Ministerstwo klimatu i środowiska informuje, że finalizowany jest etap II uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Aktualnie został ustalony termin wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia 2023 r.
Projekt tzw. ustawy odorowej uzyskał wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 28 marca 2019 r. (UD504). Projekt został poddany uzgodnieniom międzyresortowym, konsultacjom publicznym i opiniowaniu na przełomie marca i kwietnia 2019 r. Następnie projekt otrzymał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Prace nad projektem wstrzymano ze względu na pandemię COVID-19 oraz zakończenie VIII kadencji Sejmu. W 2021 roku prace nad projektem wznowiono. Projekt został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nowym nr UD2. Według informacji przekazanej przez ministerstwo aktualnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe. Po zakończeniu procesu uzgodnień międzyresortowych projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie Radę Ministrów. Ministerstwo wskazało także datę planowanego wejścia w życie ustawy - 1 czerwca 2022 r. W jednym z komunikatów ministerstwo wskazało, że "uwagi do projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej zgłosiły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (...)".
- Do mojego biura poselskiego kierowanych jest wiele pytań obywateli zainteresowanych pracami nad tą ustawą oraz terminem jej wejścia w życie. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytania – pisze w interpelacji do ministra klimatu i środowiska posłanka Joanna Mucha. - Czy ministerstwo podtrzymuje plan wejścia w życie tzw. ustawy odorowej 1 czerwca 2022 r.? Proszę o przedstawienie wykazu uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jakie minimalne odległości dla planowanych przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej proponują ministerstwa w swoich uwagach? – pyta w swoim wystąpieniu posłanka z koła Polska 2050.
Jak poinformowała wiceminister środowiska, Małgorzata Golińska, resort finalizuje etap II uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Aktualnie został ustalony termin wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia 2023 r. Niemniej jednak Golińska informuję, że termin wprowadzania ww. regulacji zostanie zweryfikowany po zakończeniu uzgodnień z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przed przekazaniem projektu ustawy do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, tak aby zapewnić odpowiedni okres vacatio legis.
W odpowiedzi na pytanie drugie, dotyczące uwag zgłoszonych w ramach konsultacji międzyresortowych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Golińska informuje, że uwagi nie dotyczyły stricte planowanych parametrów odległościowych zawartych w ww. legislacji. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zgłosiło propozycje zmian odnośnie do praktycznego stosowania przepisów w planach zagospodarowania przestrzennego i pozwoleniach na budowę. Natomiast w zakresie uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy dotyczą uwzględnienia wymagań, którymi objęte są gospodarstwa rolne i producenci żywności, nałożonych wdrażaną strategią Unii Europejskiej „Od pola do stołu” i polityką „End of cage age”, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia chowu i hodowli pewnych grup technologicznych zwierząt. - Celem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest określenie warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom wsi jednoczesną ochronę przed emisją odorów – czytamy w odpowiedzi resortu środowiska.