Bruksela chce wprowadzić „kartę zdrowia dla gleb”

ochrona gleby, zielony ład, ziemia rolna

W ramach Zielonego Ładu Komisja Europejska chce teraz przejąć regulowaną na szczeblu krajowym ochronę gleby. W tym celu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Franz Timmermans, przedstawił wczoraj europejską strategię dotyczącą tego zagadnienia. 

 

Timmermans przedstawił wczoraj w Brukseli łącznie trzy nowe inicjatywy: nowa strategia UE dotycząca gleby, przepisy dotyczące transportu odpadów i przepisy mające na celu powstrzymanie wylesiania. Pożądanym celem pierwszej z wymienionych strategii jest przywrócenie wszystkich ekosystemów glebowych w Europie do wyznaczonych standardów do 2050 roku. Wg brukselskich dygnitarzy, gleby w UE powinny być chronione tak samo jak wody, morza i powietrze. W tym celu Komisja chce do 2023 r. przedstawić „Ustawę o zdrowiu gleby”.

 

Według Komisji 60 do 70 procent gleb w UE jest w złym stanie. Erozja, degradacja próchnicy, zanieczyszczenie, utrata bioróżnorodności i zasolenie zagrażają glebie. Komisja wymienia jako przyczyny niezrównoważone użytkowanie gruntów, nadmierną eksploatację i zanieczyszczenie.

 

Bruksela kładzie łapę na kolejny obszar kompetencji krajów członkowskich

 

 

Aby skutecznie temu przeciwdziałać, Komisja chce przedstawić nowe przepisy dotyczące ochrony gleby do 2023 roku. W szczególności organ rozważa:

- aby wcześniej niewiążący cel Zielonego Ładu, zakładający zmniejszenie o 50 procent strat składników odżywczych i 20 procent mniej nawożenia, był prawnie wiążący,

- wystawić „ świadectwo zdrowia ” przy sprzedaży gruntu , które dokumentuje kluczowe wskaźniki zdrowia gleby,

- prawnie wiążące cele w zakresie ograniczenia osuszania gleb bagiennych i próchnicznych oraz przywrócenia osuszonych torfowisk,

- zmiana unijnej dyrektywy o ochronie roślin (2022),

- Opracowanie wytycznych dotyczących zrównoważonego gospodarowania glebą w rolnictwie,

-  ustanowienie bezpłatnych próbek gleby dla wszystkich użytkowników gruntów,

- ramy prawne dotyczące certyfikacji pochłaniaczy dwutlenku węgla w rolnictwie,

- państwa członkowskie do sprawdzenia, czy osiągają cele określone na szczeblu krajowym w zakresie ograniczenia użytkowania gruntów.

 

Wraz z nową strategią UE dotyczącą gleby, Komisja po raz kolejny próbuje przejąć obszar polityki, który leży w kompetencjach państw członkowskich. Stoi za tym wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans, odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład.. W przeciwieństwie do postepowania wobec strategii „Od pola do stołu”, tym razem zamierza się wykonać ocenę skutków dla planowanej ustawy o ochronie gleby i państwa członkowskie będą na wczesnym etapie dyskutować o wprowadzanych regulacjach.

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz