Kolejny problem związany z przekazaniem gospodarstwa. Tym razem dotyczy rencistów

renta, emerytura, KRUS, przekazanie gospodarstwa

Obecne przepisy stanowią, że rolnik, który nie może podjąć pracy z powodu całkowitej niezdolności do pracy nie może otrzymać świadczenia rentowego póki nie przekaże gospodarstwa. A co jeśli nie ma komu przekazać?

 

- W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek  Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu proszę o podjęcie działań w sprawie przyznawania rencistom świadczeń rentowych na podobnych zasadach co emeryci – czytamy w piśmie łódzkiego samorządu rolniczego.

 

Obecne przepisy stanowią, że rolnik, który nie może podjąć pracy z powodu całkowitej niezdolności do pracy nie może otrzymać świadczenia rentowego póki nie przekaże gospodarstwa. Takie świadczenie jest przyznawane gdy małżonek rolnika jest ubezpieczony w KRUS. Coraz więcej jest przypadków, że jeden z małżonków pracuje poza gospodarstwem i jest ubezpieczony w ZUS. Sytuacja dotyczy osób samotnych, bezdzietnych i wielu innych którzy z powodu różnych sytuacji życiowych nie mają komu przekazać gospodarstwa.

 

- Wnioskujemy aby osoby ubezpieczone w KRUS, które są całkowicie niezdolne do pracy i którym przysługuje świadczenie rentowe zostały objęte takimi samymi warunkami przyznawania świadczeń jak emeryci, czyli bez konieczności przepisywania swoich gospodarstw. Wobec powyższego proszę o interwencję ww. sprawie – pisze Łódzka Izba Rolnicza.

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz