Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Facelia błękitna zamiast gorczycy w międzyplonie ozimym to same plusy!

Redakcja
z gospodarstwa facelia blekitna roslina idealna na poplon ozimy portal ceny rolnicze pl 1

Uprawiając w gospodarstwie regularnie rzepak i jednocześnie realizując wymogi programu rolnośrodowiskowego, pakiet 1. Rolnictwo zrównoważone, rolnik zobowiązany jest do stosowania praktyki dodatkowej, jaką jest wysiew międzyplonu do maksymalnie 1 października z jednoczesnym zakazem wznawiania zabiegów agrotechnicznych przed 15 lutego.

 

W takiej sytuacji stosowanie najbardziej popularnej rośliny poplonowej w naszym kraju jaką jest gorczyca żółta jest co najmniej nie roztropne, bowiem należy ona razem z rzepakiem do rodziny kapustowatych, poza tym nie jest tajemnicą że ma właściwości przesuszające glebę.

Jak wiadomo w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia kiły kapustnych, czy też nagromadzenia szkodników roślin krzyżowych (chowacze, słodyszek) konieczna jest co najmniej 3 letnia przerwa w uprawie po sobie kapustowatych, stąd konieczność zastąpienia gorczycy innym gatunkiem.

 

Bardzo dobrym wyborem w takim przypadku wydaje się być facelia błękitna, która nie ma dużych wymagań glebowych, a wysiana odpowiednio wcześnie daje bardzo duży plon biomasy, który zagłusza chwasty, czy samosiewy zbóż nawet przy mało starannej uprawie ścierniska.

 

Przedstawiamy poniżej foto facelii wysianej po pszenicy ozimej w połowie sierpnia br. wprost na ściernisko rozsiewaczem do nawozów w ilości 10 kg/ha i płytko stalerzowanej w celu przykrycia nasion ziemią. Wcześniej na ściernisko rozsypano 100 kg saletry amonowej. Jak widać facelia poradziła sobie przy tak uproszczonej uprawie niemal doskonale. Nie widać samosiewów (a jeśli nawet to są one bardzo słabe), ani chwastów, które zostały zwalczone w naturalny sposób, przez odcięcie im dostępu do światła słonecznego.

 

Inne plusy facelii błękitnej to pobieranie wymytych składników pokarmowych z głębszych warstw gleby i przemieszczanie ich do swoich organów w części nadziemnej, które po rozłożeniu rośliny stają się dostępne dla rośliny następczej, a także duża odporność na przymrozki (do minus 7-10 stopni Celsjusza) i suszę.

 

Szkoda tylko, że mimo tylu zalet jest ona tak rzadko spotykana na polskich polach...

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Komisja Europejska pomoże w obliczu suszy

W związku z suszą rolniczą Komisja Europejska 28 sierpnia 20

Gdy susza uniemożliwia wysianie poplonów należy za

Odpowiadając na wystąpienie samorządu rolniczego o zwolnieni

Ile kosztują nasiona roślin poplonowych? Jakie nas

Trwa okres wzmożonych zakupów nasion roślin na poplony. Jaki