Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.8665 EUR EUR - 4.5903 GBP GBP - 5.3478 DKK DKK - 0.6173
Archiwum
08.03.2021 12:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++

Kuriozum pod Zieloną Górą. Pszczoła użądliła dziecko, a rodzice domagają się od właściciela pasieki 2 tys. zł odszkodowania

W podzielonogórskim Jędrzychowie właściciel przydomowej pasieki został oskarżony o to, że jedna z jego pszczół użądliła dziecko z sąsiedztwa. Skarżący chcą odszkodowania i likwidacji pasieki. Zdaniem właściciela uli to absurd. 

 

Pan Zbigniew Szafrański z Jędrzychowa ma na swojej posesji 10 uli. Przez pięć lat nie stanowiło to żadnego problemu. Wszystko zmieniło się w maju ubiegłego roku. Do domu pana Zbigniewa zapukały osoby mieszkające nieco dalej od niego. Miały ze sobą martwego owada i twierdziły, że to pszczoła pana Zbigniewa, która użądliła ich dziecko. Pojawiło się żądanie odszkodowania w wysokości 2 tysięcy złotych i likwidacji pasieki. Sprawa trafiła do sądu.

 

- Powiedział, że albo się dogadamy, albo się spotkamy w sądzie. I tak zrobił. Najpierw byłem przesłuchiwany na policji, a później sprawa poszła do sądu, a nie wiem czy też nie do prokuratury. Dostałem z sadu rejonowego zawiadomienie, że jestem winny i nie zachowałem właściwej ostrożności – mówi właściciel przydomowej pasieki, Zbigniew Szafrański.

 

W świetle przepisów ule muszą stać co najmniej 10 metrów od granicy sąsiedniej działki i na ten zapis powołują się osoby oskarżające pana Zbigniewa. Problem w tym, że nie są one jego sąsiadami. Mieszkają 150 m dalej. - Inne osoby chodzą tutaj drogą, spacerują z psami, jeżdżą na rowerach i nikt si ę nie żalił, choć widzą mnie codzienne – mówi pan Zbigniew.

 

Prawnik pana Zbigniewa przez 57 lat kariery adwokackiej nie spotkał się z podobną sprawą. Jest pewny, że rozsądek wygra. - Sprawa jest kuriozalna i trudno tu w ogóle obwiniać hodowcę pszczół, że zawinił, a bez winy nie może być kary – mówi adwokat Tadeusz Smykowski.

 

- W Polsce żyje 450 gatunków i podgatunków pszczół. Stwierdzenie, że to pszczoła miodna właśnie z tej pasieki jest niemożliwe – wyjaśnia Bożena Ronowicz, miłośniczka pszczół i inicjatorka zakładanie pasiek w miastach.

 

Kolejna rozprawa ws. pszczół pana Zbigniewa odbędzie się 13 marca.

 

Źródło: Agrobiznes (TVP) 

Może zainteresuje Cię również:

Ule na celowniku obrońców praw zwierząt. Jak można

Wg Fundacji Viva, miód budzi liczne kontrowersje nawet wśród

Plany UE dla lepszej ochrony pszczół

Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą

Nawłoć kanadyjska – ładna, choć bardzo niebezpiecz

Późnym latem i wczesną jesienią przemierzając Polskę niemal