Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 kwietnia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,2396 EUR EUR - 4,5792 GBP GBP - 5,2164 DKK DKK - 0,6131
Archiwum
03.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 191,00 (+ 0,13%), kukurydza CZE20 - 165,50 (+ 0,30%), rzepak MAJ20 - 363,75 (+ 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.04.2020 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,30 zł/kg, średnia: 3,98 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Okrojone odszkodowanie po likwidacji stada w ognisku ASF. Rolnik nie otrzymał odszkodowania za 91 padłych świń

Rolnikowi z powiatu parczewskiego nie wypłacono odszkodowania za 91 świń, po tym jak w jego gospodarstwie wykryto ognisko ASF i w konsekwencji w lutym 2018 r. przeprowadzono likwidację stada. Sprawą pod koniec 2019 r. zajęła się prokuratura, ale nie dopatrzyła się niedopełnienia obowiązków ze strony powiatowego lekarza weterynarii, który zdaniem rolnika mógł wcześniej doprowadzić do likwidacji stada. Jak wyjaśnia ówczesny powiatowy lekarz weterynarii, czynności zostały wykonane z opóźnieniem, dlatego, że nie można było ich przeprowadzić m.in. ze względu na... opinię społeczną. - Gospodarstwo rolnika położone jest w środku wsi, nieopodal kościoła i wykonanie takich prac w niedzielę mogłoby zostać źle odebrane przez lokalną społeczność – wyjaśnia urzędnik.

 

Rolnik z gminy Jabłoń 20 lutego 2018 r. nabrał podejrzeń co do sytuacji zdrowotnej swoich zwierząt, kiedy w jego gospodarstwie padło pięć świń, a następnego dnia kolejne cztery. 22 lutego, 2018 r., w momencie przeprowadzenia kontroli i pobrania próbek od zwierząt, w gospodarstwie przebywało 631 żywych świń i 9 padłych. Następnego dnia, czyli 23 lutego, o wczesnych godzinach rannych, właściciel gospodarstwa otrzymał informację o tym, że w jego stadzie wykryto obecność wirusa ASF. Kolejnego dnia nastąpiła wycena stada i doręczono mu decyzję o uznaniu gospodarstwa za ognisko ASF. Na ten moment w gospodarstwie było jeszcze 590 żywych świń. Stado zostało zlikwidowane 26 lutego. Do tego czasu przy życiu pozostało tylko 540 zwierząt, za które przyznano mu odszkodowanie. Dodatkowo otrzymał zapomogę za 9 padłych świń, które jako pierwsze zostały zarażone i uśmiercone przez wirusa ASF. Za pozostałe zwierzęta nie otrzymał odszkodowania. Sprawa trafiła do prokuratury i została rozpatrzona 30 grudnia 2019 r.

 

Jak wynika z wyjaśnień powiatowego lekarza weterynarii w Parczewie dla prokuratury okręgowej w Białymstoku, wypłata odszkodowania nie obejmowała 91 zwierząt padłych od momentu zgłoszenia podejrzenia ASF do momentu likwidacji ogniska w dniu 26 lutego, co zdaniem prokuratury wynika z ustawy ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

 

Ówczesny powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie wyjaśniał prokuraturze, iż wynik badania w kierunku ASF otrzymał w piątek, tuż przed zakończeniem dnia pracy. - Likwidacja ogniska, w którym przebywało ok. 600 świń wymagało przygotowania, zwłaszcza, że inspektorat nie zatrudnia ludzi do wykonywania prac fizycznych, których pomoc była w tym przypadku niezbędna. Likwidacja ogniska wymaga też przygotowania odpowiednich dokumentów, co również zajmuje czas. Szacowanie stada odbyło się w sobotę i z uwagi na to nie udałoby się zakończyć tego dnia likwidacji stada. Gospodarstwo rolnika położone jest w środku wsi, nieopodal kościoła i wykonanie takich prac w niedzielę mogłoby zostać źle odebrane przez lokalną społeczność – czytamy w wyjaśnieniach urzędniczki. Dodaje, że w przepisach dotyczących ASF brak jest wskazania konkretnego terminu, w którym należy zabić świnie od momentu otrzymania wyników badań. Decyzja z nakazem zabicia świń posiada rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że należy ją przeprowadzić w możliwie jak najszybszym terminie. Wedle wyjaśnień lekarza, w zaistniałej sytuacji realnym dniem na zabicie świń był 26.02.2018.

 

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku ostatecznie umorzyła postępowanie w tej sprawie nie dopatrując się w tym przypadku znamion przestępstwa. Jednocześnie zaleciła poszkodowanemu rolnikowi, by swoich praw dochodził na gruncie prawa cywilnego.

Może zainteresuje Cię również:

Nieoficjalnie: Pierwsze ognisko ASF w Wielkopolsce

Dzisiaj z kilku wiarygodnych źródeł otrzymaliśmy informację

Koronawirus wzmacnia afrykański pomór świń. Do las

Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz w

Produkcja mięsa może stać się kołem zamachowym pol

Racjonalne wsparcie producentów żywca pozwalające im utrzyma