Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7610 EUR EUR - 4,4194 GBP GBP - 4,8766 DKK DKK - 0,5938
Archiwum
04.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 179,75 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 180,00 (- 1,10%), rzepak LIS20 - 382,00 (- 0,52%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.08.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Myśliwy do rolników: Zmieńcie uprawy i agrotechnikę, a wtedy zwierzyna nie przyjdzie na wasze pola

Dziki ryją i tratują grunty w gminie Rudna na Dolnym Śląsku, które objęte są obwodami łowieckimi. Rolnicy mają pretensje do myśliwych, że strzelają mało i niecelnie. Natomiast myśliwi zarzucają rolnikom, że ich uprawy przyciągają zwierzynę i zasadniczo powinni zmienić rodzaj uprawianych roślin, by uniknąć kłopotów...

 

- Największym kłopotem jest zwierzyna leśna. Straty powodują dziki, sarny i jelenie. Teraz mam pobuchtowane pole posiane pszenżytem – mówi w rozmowie z Telewizją Polska Jakub Pernak, rolnik z Orska. - Np. w roku 2017 nasze województwo było na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ilość dzików – zauważa inny z gospodarzy, Władysław Kuźmiak.

 

Rolnicy mają zastrzeżenia do łowczych, że ci nie panują nad liczebnością zwierzyny. - Nie możemy być cały miesiąc aktywni, bo są fazy księżyca. Jest nów, jest ciemno, jest mgła i przykładowo wtedy nie można wykonywać polowań – wyjaśnia w programie Agrobiznes (TVP) Mirosław Przysucki z wrocławskiego koła łowieckiego „Dzik”. Dodajmy, że w tym przypadku, obwody łowieckie w gminie obejmują nie tylko las, ale i pola uprawne. - Nasze grunty, naszą własność, wydzierżawia starostwo powiatowe, bez zgody rolnika, właściciela ziemi, aktem notarialnym nadaną – dziwi się inny z rolników, Grzegorz Pernak.

 

Zmieńcie uprawy i agrotechnikę – apelują myśliwi. - Powiem wprost, gdyby tu była wykonana orka, to nie byłoby tu tego. Możemy pojechać do mnie na pole, pokażę. U mnie tego nie ma – przekonuje reprezentant koła łowieckiego „Dzik”. - U mnie szkody zmalały z uwagi na to, że ja wyeliminowałem rośliny typu kukurydza i ziemniaki. Nie uprawiam tych roślin w ogóle, gdyż tam zawsze pojawia się najwięcej dzików. Jeśli chodzi o hodowców bydła, to oni są skazani na kukurydzę i muszą ją uprawiać, bo prostu jest ona niezbędnym elementem żywienia tych zwierząt – mówi rolnik z Orska.

 

- Trudno zrozumieć oczekiwania niektórych myśliwych i kół łowieckich, zeby rolnik przy lesie nie uprawia tej czy innej rośliny. To nie jest tylko widzimisię rolnika – mówi Franciszek Lesicki z Powiatowej Izby Rolniczej w Lubinie. Rolnicy oczekują od myśliwych znacznie większej aktywności, a myśliwi od rolników. - Rolnicy nie chcą wspomóc myśliwych, żeby fladry rozstawić, żeby tę zwierzynę odstraszyć od wychodzenia w pole. Rolnicy oczekują, że myśliwy ma przyjść, pilnować i basta – skarży się Ryszard Wasinkiewicz, łowczy koła „Dzik”.

 

 

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)

Może zainteresuje Cię również:

Kryzys finansowy w kołach łowieckich. Czy zabrakni

- Epidemia koronawirusa uderzyła w koła łowieckie – nie ma w

Pobił leśnika, który za pomocą drona oceniał szkod

43-letni mieszkaniec Jezior Wielkich (woj. kujawsko-pomorski

Koła łowieckie znów mogą szacować szkody

Wczoraj Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawi