Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Prawo silniejszego? Mniejsi producenci rolni nie są wstanie konkurować w przetargach licytacyjnych z zamożnymi gospodarstwami

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do KOWR o przywrócenie progu organizacji przetargów ograniczonych ofert pisemnych na dzierżawę ziemi w województwie wielkopolskim do wcześniejszej powierzchni tj. 5 ha. Zdaniem samorządu rolniczego, obecne przepisy nie dają szansy małym gospodarstwom na powiększenie areału. 

 

21 sierpnia 2019 r. Terenowa Rada Społeczna działająca przy Oddziale Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu na swym posiedzeniu podjęła decyzję o zwiększeniu progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych do średniej województwa (obecnie 13,99 ha). Z informacji przekazanych przez OT KOWR w Poznaniu wynika, że aż 80 % nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w Wielkopolsce ma powierzchnię poniżej 13,99 ha, a więc ich rozdysponowanie będzie się odbywało poprzez przetargi licytacyjne. Samorząd rolniczy województwa wielkopolskiego zgłaszał swoje negatywne stanowisko w tej kwestii już na wcześniejszych posiedzeniach TRS, a pisemnie negatywna ocena tego działania została złożona w dniu 16 maja 2019 r.

 

Odział Terenowy KOWR, w argumentacji przedstawionej na posiedzeniu TRS, wskazywał na konieczność przyspieszenia procedury wydzierżawiania nieruchomości i zmniejszenia powierzchni gruntów niezagospodarowanych. Niestety nie wzięto pod uwagę konsekwencji, jakie poniosą z tego tytułu rolnicy. Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej napływają apele rolników o działania mające na celu przywrócenie stanu poprzedniego w procesie organizacji przetargów ofertowych. Jak wskazują producenci rolni, nie są wstanie konkurować w przetargach licytacyjnych z zamożnymi gospodarstwami, których właściciele podbijają czynsze dzierżawne do granic opłacalności ekonomicznej. - Rozumiemy z jednej strony konieczność szybkiego rozdysponowania nieruchomości rolnych będących w Zasobie i zobowiązanie do zagwarantowania odpowiednich wpływów do budżetu Skarbu Państwa, jednakże z drugiej strony nie wzięto pod uwagę rolników i ich sytuacji finansowej. Rezygnacja z przetargów ograniczonych ofertowych na rzecz przetargów licytacyjnych spowodowała, że zamiast 6 kryteriów wprowadzono tylko jedno – ekonomiczne. W województwie wielkopolskim ziemia rolna osiąga astronomiczne kwoty, niedostępne dla zwykłego producenta rolnego. Dzierżawa nieruchomości rolnych z Zasobu jest jedyną szansą dla tych rolników na rozwój gospodarstw i polepszenie ich sytuacji ekonomicznej – zauważa Piotr Walkowski, prezez WIR.

 

Wielkopolska Izba Rolnicza od samego początku wspierała ideę przetargów ofertowych, które w jasny i czytelny sposób pozwolą na ocenę gospodarstw rolnych zainteresowanych dzierżawą państwowej ziemi. - Braliśmy czynny udział w tworzeniu zasad oceny kryteriów i wag przetargowych. Niestety nasz praktyczny głos w dyskusji nie zawsze został wysłuchany. Wśród adwersarzy pojawiają się argumenty, że system ten nie jest sprawiedliwy i doskonały. Zdajemy sobie sprawę, że zawsze część rolników uczestniczących w przetargu będzie niezadowolona z wyników. Procedura ta jednak w naszej opinii jest bardziej obiektywna i sprawiedliwa społecznie niż przetargi licytacyjne. W ocenie ofert przetargowych szansę mają rolnicy posiadający zarówno małe jak i duże gospodarstwa bez względu na stan konta. Konieczne jest naszym zdaniem podjęcie ponownych prac nad kształtem kryteriów i wag z uwzględnieniem również rejonizacji. Uwagi między innymi w tej kwestii przekazaliśmy w Stanowisku II Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 6 grudnia 2019 roku w sprawie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Skarbu Państwa – przypomina Walkowski.

 

W związku z powyższym samorząd rolniczy zaapelował do KOWR o pilne przywrócenie możliwości organizacji przetargów ograniczonych ofertowych w województwie wielkopolskim od progu 5 ha.

 

Może zainteresuje Cię również:

Tani efekt propagandowy: „ziemia dla rolników prow

- Apelujemy o zatrzymanie procesu likwidacji gospodarstw rol

Co ministerstwo ma do powiedzenia na temat „papier

- Dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli,

Musieli sprzedać krowy, bo ANR bezprawnie wypowied

Sąd uwzględnił żądanie Agencji Nieruchomości Rolnych o wydan