Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ubezpieczenie to złudzenie. W tym roku tylko 500 mln złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych

- Rolnicy podkreślają, że firmy ubezpieczeniowe stosują kruczki prawne, aby uniknąć wypłaty odszkodowań. Niestety obecny stan prawny dopuszcza tego typu zapisy. Stąd apel środowiska rolniczego o zmianę przepisów i wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy – pisze poseł Jarosław Sachajko w interpelacji do resortu rolnictwa. 

 

Ogólnie znane są problemy wynikające z drastycznie niskiego stopnia ubezpieczenia upraw w Polsce. Z założenia zmiany w przepisach miały zachęcać rolników do zawierania umów ubezpieczeniowych obejmujących kilka ryzyk, a powszechność korzystania z ubezpieczeń miała prowadzić do spadku wysokości składek. Umowy dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych zawierane są do wyczerpania limitu dopłat na dany rok. Wysokość dopłat określana jest corocznie w rozporządzeniu Rady Ministrów. Ubezpieczający opłaca składkę pomniejszoną o kwotę dopłaty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa minister rolnictwa, nie będąc stroną umowy ubezpieczenia, nie ma możliwości wpływu na proces szacowania strat i podejmowane decyzje przez zakłady ubezpieczeń. Szacowanie strat odbywa się przez rzeczoznawców powołanych przez dany zakład ubezpieczeń. - Rolnicy podkreślają, że firmy ubezpieczeniowe stosują kruczki prawne, aby uniknąć wypłaty odszkodowań. Niestety obecny stan prawny dopuszcza tego typu zapisy. Stąd apel środowiska rolniczego o zmianę przepisów i wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy – pisze poseł Jarosław Sachajko w interpelacji do resortu rolnictwa. 

 

Ponadto dotacja z budżetu państwa zmalała z 970 mln złotych do 630 mln złotych w roku bieżącym. W 2020 roku w budżecie państwa zostało zabezpieczonych nieco ponad 500 mln złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.

 

Poseł PSL-Kukiz'15 pytał ministra, czy ten rozważa wprowadzenie mechanizmu szacowania przez niezależnego rzeczoznawcę oraz ujednolicenie zakresu ubezpieczenia i czy dostrzega drastyczne różnice cen ubezpieczeń w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Parlamentarzysta sugeruje, że tym tematem powinien zainteresować się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sachajko oczekuje także wyjaśnień z jakiego powodu w budżecie państwa zostało zabezpieczonych tylko nieco ponad 500 mln złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych.

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Konieczne jest ucywilizowanie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski sp

Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarski

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mecha

Ubezpieczenia z dopłatą dla 100% upraw od wszystki

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw roln