Plaga myszy groźniejsza od suszy. Rolnikom zaleca się ustawianie tyczek

Pixabay

W tym roku, szczególnie w południowej części województwa opolskiego, wystąpiła bardzo dotkliwa plaga myszy. Przewodniczący Związku Śląskich Rolników Bernard Dembczak poinformował, że tamtejsze gospodarstwa rolne zmagają się z nadmierną populacją gryzoni. Podkreślił, że rolnicy wykorzystali wszystkie, dozwolone prawem formy walki z plagą, ale nie przyniosło to zadowalających efektów. Zaznaczył, że w tym rejonie szkody spowodowane przez gryzonie mogą być nawet dotkliwsze niż szkody spowodowane przez suszę. 

 

Porozumienie Rolników wystosowało pismo do wojewody o ogłoszenie na terenach dotkniętych plagą myszy, stanu klęski, a także zwróci się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ujęciu takiego ryzyka w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich..

 

Izba Rolnicza w Opolu, realizując wnioski z ostatniego posiedzenia Porozumienia Rolników Opolszczyzny, zadała pytanie Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu, jakie działania mogą być podjęte w związku z plagą myszy w południowej części województwa opolskiego.

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu w odpowiedzi poinformował, że w ubiegłym roku zwracał uwagę na wzrost liczebności gryzoni polnych w zasiewach roślin uprawnych. Informacja taka trafiła do samorządów, rolników oraz dystrybutorów środków ochrony roślin.

 

Obecnie PIORiN nie prowadzi już obserwacji liczebności gryzoni, bo nie zobowiązuje jej do tego ustawa. Inspekcja podaje również dwa dopuszczone preparaty do zwalczania gryzoni. Ponadto, inspekcja zaleca stosowanie niechemicznych rozwiązań takich jak ustawienie tyczek spoczynkowych dla ptaków drapieżnych, aby umożliwić tym ptakom penetrowanie siedlisk gryzoni.

 

Źródło: Opolska Izba Rolnicza

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz