Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Apel rolników: Przeniosłeś się z miasta na wieś? Zaakceptuj jej specyfikę!

- Zbliża się okres jesiennych prac polowych. Będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni. Obornik to naturalny nawóz, wzbogacający glebę. Jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw – apeluje do mieszkańców wsi Wielkopolska Izba Rolnicza

 

Wobec paradoksalnych sytuacji, które ostatnio wystąpiły, wielkopolski samorząd rolniczy wystosowała apel do osób zamieszkujących na wsi, w szczególności do ludności napływowej z miast, która nie do końca rozumie specyfikę pracy na roli:

 

Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, ok. 2-3 tygodni. Zbiór plonów odbywa się głównie w godzinach nocnych. Konieczny jest pośpiech z uwagi na możliwość wystąpienia opadów deszczu czy gradu, który mógłby zniszczyć całoroczną pracę rolników. Praca rolnika jest specyficzna i całkowicie zależy od aury. Z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za twoim płotem będą bułki i chleb, który zjadasz na śniadanie.

 

Przeniosłeś się z miasta na wieś? Zaakceptuj jej specyfikę. To ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru. Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to co zjadasz każdego dnia.

 

Zbliża się okres jesiennych prac polowych. Będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni. Obornik to naturalny nawóz, wzbogacający glebę. Jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy. Zamiast donosić, zapytaj czy potrzebna jest pomoc. Mieszkasz na terenie wiejskim, więc zintegruj się i zrozum specyfikę pracy twoich sąsiadów-rolników.

 

 

apel wir do mieszkancow wsi cenyrolnicze pl

Może zainteresuje Cię również:

Trzeba notarialnie zobowiązać „mieszczuchów” do oś

Teren i infrastruktura wiejska służą do prowadzenia działaln

Grzegorz Puda: Musimy dbać o interes rolników, dla

- Osoby z miast są nieprzygotowane na to, że na wsi nie zaws

Miasto chce sielskiej wsi. Jak wyżyć ze 100 kur i

Jak uważa socjolog Jarosław Urbański, większość nowych miesz