kowalczyk

kps

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Pod płaszczykiem ekologii, rolnikom zabroniono koszenia i pogłębiania rowów melioracyjnych

rów, woda, bydło, łąka, melioracja

- Rolnicy mają święte prawo do uprawiania ziemi, często dziedziczonej z pokolenia na pokolenie. Wymaganie od rolników, aby tereny dotąd uprawiane zamieniać w zielone nieużytki, jest w gruncie rzeczy zachwianiem pewnej równowagi na linii człowiek – środowisko i niszczeniem niepowtarzalnego klimatu tego terenu – komentuje decyzję podlaskich urzędników poseł Stefan Krajewski, który interweniował niedawno w sprawie nakazu wstrzymania prac i niepodejmowania działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych obszarze Bagno Wizna.

27 kwietnia o godz. 11 pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zebrali się rolnicy żeby protestować przeciwko decyzji zakazującej czyszczenia i pogłębiania rowów melioracyjnych. Sprawa dotyczy chronionych obszarów Bagno Wizna Natura 2000 o powierzchni ponad 14 tys. ha.- Decyzja, przeciwko której protestowali podlascy rolnicy wydana została przez RDOŚ 27 listopada 2020 roku. Zakaz ma potrwać do listopada 2024 roku. Konsekwencje tej decyzji są bardzo niekorzystne dla ludzi gospodarujących te tereny. Grozi to zalaniem łąk, a co za tym idzie, zniszczeniem ziemi. Rolnicy nie będą mogli hodować bydła i pozyskiwać mleka – informuje Gazeta Współczesna, gdzie czytamy również, iż zakaz wprowadzony przez RDOŚ wiązał się z ochroną ptaków zamieszkujących chroniony obszar. Podlascy rolnicy twierdzą, że czynności czyszczenia rowów melioracyjnych nie zniszczą siedlisk lęgowych zwierząt. Za to zalane łąki już tak. Rolnicy podczas protestu nie przebierali w słowach, a stronę, która wpłynęła na decyzję RDOŚ, m.in. działaczy z Fundacji Dzika Polska jeden z protestujących nazwał ekoterrorystami i pseudoekologami, którzy nie są świadomi tego, jak wygląda gospodarowanie chronionych obszarów na Podlasiu.

 

 

- Nakaz zaprzestania udrażniania i pogłębiania rowów melioracyjnych przez rolników gospodarujących w dolinie Narwi wydany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku bez wątpienia został sformułowany zbyt pochopnie i w sposób nieprzemyślany. Decyzja podjęta przez RDOŚ, zawieszająca w gruncie rzeczy możliwość prowadzenia działalności przez rolników do 2024 r., wynika być może z dużej presji, jaką wytworzyły postulaty organizacji proekologicznych nieznających dokładnie realiów terenów, których ona dotyczy – pisze Stefa Krajewski w interpelacji do ministra rolnictwa.

 

Zdaniem posła PSL, sprawa jest zbyt poważna, aby rozstrzygać ją pod wpływem emocji, uderzając tym samym w wolność rolników do gospodarowania na swoim terenie. Jak podkreśla polityk z Podlasia, Dolina Narwi od wieków jest miejscem współistnienia wyjątkowej fauny i flory z prowadzoną przez człowieka działalnością rolniczą, będącą ważnym elementem krajobrazu kulturowego tych terenów. - Rolnicy mają więc święte prawo do uprawiania ziemi, często dziedziczonej z pokolenia na pokolenie. Z owoców ich ciężkiej pracy możemy zresztą często korzystać – nadnarwiańskie produkty rolne są jedną z marek, jeśli chodzi o jakość i walory zdrowotne. Wymaganie od rolników, aby tereny dotąd uprawiane zamieniać w zielone nieużytki, jest w gruncie rzeczy zachwianiem pewnej równowagi na linii człowiek – środowisko i niszczeniem niepowtarzalnego klimatu tego terenu. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że podjęcie takich kroków powinno być także poprzedzone szerokimi konsultacjami i wysłuchaniem racji gospodarzy i dzierżawców. Ponadto z dostępnych mi informacji wynika, że wielu rolników dzierżawi pola i łąki na tym terenie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a zatem ośrodek powinien również interweniować w sprawie umożliwienia prowadzenia działalności rolniczej przez swoich dzierżawców – wskazuje Krajewski.

 

Poseł Ludowców zwrócił się z apelem do ministra rolnictwa o pilną interwencję w obronie rolników, jak najszybsze zorganizowanie spotkania z dyrektorem białostockiego RDOŚ.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu