Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 lutego 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9448 EUR EUR - 4,2714 GBP GBP - 5,1271 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
17.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (0,00%), kukurydza MAR20 - 168,25 (0,00%), rzepak MAJ20 - 400,75 (+ 0,31%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.02.2020 12:32 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Ubezpieczenie to złudzenie. W tym roku tylko 500 mln złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych

- Rolnicy podkreślają, że firmy ubezpieczeniowe stosują kruczki prawne, aby uniknąć wypłaty odszkodowań. Niestety obecny stan prawny dopuszcza tego typu zapisy. Stąd apel środowiska rolniczego o zmianę przepisów i wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy – pisze poseł Jarosław Sachajko w interpelacji do resortu rolnictwa. 

 

Ogólnie znane są problemy wynikające z drastycznie niskiego stopnia ubezpieczenia upraw w Polsce. Z założenia zmiany w przepisach miały zachęcać rolników do zawierania umów ubezpieczeniowych obejmujących kilka ryzyk, a powszechność korzystania z ubezpieczeń miała prowadzić do spadku wysokości składek. Umowy dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych zawierane są do wyczerpania limitu dopłat na dany rok. Wysokość dopłat określana jest corocznie w rozporządzeniu Rady Ministrów. Ubezpieczający opłaca składkę pomniejszoną o kwotę dopłaty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa minister rolnictwa, nie będąc stroną umowy ubezpieczenia, nie ma możliwości wpływu na proces szacowania strat i podejmowane decyzje przez zakłady ubezpieczeń. Szacowanie strat odbywa się przez rzeczoznawców powołanych przez dany zakład ubezpieczeń. - Rolnicy podkreślają, że firmy ubezpieczeniowe stosują kruczki prawne, aby uniknąć wypłaty odszkodowań. Niestety obecny stan prawny dopuszcza tego typu zapisy. Stąd apel środowiska rolniczego o zmianę przepisów i wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy – pisze poseł Jarosław Sachajko w interpelacji do resortu rolnictwa. 

 

Ponadto dotacja z budżetu państwa zmalała z 970 mln złotych do 630 mln złotych w roku bieżącym. W 2020 roku w budżecie państwa zostało zabezpieczonych nieco ponad 500 mln złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.

 

Poseł PSL-Kukiz'15 pytał ministra, czy ten rozważa wprowadzenie mechanizmu szacowania przez niezależnego rzeczoznawcę oraz ujednolicenie zakresu ubezpieczenia i czy dostrzega drastyczne różnice cen ubezpieczeń w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Parlamentarzysta sugeruje, że tym tematem powinien zainteresować się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sachajko oczekuje także wyjaśnień z jakiego powodu w budżecie państwa zostało zabezpieczonych tylko nieco ponad 500 mln złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.

Może zainteresuje Cię również:

Minister zapowiada wprowadzenie obowiązkowych ubez

- Jest w ogóle problem ubezpieczeń rolnych w Polsce. Żadne f

Jesienne ubezpieczenia upraw z dopłatą już dostępn

23 września Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych rozp

Kłopoty z szacowaniem strat i wypłatą odszkodowań?

W związku z wystąpieniem zarządu KRIR do Ministra Rolnictwa