Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Z gospodarstwa

Izby domagają się zwolnienia wszystkich gospodarstw rolnych z obowiązków wynikających z rejestru BDO

Rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne na powierzchni powyżej 75 ha są zobowiązani do prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami, co wiąże się dla nich z kosztami i jest dość czasochłonne. Samorząd rolniczy domaga się zwolnienia rodzinnych gospodarstw rolnych z prowadzenia rejestru w Bazie Danych Odpadowych. 

Czytaj więcej...

Rolnicy z coraz większymi długami. Spirala zadłużenia i fala bankructw mogą się powiększyć

Na koniec trzeciego kwartału ub.r. w Krajowym Rejestrze Długów było o prawie 4% mniej rolników – przedsiębiorców niż rok wcześniej. Z kolei według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, o ponad 2% spadła rdr. liczba dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową. Bazując na danych z ww. podmiotów, można zauważyć, że rdr. wzrosło zadłużenie wymienionych grup, odpowiednio o 5,8% i 0,2%. Natomiast w przypadku średnich kwot długów widać wzrosty rok do roku o 10% i blisko 2,5%. Według ekspertów, dalsze prognozy nie napawają optymizmem. W najbliższym czasie rolnicy mogą mieć jeszcze większe trudności w ww. zakresie.  

Czytaj więcej...

KRIR: Zwrot za paliwo w proponowanej wysokości jest niewystarczający

W związku z konsultacjami projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r. zarząd KRIR przekazał następujące uwagi izb rolniczych. W projekcie rozporządzenia proponuje się stawkę zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w wysokości 1,46 zł.

Czytaj więcej...

Kto weźmie się za „rolników z Marszałkowskiej”? Posiadanie ziemi jest obecnie bardziej opłacalne, niż posiadanie mieszkania na wynajem

- Według szacunków izb rolniczych, faktyczna liczba aktywnie prowadzonych gospodarstw wynosi ok. 400 tys., a 80 proc. osób, które wnioskują o dopłaty bezpośrednie, nie prowadzi działalności rolniczej i nie produkuje na rynek – napisał w mediach społecznościowych Janusz Piechociński - były wicepremier, minister gospodarki i niegdysiejszy prezes PSL.

Czytaj więcej...

Nie zdążyłeś złożyć oświadczenia lub zdjęcia geotagowanego? Można powołać się na siłę wyższą

7 listopada br. upłynął termin na złożenie zdjęcia geotagowanego lub oświadczenia potwierdzającego wykonanie praktyk takich jak wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji i stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowe. Co z rolnikami, którym nie udało się zrealizować tych praktyk?

Czytaj więcej...

Jesień jest najbardziej „paliwożerna”, a rolnicy muszą bawić się w zakupy na stacjach benzynowych

Nie zajmujemy się tym, co trzeba, czyli uprawą, tylko szukaniem paliwa. Posiłkujemy się tym, co oferują inne stacje poza Orlenem. Tam paliwo, choć droższe, przynajmniej jest. Jeździmy z pojemnikami i bierzemy je w cenie 6,20 czy 6,30 zł za litr. Nie da się za bardzo zgromadzić zapasu, bo zaraz to wszystko jest spalane – wyjaśnia Wiesław Gryn ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

Czytaj więcej...

Brakuje nawozów wieloskładnikowych dla małych i średnich gospodarstw. Ograniczone dostawy

W związku z informacjami napływającymi od rolników o brakach nawozów wieloskładnikowych na rynku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 28 września 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zainteresowanie sytuacją i wpłynięcie na polskich producentów aby zapewnili dostawy do dystrybutorów i punktów handlowych w ilości wystarczającej na potrzeby rolników.

Czytaj więcej...