Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 czerwca 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,9680 EUR EUR - 4,4202 GBP GBP - 4,9223 DKK DKK - 0,5931
Archiwum
01.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,50 (- 0,93%), kukurydza CZE20 - 168,50 (+ 0,90%), rzepak SIE20 - 371,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.06.2020 12:43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Kuriozum pod Zieloną Górą. Pszczoła użądliła dziecko, a rodzice domagają się od właściciela pasieki 2 tys. zł odszkodowania

W podzielonogórskim Jędrzychowie właściciel przydomowej pasieki został oskarżony o to, że jedna z jego pszczół użądliła dziecko z sąsiedztwa. Skarżący chcą odszkodowania i likwidacji pasieki. Zdaniem właściciela uli to absurd. 

 

Pan Zbigniew Szafrański z Jędrzychowa ma na swojej posesji 10 uli. Przez pięć lat nie stanowiło to żadnego problemu. Wszystko zmieniło się w maju ubiegłego roku. Do domu pana Zbigniewa zapukały osoby mieszkające nieco dalej od niego. Miały ze sobą martwego owada i twierdziły, że to pszczoła pana Zbigniewa, która użądliła ich dziecko. Pojawiło się żądanie odszkodowania w wysokości 2 tysięcy złotych i likwidacji pasieki. Sprawa trafiła do sądu.

 

- Powiedział, że albo się dogadamy, albo się spotkamy w sądzie. I tak zrobił. Najpierw byłem przesłuchiwany na policji, a później sprawa poszła do sądu, a nie wiem czy też nie do prokuratury. Dostałem z sadu rejonowego zawiadomienie, że jestem winny i nie zachowałem właściwej ostrożności – mówi właściciel przydomowej pasieki, Zbigniew Szafrański.

 

W świetle przepisów ule muszą stać co najmniej 10 metrów od granicy sąsiedniej działki i na ten zapis powołują się osoby oskarżające pana Zbigniewa. Problem w tym, że nie są one jego sąsiadami. Mieszkają 150 m dalej. - Inne osoby chodzą tutaj drogą, spacerują z psami, jeżdżą na rowerach i nikt si ę nie żalił, choć widzą mnie codzienne – mówi pan Zbigniew.

 

Prawnik pana Zbigniewa przez 57 lat kariery adwokackiej nie spotkał się z podobną sprawą. Jest pewny, że rozsądek wygra. - Sprawa jest kuriozalna i trudno tu w ogóle obwiniać hodowcę pszczół, że zawinił, a bez winy nie może być kary – mówi adwokat Tadeusz Smykowski.

 

- W Polsce żyje 450 gatunków i podgatunków pszczół. Stwierdzenie, że to pszczoła miodna właśnie z tej pasieki jest niemożliwe – wyjaśnia Bożena Ronowicz, miłośniczka pszczół i inicjatorka zakładanie pasiek w miastach.

 

Kolejna rozprawa ws. pszczół pana Zbigniewa odbędzie się 13 marca.

 

Źródło: Agrobiznes (TVP) 

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Błędy popełniane przez rolni

– Szczególna jest rola pszczół i owadów zapylających w rolni

Czy neonikotynoidy szkodzą pszczołom?

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmniejszaniu się

Czas zapyleń to czas przyszłych plonów

Wiosna to dla rolnictwa i całej przyrody czas, który znacząc