Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8658 EUR EUR - 4.5268 GBP GBP - 4.9560 DKK DKK - 0.6079
Archiwum
30.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 197,75 (+ 2,86%), kukurydza LIS20 - 172,50 (+ 1,77%), rzepak LIS20 - 385,00 (+ 1,12%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.09.2020 13:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,59 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++

Kolejny szkodnik na polach uprawnych. To quadowiec

- Chcę żebyś kiedyś doświadczył tego trudu pracy, którego musiał dokonać mój 80-letni dziadek, żeby przygotować pola pod twoje wyczyny. Prawdopodobnie w 5 minut zniszczyłeś jego pracę z ostatniego miesiąca. Nie żal mu pieniędzy, które zainwestował w ziarno, nawozy czy paliwo. Żal mu jego pracy i widoku, na jaki musi teraz patrzeć – takimi słowami wnuk leciwego rolnika zwrócił się do quadowca, który zdewastował obsiane pole należące do jego rodziny. Przeglądając internet, można śmiało stwierdzić, że takich przypadków jest sporo i jak widać nadmiar wolnego czasu, spowodowany „kwarantanną”, szkodzi zdrowemu rozsądkowi niektórych amatorów off-roadu.

 

- Mam nadzieję, że osoba, która jest autorem „dzieła” z poniższego zdjęcia, przeczyta mój post i chociaż cokolwiek zrozumie. Nie ukrywam, że mam pewne wątpliwości, że funkcja zwana rozumem działa u Ciebie prawidłowo, ale mimo wszystko spróbuję – czytamy w poruszającym wpisie na Facebook'u wnuka 80-letniego rolnika z Mazowsza.

 

quady zniszczone pole facebook cenyrolnicze pl

Facebook

 

- Nie liczę, że się ujawnisz, że przeprosisz, że spróbujesz naprawić szkody w jakiejkolwiek formie. Chcę Cię tylko bezradnie prosić, żebyś więcej tego nie robił. Od dawna na forum pojawiają się zdjęcia zniszczonych przez quady dróg gminnych i prywatnych, wałów czy łąk, ale tym razem nasz bohater poszedł o krok dalej. Z pełną świadomością i premedytacją zniszczyłeś świeżo zasiane uprawy na kilku polach mojego dziadka i innych rolników w miejscowości Janówek Pierwszy. Przeraża to, że 20 metrów dalej mogłeś dokonać tego samego na ugorach, gdzie nie wyrządziłbyś żadnej szkody i mógłbyś to robić bezkarnie jeżeli już musisz. Ale wtedy nie byłoby frajdy, że niszczysz czyjąś pracę, prawda? Do tej pory głównym naszym zmartwieniem była ogromna susza i dziki, ale że zmartwień mamy mało to teraz pojawił się nowy szkodnik – Ty, człowiek.

 

W tym szczególnym okresie Wielkanocnym trudno życzyć Ci źle, ale chciałbym, żebyś kiedyś doświadczył tego trudu pracy, którego musiał dokonać mój 80-letni dziadek, żeby przygotować pola pod twoje wyczyny. Prawdopodobnie w 5 minut zniszczyłeś jego pracę z ostatniego miesiąca. Nie żal mu pieniędzy, które zainwestował w ziarno, nawozy czy paliwo. Żal mu jego pracy i widoku, na jaki musi teraz patrzeć.

 

Miałbym też prośbę do wszystkich świadków takich wyczynów, żeby reagowali w miarę możliwości. Wiem, że to nie łatwe mając przed sobą pędzącego quada, ale próbować naprawdę warto. Bez naszych reakcji tacy ludzie nie są może świadomi, jaką szkodę wyrządzają – czytamy na facebook'owym profilu członka rodziny poszkodowanego.

 

Niestety, ale w ostatnim czasie dewastacja pól pojazdami mechanicznymi to zjawisko nagminne. Piszą o tym nawet portale motoryzacyjne. - Do naszej redakcji trafiło kilka dramatycznych wiadomości od rolników, którzy w tych trudnych czasach doświadczają kolejnej plagi - nieodpowiedzialnych quadowców, ale też motocyklistów. Zdjęcia, które otrzymaliśmy, faktycznie nie wyglądają dobrze. Pola uprawne, zasiane i z trudem utrzymywane przy życiu w czasie dotkliwej suszy, są niszczone przez bezmyślnych fanów off-roadu – czytamy w publikacji portalu scigacz.pl. - Rolnicy przypominają, że pola uprawne to nie bezdroża. Dla nich to miejsce pracy, dla nas zaś to źródło pożywienia, przecież z rosnących tam zbóż będziemy mieć chleb. Jako redakcja apelujemy do garstki quadowców, która nie szanuje trudu rolników - bądźcie odpowiedzialni! Niszcząc uprawy dla własnej frajdy nie tylko krzywdzicie ludzi, odbieracie im zarobek, ale także robicie szkodę samemu sobie – przekonuje redakcja portalu w publikacji z 27 kwietnia.

 

Inny portal poruszający się w tej tematyce, motocaina.pl, donosi o podobnym procederze w Beskidzie Niskim, w okolicach gminy Rymanów. - Pola uprawne oraz podlegające ochronie łąki w gminie Rymanów od pewnego czasu są stale dewastowane przez właścicieli quadów, którzy urządzają sobie na nich pojeżdżawki. Rozumiemy ich chęć realizowania swojej pasji i korzystania z maszyn w naturalnym dla nich środowisku, ale wyjątkowo źle wybrali miejsce. (…) Zakłócanie spokoju i niszczenie przyrody to jedno, ale miłośnicy quadów niszczą również pola uprawne. Nikt nie lubi kiedy niszczy mu się uprawy i zmniejsza możliwość zarobku, ale sprawa jest o wiele bardziej poważna. Zniszczone pola mogą stanowić podstawę do wycofania dopłat unijnych nawet za ostatnie trzy lata. Byłby to poważny cios w tamtejsze rolnictwo. A wszystko dlatego, że grupka ludzi chce się pobawić w terenie. (…) Pamiętajmy, że zadzieranie z lokalną społecznością przynosi szkodę nie tylko im samym, ale przez dewastację otoczenia także nam samym – przestrzega autor publikacji na portalu motocaina.pl (artykuł z 17 marca 2020). 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora: