Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 października 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8759 EUR EUR - 4.5774 GBP GBP - 5.0579 DKK DKK - 0.6151
Archiwum
26.10.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,55 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 23.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,75 (+ 0,36%), kukurydza LIS20 - 196,50 (+ 2,75%), rzepak LIS20 - 392,00 (- 0,70%) [euro/tona] +++ +++ +++

Prof. Piotr Tryjanowski: Jaskółki i jerzyki to sprzymierzeńcy rolników

Mario Modesto Mata (Wikipedia)

Przed kilkoma dniami opublikowaliśmy opinię jednego z rolników z powiatu piotrkowskiego, który nie może się pogodzić z przepisami, które eliminują z chlewni jaskółki i inne gatunki pożytecznych w gospodarstwie ptaków. W naszym składzie redakcyjnym mamy wytrawnego fachowca, dyrektora Instytutu Zoologi w Poznaniu, który jednoznacznie stwierdza, że likwidacja gniazd jaskółek i jerzyków nie ma sensu. - W wielu krajach czyni się wielkie i kosztowne starania, by gatunki te wręcz przywabiać na farmy – do obór, chlewów, kurników czy owczarni – stwierdza naukowiec. 

 

- Są gospodarstwa, które nie stosują żadnej chemii na owady i nie mają problemu z muchami, bo mają jaskółkę i czyżyka. Tymczasem inspekcja weterynaryjna, w ramach stosowania zasad bioasekuracji, nakazuje zakładanie siatek na otwory wentylacyjne, gdzie często znajdują się gniazda tych ptaków. Jeśli tych siatek tam nie ma, to rolnik ma przechlapane. Czy faktycznie ta jaskółka stanowi zagrożenie rozwleczenia ASF, czy też może mucha, która jest eliminowana przez ten gatunek ptaka? - zapytał w rozmowie z naszą redakcją rolnik z woj. łódzkiego, Janusz Terka. Pełna wypowiedź naszego rozmówcy znajduje się tutaj – kliknij.

 

Komentarz Redakcji portalu CenyRolnicze.pl – Prof. dr hab. z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, szef działu OneHeath – Agroekosystem:

 

Nim przejdę do treści merytorycznej, to małe sprostowanie terminologiczne. Czytelnik pyta o czyżyka, ale to gatunek roślinożerny, spokrewniony z naszym kanarkiem i na dodatek gniazdujący (w Polsce zresztą bardzo nieliczny) w lasach. Zapewne zatem chodzi o jerzyka Apus apus, który co prawda częstszy jest w miastach, gdzie chętnie zajmuje szczeliny wysokich kamienic i bloków mieszkalnych, czasem z racji prac modernizacyjnych, rekompensowanych przez specjalne skrzynki lęgowe (budkadlajerzyka.pl). Na wsiach jest gatunkiem znacznie rzadszym, choć możemy go spotkać wysoko latającego nad gospodarstwami, czy nawet łapiącego owady nad drobnymi zbiorniczkami wodnymi. Właśnie jerzyk, jak i wspomniane jaskółki. Czytelnik miał zapewne na myśli jaskółkę dymówkę – Hirundo rustica – bardziej związaną z tradycyjnymi budynkami gospodarskimi; choć na wsiach występuje także jaskółka oknówka Delichon urbicum (budkadlajaskolki.pl). Gatunki jaskółek różnią się sposobami zakładania gniazd, zwyczajami lęgowymi, a nawet preferencjami pokarmowymi. Należy jednak zauważyć, że to gatunki typowo owadożerne radzące sobie z muchami i komarami. To zdecydowanie sprzymierzeńcy rolnika!

 

Likwidacja ich gniazd nie ma sensu. W wielu krajach czyni się wielkie i kosztowne starania by gatunki te wręcz przywabiać na farmy – do obór, chlewów, kurników czy owczarni. Pojawia się wręcz sektor klientów, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, który chce widzieć farmy przyjazne ptakom i właśnie tam dokonujący zakupów. Zdecydowanie natura lepsza od nadmiernej chemizacji. Dla środowisk, dla ptaków i dla nas.

 

Bardzo dziękujemy Panu Januszowi Terce za przekazane informacje. To bardzo cenne, że są ludzie, którzy znają i lubią swoje otoczenie przyrodnicze oraz którym zależy na zdrowiu całego środowiska. Takie osoby jak Pan Janusz dostrzegają relacje pomiędzy jego składowymi i obserwują, że proponowane często rozwiązania prawne, mają bezduszny, biurokratyczny charakter.

 

Literatura:

 

Czechowski, P. (2010). Ekologia rozrodu dymówki Hirundo rustica w Polsce–analiza kart gniazdowych. Ornis Pol, 51, 171-181.

 

Møller, A. P. (2019). Parallel declines in abundance of insects and insectivorous birds in Denmark over 22 years. Ecology and Evolution, 9(11), 6581-6587.

 

Tryjanowski, P., & Kuczynski, L. (1999). Shifting from outdoor to indoor breeding: house martin's (Delichon urbica) defence against house sparrow (Passer domesticus). Folia Zoologica, 48(2), 101-106.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

Gniazda orlików magnesem dla innych zwierząt

W dyskusjach o potrzebie ochrony ptaków drapieżnych zwykle p

Jak pies z kotem … w Indiach

Żyć jak pies z kotem – wszyscy dobrze znają to powiedzenie.

Przereklamowane podróże podróżniczka

Wędrówki ptaków budzą emocje. Co specjalnie nie dziwi, bo pt