rzepak ze starych zbiorów potaniał w skali tygodnia o 14 euro (-2,1%), do 696,5 eur/t. O mniej niż 100 euro/t tańszy jest kontrakt na sierpień (nowy zbiór).

 

Okresowe zmiany notowań:

 

giełda MATIF na żywo po polsku

 

zmiany tygodniowe zboza ewgt cenyrolnicze pl

 

Źródło: Andrzej Bąk (eWGT)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz