kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Jedna instytucja zabrania rolnikom udrażniania rowów, a inne nakazują takie czynności pod groźbą kary grzywny

Ponad 80 rolników otrzymało z RDOŚ w Białymstoku pismo nakazujące wstrzymanie prac i niepodejmowanie działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych na łąkach, które leżą na obszarze Natura 2000. Problem w tym, że jeśli nie podejmą tych prac, to nie wjadą na łąki i nie skoszą trawy potrzebnej do wykarmienia krów. Sytuacja jest absurdalna, bowiem inne instytucje zobowiązują rolników do konserwacji rowów pod groźbą kary grzywny.

 

82 rolników otrzymało z RDOŚ w Białymstoku pismo nakazujące wstrzymanie prac i niepodejmowanie działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych na łąkach do czasu obowiązywania planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005 tj. do dnia 7 stycznia 2024 r.

 

Łąki na których wstrzymane zostały prace leżą na terenie chronionego kompleksu mokradeł. Zdaniem obecnych osób na spotkaniu jest fakt, że gdyby rowy nie były udrażniane, to na łąki nie dałoby się wjechać i skosić trawy. A rolnicy żyją głównie z krów i mleka. Zakaz ten na nieszczęście dla rolników powstał w wyniku intensywnych nacisków ze strony min. Fundacji Dzika Polska.

 

Absurdalne w tym wszystkim jest fakt, iż rolnicy, którzy otrzymali decyzje z RDOŚ o wstrzymaniu prac dotyczących udrażniania i pogłębiania rowów melioracyjnych w czerwcu br. otrzymywali również pismo z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przypominające o konieczności przeprowadzania bieżących konserwacji polegających m.in. na odmulaniu dna rowów przez właścicieli poszczególnych działek. W piśmie tym czytamy „niewykonanie określonych w decyzji obowiązków stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego….”

 

Mało tego, w umowach dzierżawy, które podpisują rolnicy z KOWR jest zapis: ”w szczególności Dzierżawca zobowiązuje się do dokonywania konserwacji i remontów urządzeń wchodzących w skład podmiotu dzierżawy, w tym urządzeń melioracji szczegółowych……”

 

W związku z zaistniałą sytuacją Podlaska Izba Rolnicza przy współpracy z RDOŚ w Białymstoku oraz Urzędem Wojewódzkim planuje zorganizować spotkanie z rolnikami oraz przedstawicielami Fundacji. Poseł Stefan Krajewski zobowiązał się zainteresować tematem Sejmową Komisję Środowiska.

 

Obecni na spotkaniu rolnicy, złożyli na ręce dyrektor Beaty Bezubik petycję przeciwko Decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku dotyczącej wstrzymania prac i niepodejmowania działań polegających na udrażnianiu i pogłębianiu rowów melioracyjnych do czasu obowiązywania planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Bagno Wizna PLB200005 tj. do dnia 7 stycznia 2024 r. podpisaną przez 160 rolników. Zapowiedzieli również, ze będą od tej decyzji się odwoływali.

 

 

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu