Rolnicy chcą zwiększenia limitów wycinki drzew na cele opałowe w lasach prywatnych

drewno, opał, pozyskiwanie drewna

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej obserwuje ciągłe i pogłębiające się problemy na rynku energetyki. Dlatego wsłuchując się w głosy rolników zwrócił się z wnioskiem o czasowe zwiększenie limitów pozyskania drewna na cele opałowe z lasów prywatnych. Wielu rolników, a także mieszkańców terenów wiejskich posiada w swoich zasobach lasy, które pozwalają na pozyskanie drewna opałowego i ogrzanie swoich domów. 

 

Dotychczasowa proekologiczna polityka Unii Europejskiej ukierunkowana na stopniowe odchodzenie od tradycyjnych paliw stałych (drewno opałowe, węgiel kamienny) wykorzystywanych do ogrzewania domów na rzecz gazu czy prądu w świetle obecnych wydarzeń musi być ponownie zweryfikowane. Toczący się konflikt na Ukrainie spowodował znaczne ograniczenia w dostawach gazu wykorzystywanego do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także przyczynił się do ogólnego deficytu węgla kamiennego. Szczególnie ważny wydaje się okres zimowy, w którym występuje zwiększone zapotrzebowanie na tradycyjne nośniki energii cieplnej. Szansą dla terenów wiejskich może okazać się powrót do tradycyjnego nośnika energii, którym jest drewno pozyskiwane w prywatnych lasach. 

 

- Zarząd LIR dostrzega i popiera rządowe wsparcie gospodarstw domowych poprzez dofinansowanie zakupu węgla i innych nośników energii cieplnej, jednak istnieje duże niebezpieczeństwo ograniczonych możliwości i niedostatecznego zabezpieczenia wszystkich gospodarstw domowych. Znacząca część domów zlokalizowanych w miejscowościach wiejskich wykorzystuje jako główne źródło energii cielnej węgiel kamienny czy drewno opałowe. Szczególnie ważny wydaje się fakt, że w wielu gospodarstwach nadal istnieją możliwości techniczne, czyli odpowiednie piece, które pozwalają na spalanie szczap. Obecnie duża część wskazanych gospodarstw, we własnym zakresie podjęła decyzje o pozyskaniu drewna opałowego z lasów prywatnych. Jednak gwałtowny wzrost zainteresowania pozyskaniem drewna opałowego automatycznie spotkał się ze wzmożoną kontrolą i weryfikacją zasadności oraz możliwości pozyskania drewna opałowego co w wielu przypadkach wiąże się z ograniczeniem, a nawet odmową wyrębu – wyjaśnia Gustaw Jędrejek, prezes LIR.

 

W związku z powyższym zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do odpowiednich organów sprawujących nadzór nad pozyskiwaniem drewna z lasów prywatnych o czasowe zwiększenie limitów pozyskania drewna na cele opałowe. Według samorządu rolniczego odpowie to na zwiększony popyt na drewno opałowe, a także pozwoli na zmniejszenie ogólnego zapotrzebowania na węgiel kamienny i ogólne uspokojenie sytuacji na rynku energii cieplnej.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz