Łosie powodują coraz więcej szkód w uprawach. Na odszkodowanie trzeba czekać miesiącami

łoś, odstrzał łosi, szkody w uprawach

Populacja łosi w województwie warmińsko-mazurskim, jak i na terenie całego kraju stale rośnie. Obecnie stan populacji jest szacowany na około 30-35 tysięcy osobników. Łosie powodują wiele strat w uprawach polowych, ale też są przyczyną wypadków komunikacyjnych.

 

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w dniu 28 października ponownie zwróciła się z wnioskiem do Anny Moskwy - Minister Klimatu i Środowiska o zniesienie moratorium na odstrzał łosi oraz skrócenie okresu od szacowania do wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane przez łosie.

 

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wielokrotnie występowała z wnioskiem o wprowadzenie możliwości kontroli i regulacji populacji łosi poprzez zdjęcie moratorium na ich odstrzał. Jednak z odpowiedzi wynikało zawsze, że ze względu na liczne protesty w sprawie polowań zniesienie zakazu odstrzału nie jest możliwe. Wielokrotnie podnoszony w odpowiedziach Ministerstwa argument za utrzymaniem moratorium mówiący o tym, że rolnicy mają prawo do odszkodowań za działalność łosi w uprawach, powoduje zdecydowany protest rolników. Jest to podyktowane tym, że odszkodowania są przyznawane, ale wypłata środków zainteresowanym rolnikom odbywa się z wielomiesięcznym opóźnieniem ze względu na przyjętą w tej sprawie ścieżkę administracyjną. Po szacowaniu szkody Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego przekazuje informacje do Zarządu Województwa, a następnie po zatwierdzeniu przekazywana jest ona do Wojewody. Stamtąd wniosek po rozpoznaniu trafia do Ministerstwa Finansów, gdzie po raz kolejny jest sprawdzany i zatwierdzany do wypłaty. Pieniądze z Ministerstwa przekazywane są do Urzędu Wojewódzkiego i dalej przelewane do Urzędu Marszałkowskiego, a następnie dopiero na konto rolnika. Wypłata odszkodowania trwa więc kilka miesięcy. Ten sam wniosek o odszkodowanie i cała dokumentacja są wielokrotnie kontrolowane przez kolejne instytucje w ich trybach administracyjnych. Zwracamy uwagę, że szacowanie prowadzone przez Urząd Marszałkowski odbywa się zwykle z udziałem rzeczoznawcy, a wiec ryzyko popełnienia błędu w czasie procedur, czy też nieprawidłowe naliczenie wartości odszkodowania jest stosunkowo niskie.

 

Zdjęcie moratorium na odstrzał łosi

 

Zdaniem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wielokrotne kontrolowanie dokumentacji w różnych instytucjach nie jest konieczne i bardzo przedłuża wypłatę odszkodowania. Należy tu także zauważyć, że rolnik po wystąpieniu każdej szkody powodowanej przez zwierzęta łowne czy prawnie chronione musi podejmować jak najszybciej decyzje dotyczące „ratowania” zniszczonej uprawy lub założenia zupełnie nowej uprawy w miejscu szkód jeśli są one na tyle dotkliwe, że nie da się ich naprawić. Zdaniem Izby Rolniczej należy wprowadzić takie zapisy prawne, jakie zagwarantują rolnikowi szybszą wypłatę odszkodowania za szkody powodowane przez łosie, na przykład w terminie 30 dni, tak jak to ma miejsce w przypadku szacowania szkód przez koła łowieckie. Jak najszybsza wypłata odszkodowania przyczyni się do poprawy rentowności gospodarstw doświadczających szkód.

 

Mając na uwadze, że wielkość populacji łosi wciąż rośnie, skutkiem czego powiększają się straty powodowane przez ten gatunek, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wnioskuje o zdjęcie moratorium na odstrzał łosi, tak aby zmniejszyć szkody powodowane przez te zwierzęta, a także regulować zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki łowieckiej liczebność populacji, odpowiednio do pojemności siedlisk. Ponadto samorząd wnioskuje o wprowadzenie zmian prawnych w kwestii zbyt długiego czasu wypłaty odszkodowań za szkody powodowane przez łosie.

 

Źródło: W-MIR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz